W Olkuszu cena za odbiór śmieci wzrośnie ponad 30 procent

W Olkuszu cena za odbiór śmieci wzrośnie ponad 30 procent

Zdjęcie autora materiału
Katarzyna Ponikowska

, Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W Olkuszu cena za odbiór śmieci wzrośnie ponad 30 procent

©Sławomir Bromboszcz

Największa procentowo podwyżka czeka tych olkuszan, którzy... segregują swoje odpady. W Chrzanowie podwyżki nie są planowane, ale tam i tak są bardzo drogie śmieci.
W Olkuszu cena za odbiór śmieci wzrośnie ponad 30 procent

©Sławomir BromboszczMieszkańcy Olkusza i całej gminy są zbulwersowani. Od stycznia czekają ich znaczące podwyżki cen za śmieci. Urzędnicy twierdzą, że jest to nieuniknione, bo związane przede wszystkim z rosnącymi kosztami odbioru odpadów przez firmy zewnętrzne. W Chrzanowie podwyżek co prawda nie planują, ale stawki i tak są tam już bardzo wysokie.


120 zł na rodzinę- Mamy już najdroższą wodę i ścieki w okolicy. Teraz urzędnicy chcą nam zafundować najdroższe śmieci. To jakiś absurd - denerwuje się Marta Głowacka, która niedawno przeprowadziła się do Olkusza.

Obecnie za śmieci segregowane jedna osoba płaci 7 zł, a za niesegregowane - 14 zł. Od stycznia te opłaty będą odpowiednio wynosić 9,50 i 16,50 zł. W obydwu przypadkach podwyżka wynosi 2,5 zł miesięcznie na osobę, a to w przypadku śmieci segregowanych aż 33 proc., a więc bardzo dużo. 4-osobowa rodzina będzie więc płacić 120 zł rocznie więcej niż obecnie.

- W przypadku, kiedy rodzina nie prowadzi segregacji, podwyżka jest procentowo niższa. Paradoksalnie wygląda to tak, że nie opłaca się segregować - zauważa Wojciech Panek, olkuski radny, który głosował przeciwko podniesieniu cen. - Naszym zdaniem coś tu jest nie w porządku - dodaje.

59 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy

Zobacz jak wyglądał Olkusz przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

Fragment miasta. Na ulicy widoczni przechodnie i stojący samochód osobowy ©Narodowe Archiwum CyfroweWzrosły kosztyUrzędnicy wyjaśniają, że w porównaniu do 2013 r. ponoszone przez gminę Olkusz koszty odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych wzrosły aż o 64 proc., a koszty prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych o 42 proc. Według urzędników, gdyby nie oszczędności administracyjne, opłaty pobierane od mieszkańców byłyby jeszcze większe.

- Od 2013 r. mieszkańcy gminy Olkusz jako nieliczni w całym rejonie nie mieli podwyżki opłat za śmieci. Pomimo tego, że koszty ciągle rosły, udawało nam się utrzymać opłaty na pierwotnym poziomie i jednocześnie podnosić jakość usług, choćby zwiększając częstotliwość odbioru odpadów segregowanych i niesegregowanych - podkreśla Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. - Wyniki tegorocznego przetargu na odbiór odpadów nie pozostawiły nam jednak żadnego wyboru - dodaje.

Czytaj także:

Obniżyć ceny za wodęNie zgadza się z tym radny Panek. - To burmistrz ustala kryteria przetargowe i powinien zrobić wszystko, żeby utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie - uważa radny. - Nie może tak być, że opłaty ciągle rosną. Musimy być konkurencyjni w stosunku do dużych miast. Bo jeśli nie będziemy, olkuszanie w końcu będą woleli mieszkać w Krakowie czy Katowicach - podkreśla.

Jego zdaniem może warto pomyśleć o ograniczeniu kosztów administracyjnych, a jeśli nie - to o obniżeniu cen wody.
- Będziemy do tego dążyć, żeby mieszkańcy nie odczuli podwyżek za śmieci - zapowiada radny.

[sx]Tu podwyżek nie będzie

Mieszkańcy gmin Chrzanów, Trzebinia i Libiąż już płacą za śmieci najwięcej w regionie. Wydawać by się mogło, że połączenie sił w Związku Międzygminnym „Gospodarka Komunalna” pozwoli wynegocjować niższe stawki. Nic z tego. Po zeszłorocznych podwyżkach teraz jedna osoba musi wydać 12,50 zł za odbiór odpadów segregowanych i 22,50 zł za zamieszane. Ludzie boją się, że w przyszłym roku będzie jeszcze drożej.

- Podwyżka opłat nie jest planowana - uspokaja Aneta Rybak ze Związku. Opłaty urosły, bo drożeją koszty transportu, składowania odpadów, odbioru i administracyjne.

Cenniki w regionie


Powiat olkuski:
Po podwyżce śmieci w Olkuszu będą najdroższe w całym powiecie. Obecnie są jedne z tańszych.
 • W Olkuszu teraz za śmieci segregowane trzeba zapłacić 7 zł, za niesegregowane - 14 zł. Od 1 stycznia będzie to odpowiednio - 9,5 i 16,5 zł.
 • Klucze - 8,5 i 15 zł
 • Bukowno - 7,9 i 15 zł
 • Bolesław - 6,5 i 13 zł
 • Wolbrom - cena śmieci segregowanych zależy od liczny osób w rodzinie. Jeśli jest 1-5 osób opłata wynosi 7,5 zł za osobę, jeśli jest powyżej 6 osób - 5 zł za os. Niesegregowane - 15 zł.
 • Trzyciąż - 7 i 11 zł


Powiat chrzanowski:
W powiecie chrzanowskim, poza Alwernią, jest dużo drożej niż w olkuskim.
 • W Chrzanowie, Trzebini i Libiążu mieszkańcy płacą 12,5 zł od osoby za śmieci segregowane i22,5 zł od osoby za niesegregowane.
 • Babice - 9 i 17 zł
 • Alwernia - 7,5 i aż 20 zł


Okolice:
 • Sławków - 11,8 i 16 zł
 • Miechów - 6,5 i 12 zł
 • Krzeszowice - 9 i 14 zł
 • Sosnowiec - 11 i 18 zł
 • Dąbrowa Górnicza - 12 i 20 zł
 • Katowice - 14 i 20 zł

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżka za śmieci

  Sosnowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Radny Panek ma rację, na cenę wpływ ma to co jest w przetargu. Jakoś z Wolbromia opłaca się wozić śmieci za 7,5 do Bolesławia, z Olkusza już nie. Burmistrz skupia się na łańcuchach, ogłoszeniach...rozwiń całość

  Radny Panek ma rację, na cenę wpływ ma to co jest w przetargu. Jakoś z Wolbromia opłaca się wozić śmieci za 7,5 do Bolesławia, z Olkusza już nie. Burmistrz skupia się na łańcuchach, ogłoszeniach płatnych, a mieszkańcy cierpią.
  Dobrze mówi radny, że powinno się doprowadzić do obniżenia cen wody. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżka za śmieci

  Miezkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Co za absurd mieszkańcy będą woleli mieszkać w Krakowie albo w Katowicach. To tylko mógł wymyślić Pisowiec, żeby zrobić propagandę. Niech najpierw się zorientuje jakie są koszty wynajmu lub zakupu...rozwiń całość

  Co za absurd mieszkańcy będą woleli mieszkać w Krakowie albo w Katowicach. To tylko mógł wymyślić Pisowiec, żeby zrobić propagandę. Niech najpierw się zorientuje jakie są koszty wynajmu lub zakupu mieszkania w tych miastach oraz koszty życia w metropoliach. Jak zwykle puste słowa Pana radnego nie poparte żadnymi konkretnymi wyliczeniami. Z powodu podwyżki cen śmieci będę jutro szukał mieszkania w Krakowie.Ha ha ha dobre. Też wolał bym płacić mniejszą stawkę ale niestety dzięki temu RZĄDOWI PIS koszty wszystkiego rosną. A niech Pan radny powie kto ustala podwyżkę opłaty marszałkowskiej??? Tego już nie doda, że to ta dobra zmiana ustala podwyżki na górze i niestety ale konsekwencją tego jest podnoszenie cen na dole. Żadna firma nie bedzię dokładała do interesu, żeby Panom radnym zrobić dobrze.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżka smieci

  Mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Po pierwsze proszę się zorientować jaka jest ilość wywożonych odpadów z Wolbromia oraz częstotliwość tych wywozów. W Olkuszu są odbierane co dwa tygodnie po drugie w Wolbromiu są firmy w systemie...rozwiń całość

  Po pierwsze proszę się zorientować jaka jest ilość wywożonych odpadów z Wolbromia oraz częstotliwość tych wywozów. W Olkuszu są odbierane co dwa tygodnie po drugie w Wolbromiu są firmy w systemie w Olkuszu nie proszę zobaczyć ile w płacą przedsiębiorcy w Wolbromiu a ile w Olkuszu. Jeśli chcesz napisać coś obiektywnie najpierw zapoznaj się z danymi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo