Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce zaczyna się walka ze smogiem

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Joanna Urbaniec
Urzędnicy w całym województwie przygotowują się do wejścia w życie 1 lipca 2017 roku uchwał antysmogowych na terenie Krakowa i Małopolski.

Akcja informowania o nowych przepisach, uświadamianie mieszkańców o poważnych skutkach zdrowotnych smogu zalegającego nad Małopolską oraz ostrzeganie sprzedawców opału i kotłów grzewczych o konieczności respektowania nowych zakazów - tak ma wyglądać rzeczywistość w najbliższych tygodniach.

Obie uchwały - dla Krakowa i dla Małopolski - zakazują palenia węglem najgorszej jakości oraz mokrym drewnem. Wprawdzie latem raczej nikt nie będzie się nimi dogrzewał, ale może już kupić opał na najbliższą zimę. I dlatego urzędnicy, zwłaszcza krakowskiego magistratu, przypominają, że odpadami węglowymi nie będzie można już palić w trakcie najbliższej zimy. Taki zakaz obejmie węgiel, w którym udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5 proc. Zakazany będzie węgiel o wartości opałowej poniżej 26 MJ/kg, zawartości popiołu powyżej 10 proc. oraz siarki powyżej 0,8 proc. Drewno do kominka powinno mieć nie więcej niż 20 proc. wilgotności.

- Krakowianie, którzy będą kupować węgiel na zimę, powinni domagać się od sprzedawców dokumentów potwierdzających, i to na piśmie, odpowiednich parametrw zakupionego przez siebie towaru, oraz zadbać, by zakup ten został udokumentowany dowodem sprzedaży: paragonem lub fakturą - zalecają urzędnicy. Bo jeśli przyjdzie w zimie Straż Miejska, a takich dokumentów nie zobaczy, pobierze próbki z pieca i prześle je do badania. Kary za niewłaściwy węgiel mogą być srogie.

Zakaz palenia odpadami węglowymi i mokrym drewnem obejmie nie tylko Kraków, ale także całą Małopolskę. Poza Krakowem pojawi się także zakaz montowania pieców, które nie spełniają unijnego rozporządzenia w sprawie tzw. ekoprojektu. To oznacza konieczność montowania w nowych domach tylko pieców niskoemisyjnych o dużej sprawności energetycznej.

Ten zakaz nie obejmuje samego Krakowa. Ale tylko dlatego, że za dwa lata (we wrześniu 2019 roku) w Krakowie zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, więc montujący dziś nowe kotły grzewcze nie kupują już tych na węgiel. Poza Krakowem palenie węglem będzie nadal dozwolone, tylko musi to być paliwo dobrej jakości montowane w piecach niskoemisyjnych.

Nasz region wyprzedza inne w działaniach antysmogo-wych. Rząd deklaruje, że podobne przepisy, które zaczną obowiązywać w Krakowie i Małopolsce od lipca, cały kraj obejmą od października. Jedna z przeszkód - zgoda Komisji Europejskiej - już została pokonana, bo żaden kraj nie wniósł sprzeciwu wobec planowanych przepisów. Druga - lobby górnicze - nadal jest realną barierą blokującą wdrożenie proekologicznych rozwiązań.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Małopolsce zaczyna się walka ze smogiem - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski