W cieniu walki o SN Senat przyjął uchwałę o "nocnej...

W cieniu walki o SN Senat przyjął uchwałę o "nocnej zmianie". "Bezkrwawy zamach stanu"

Leszek Rudziński (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

W cieniu walki o SN Senat przyjął uchwałę o "nocnej zmianie". "Bezkrwawy zamach stanu"

©Grzegorz Jakubowski

W cieniu zamieszania związanego z Sądem Najwyższym Senat przegłosował uchwałę o upadku rządu premiera Jana Olszewskiego – donosi piątkowa „Rzeczpospolita”. Dokument wzbudził sprzeciw senatorów PO, ze względu na zapisy deprecjonujące m.in. byłego prezydenta Lecha Wałęsę.
W cieniu walki o SN Senat przyjął uchwałę o "nocnej zmianie". "Bezkrwawy zamach stanu"

©Grzegorz Jakubowski

18 lipca b.r., gdy oczy wszystkich skupione były na kontrowersjach wokół ustawy o Sądzie Najwyższym senatorowie przyjęli uchwałę w 25. rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego.

Jak donosi dziennik w uchwale czytamy, że rząd Olszewskiego - pierwszy gabinet popierany przez Sejm wyłoniony w pierwszych wolnych wyborach, które odbyły się w Polsce po zakończeniu II wojny światowej - został odwołany w atmosferze „bezkrwawego zamachu stanu", a Lech Wałęsa jako TW „Bolek" należał do „koalicji strachu".


Opublikowana treści uchwały głosi również, że w ciągu niespełna pół roku swojej działalności rząd Olszewskiego podjął niełatwą próbę naprawy państwa i „przerwania patologicznych zjawisk zachodzących w polskim społeczeństwie i gospodarce”, zahamował „rabunkową, złodziejską prywatyzację”, zredukował narastający deficyt finansów publicznych, druk pustych pieniędzy będący „skutkiem tzw. planu Balcerowicza” oraz „odsunął od władzy sowiecką agenturę umieszczoną w instytucjach państwowych”, czym wywołał silny opór „środowisk okrągłostołowych i ich dążenie do obalenia gabinetu”.

Ponadto w dokumencie widnieje zapis, że efektem przytoczonych zmian był konflikt z ówczesnym Prezydentem Lechem Wałęsą, który w „ramach tzw. NATO-bis forsował pomysł przekształcenia, opuszczanych przez rosyjskich żołnierzy, baz wojskowych na terenie Polski w eksterytorialne siedziby spółek polsko-rosyjskich i tym samym pozostawienie w granicach Polski ekspozytury rosyjskich służb specjalnych”.

CZYTAJ TAKŻE: Pięciu bohaterów "nocy teczek": Co dziś u nich słychać?

„Akcja odwołania rządu Jana Olszewskiego rozpoczęła się już w maju 1992 r. Brały w niej udział ugrupowania, środowiska i osoby będące beneficjentami umowy okrągłostołowej: postkomuniści oraz część nowej, kontrolowanej przez służby specjalne, pseudoelity III Rzeczypospolitej. [...] Koalicji strachu donosicieli, powstałej wtedy w Sejmie, patronował Prezydent Lech Wałęsa – TW Bolek. To w jego gabinecie uzgadniano szczegóły antyrządowej akcji, którą potocznie określa się „nocą teczek" albo „nocną zmianą" – głosi treść uchwały.

Uchwałę wniósł senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. Swój sprzeciw w stosunku do treści ustawy i sposobu jej procedowania zgłosili senatorstwie Platformy Obywatelskiej. – Ta uchwała w ostentacyjny sposób fałszuje najnowszą historię Polski – skomentował w rozmowie z „Rzeczpospolitą" senator PO Bogdan Klich.

Jeszcze w czasie procedowania uchwały senatorowie PO protestowali między innymi przeciwko użyciu w niej terminu „bezkrwawy zamach stanu". – To jest termin, który funkcjonuje w historii, ale i jest stosowany przez politologów – bronił tekstu senator PiS Jan Żaryn.

Ostatecznie uchwałę poparło 54 senatorów, 26 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uchwała "wzbudziła sprzeciw senatorów PO". To akurat nie dziwi.

  Wielu dzisiejszych senatorów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  brało czynny udział w zamachu stanu na rząd J. Olszewskiego. I tak pozostało im do dnia dzisiejszego. Gęby maja wypchane po uszy "demokracją", ale gdy tylko stracą władzę, gotowi są podpalić Polskę.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak

  PO won ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To prawda !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  II Wojna Światowa i jej rezultaty powinny być dokładnie opisane:

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  II Wojna Światowa i jej rezultaty powinny być dokładnie opisane:

  a) 1939 - 1945 - niemiecka MORDOWNIA w Polsce
  b) 1939 - 1956 - sowiecka okupacja Polski
  c) 1957 - 1989 - Polska jest sowiecką...rozwiń całość

  II Wojna Światowa i jej rezultaty powinny być dokładnie opisane:

  a) 1939 - 1945 - niemiecka MORDOWNIA w Polsce
  b) 1939 - 1956 - sowiecka okupacja Polski
  c) 1957 - 1989 - Polska jest sowiecką kolonią o nazwie PRL
  d) 1990 - 1992 - Polska jest krajem postkolonialnym
  e) 1992 - 2015 - Polska jest krajem neokolonialnym

  Datę 1992 wybrałem ze względu na obalenie rządu Olszewskiego, bowiem zdarzenie to ma wymiar symboliczny.
  Oczywiście można zaproponować inne daty - to przejście miało w rzeczywistości płynny charakter.
  Polacy powinni zacząć rozróżniać niemiecką MORDOWNIĘ od sowieckiej okupacji. Brak właściwych słów sprawia, że stajemy przed dylematem: jak to Niemcy nas okupowali i Rosjanie też? Przecież za komuny było inaczej, jakoś się żyło. Otóż okupacją (w ścisłym tego słowa znaczeniu) to była okupacja Niemiec przez USA-GB-FR i okupacja Japonii przez USA.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama