Uchwały antysmogowe: braknie węgla i wzrosną koszty...

Uchwały antysmogowe: braknie węgla i wzrosną koszty ogrzewania?

Zdjęcie autora materiału

Kamila Rożnowska

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Uchwały antysmogowe: braknie węgla i wzrosną koszty ogrzewania?

©Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

Nowe przepisy uchwał antysmogowych w Śląskiem i Małopolsce wchodzą w życie zbyt szybko. Na rynku może braknąć ok. 2,5 mln ton węgla, a braki te trzeba będzie uzupełnić importem. Indywidualne koszty ogrzewania mogą wzrosnąć niemal o połowę. To tylko kilka zarzutów stawianych uchwalonym niedawno przepisom samorządowym. Marszałek woj. śląskiego, Wojciech Saługa, tłumaczy, że nieporozumienia w tej kwestii są wynikiem niedokładnej lektury nowych przepisów, a wicemarszałek małopolski, że nowoczesne systemy grzewcze mają wyższą sprawność wytwarzania ciepła, więc koszty ogrzewania nie wzrosną.
Uchwały antysmogowe: braknie węgla i wzrosną koszty ogrzewania?

©Marzena Bugala- Azarko / Polska Press

Takiej zgodności śląskich samorządowców dawno nie było, jak w kwietniu tego roku. Wtedy to radni sejmiku jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem uchwały antysmogowej. Bo smogiem oddycha każdy, bez względu na opcję polityczną. A z nim w tzw. miesiącach grzewczych mamy poważny problem, gdy liczniki stężeń zanieczyszczeń powietrza pokazują nawet tysiąckrotne przekroczenie norm. Winna temu jest w największym stopniu emisja zanieczyszczeń, będąca wynikiem ogrzewania budynków mieszkalnych. Dodajmy: ogrzewania paliwem kiepskiej jakości, zapylającym powietrze.I właśnie aby walczyć z ich emisją, Śląskie jako drugie województwo w naszym kraju, przyjęło ogólnowojewódzkie zapisy, by ze smogiem walczyć. Wcześniej zrobiła to Małopolska. Wszyscy od samego początku jak mantrę powtarzali, że nowe przepisy nie wypowiadają otwartej wojny węglowi, ale tym mieszanką i paliwom, które w największym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.


Sonda

Czy stać nas na wprowadzenie ustawy antysmogowej?


Braknie węgla, koszty ogrzewania wzrosnąO ile samo procedowanie śląskiej uchwały przebiegało w atmosferze ogólnej zgody, to tuż przed wejściem tych zapisów w życie pojawia się coraz więcej komentarzy, wskazujących na problematyczność wdrożenia tych zapisów w tak szybkim tempie.

Pozostało jeszcze 79% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama