Unia zapłaci za miejsca w przedszkolach

Unia zapłaci za miejsca w przedszkolach

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Unia zapłaci za miejsca w przedszkolach
Edukacja. Fundusze unijne pokryją koszt utrzymania nowych miejsc dla 400 dzieci w trzech placówkach na południu Krakowa, m.in. w nowym przedszkolu przy ul. Babińskiego.
Unia zapłaci za miejsca w przedszkolach
Kraków otrzyma 3,8 mln zł funduszy unijnych na utworzenie 16 nowych oddziałów dla 400 dzieci w nowo wybudowanych przedszkolach przy ul. Babińskiego, Kościuszkowców i Rydygiera.

Pieniądze trafią do: Przedszkola nr 41 przy ul. Babińskiego (powstaną tam miejsca dla 150 dzieci), Przedszkola nr 95 przy ul. Kościuszkowców (150 dzieci) oraz nowego przedszkola w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 15 przy ul.
Rydygiera (100 dzieci). Wszystkie te placówki znajdują się w południowej części Krakowa, gdzie jest największy problem z miejscami dla maluchów. Przedszkola są tam wręcz oblężone, zwłaszcza w pobliżu rozbudowujących się osiedli.

Fundusze unijne pokryją koszt utrzymania nowych grup dla dzieci. - Za fundusze unijne sfinansowane zostaną koszty wynagrodzeń nauczycieli, pracowników obsługi, zajęcia dodatkowe i zakup pomocy dydaktycznych - mówi Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego magistratu. Gmina Kraków złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Jego wartość to ponad 4,5 mln zł z czego dofinansowanie wyniosło ok. 3,8 mln zł, a wkład własny miasta to 690 tys. zł.

Pieniądze, które Kraków dostanie mają zostać także wykorzystane na zakup wyposażenia i drobne prace remontowe, przystosowujące pomieszczenia dla dzieci niepełnosprawnych w 21 przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Ta gotówka jest gminie bardzo potrzebna, ponieważ od 1 września tego roku obowiązują nowe ustawowe przepisy, zgodnie z którymi samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach nie tylko dzieciom w wieku od 4 do 6 lat, ale także trzylatkom.

Tymczasem w pierwszym etapie rekrutacji prawie 500 dzieci nie dostało się do wybranej placówki. Jeśli nie znajdą one miejsca w samorządowych placówkach, magistrat będzie musiał opłacić ich pobyt w niesamorządowych przedszkolach. Urzędnicy zapewniają jednak, że będą starali się, aby jak najwięcej dzieci trafiło do gminnych placówek.

Kraków ma ok. 18 tys. miejsc w samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Oprócz tego planowana jest budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na os. Gotyk przy ulicy ks. Meiera, w tym 4-oddziałowego przedszkola. Znajdzie się tam sto miejsc. Powstanie także zespół szkolno-przedszkolny na os. Kliny przy ul. Bpa Albina Małysiaka, w tym 4-oddziałowe przedszkole na sto miejsc.

Oprócz tego gmina finansuje miejsca w przedszkolach niesamorządowych (np. prowadzonych przez fundacje czy zakony), dzięki czemu rodzice płacą tam po złotówce za każdą godzinę ponad pięć darmowych, czyli tak samo jak w samorządowych placówkach.

W przedszkolach samorządowych trwa jeszcze rekrutacja uzupełniająca. Od 2 do 4 sierpnia rodzice będą podpisywać umowy z placówką, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Jeśli tego nie zrobią w tym terminie, będzie to oznacza, że rezygnują z miejsca w przedszkolu. Ostateczne listy przyjętych i nieprzyjętych zostaną wywieszone 8 sierpnia o godz. 9.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gimnastyka korekcyjna w przedszkolach

  rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tylko niech nie zapomną o gimnastyce korekcyjnej. /To podstawa rozwoju dzieci nie tylko fizycznego. Teraz jest z tym problem. 30minut raz w tygodniu. To zdecydowanie za mało dla dzieciaków.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo