Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Uchwały antysmogowej dla całej Małopolski chce 10 tysięcy...

Uchwały antysmogowej dla całej Małopolski chce 10 tysięcy mieszkańców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Petycję w sprawie wprowadzenia w Małopolsce norm dla kotłów grzewczych popartą 10 tys. podpisów wręczyli dzisiaj wicemarszałkowi województwa Wojciechowi Kozakowi przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego. Przekazali mu również apel 14 lekarzy o niezwłoczne podjęcie działań w celu poprawy jakości powietrza w naszym regionie.
„Apelujemy do Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego o podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań gwarantujących znaczącą poprawę jakości powietrza w naszym województwie.


Autor: Grzegorz Skowron


Apelujemy o wprowadzenie w nowym Programie Ochrony Powietrza uchwały antysmogowej dla całej Małopolski” - czytamy w petycji podpisanej przez 10 tys. osób. Jej autorzy podkreślają, że „brudne powietrze w Małopolsce jest przyczyną ok. 4 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie”. I przekonują, że bez wprowadzenia przepisów antysmogowych obowiązujących w całym regionie starania o poprawę jakości powietrza będą skazane na porażkę.

W tym samym duchu wypowiedzieli się lekarze. „Bardzo zły stan powietrza w praktycznie całej Małopolsce stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego porównywane do wpływu palenia tytoniu” - czytamy w apelu podpisanym przez 14 lekarzy specjalistów chorób wewnętrznych, kardiologów, onkologów, pulmonologów i alergologów. Ich zdaniem przyjęcie przez sejmik uchwały antysmogowej dla całej Małopolski „zmniejszy chorobowość, koszty leczenia, a także koszty absencji w pracy z powodu wielu schorzeń, na których występowanie i przebieg ma wpływ zanieczyszczenie powietrza”.

Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreślił, że nie chodzi o wprowadzenie zakazu węgla w całym województwie, ale przepisy nakazujące montowanie w domach niskoemisyjnych pieców węglowych. Takie rozwiązanie przewiduje uchwała antysmo­gowa, której projekt był konsultowany przez ostatni miesiąc, a który dzisiaj powinien przyjąć Zarząd Województwa. Sejmik ma go zatwierdzić w styczniu przyszłego roku. Jeśli tak się stanie, od połowy przyszłego roku nie wolno będzie montować w nowych domach pieców gorszych niż piątej klasy emisyjności, a do końca 2023 r. trzeba będzie wymienić wszystkie stare kopciuchy, nawet 300-400 tysięcy.

Urząd Marszałkowski właśnie rozpoczyna kampanię informacyjną „Dymem z pieca zabijasz”. W całej Małopolsce pojawi się 100 billboardów przedstawiających twarz owinięta folią duszącego się dziecka. Z takimi plakatami po ulicach małopolskich miejscowości będzie też jeździć 20 samochodów.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

10 tysięcy....

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

23 (gość)  •

A jaki to jest odsetek Małopolan?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wreszcie zawitała logika w działaniach na rzecz walki ze smogiem!

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciek (gość)  •

Przepraszam za to, że kolejny raz się powtarzam, ale może to moje powtarzanie w maleńkim promilu przyczyniło się do powrotu do normalności:Wreszcie zawitała logika w działaniach na rzecz walki ze smogiem! Dopuszcza się do głosu profesjonalistów, a nie krzykaczy pragnących przy okazji tego wielkiego dla nas problemu, zbić dla siebie kapitał polityczny, których jedynym celem jest wyrugowanie z naszych domów kominków, pieców i kotłów i to bez znaczenia, czy są, czy nie są one szkodliwe dla nas !

odpowiedzi (0)

skomentuj

Chocholi taniec ...

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

normalna (gość)  •

Dzień Świra się rozpoczął i trwa. Powtarza się co roku , jak w znakomitym skądinąd filmie - tylko tutaj jest to złożona nerwica natręctw smogowych.

odpowiedzi (0)

skomentuj