Turcja: Czy sąd uzna dziennikarzy za terrorystów?

Turcja: Czy sąd uzna dziennikarzy za terrorystów?

Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Protest w obronie dziennikarzy przed sądem w Stambule

Protest w obronie dziennikarzy przed sądem w Stambule ©AFP/EAST NEWS

Sąd w Istambule zwolnił warunkowo w sobotę z aresztu siedmiu dziennikarzy gazety „Cumhuriyet”. W procesie, w którym teraz będą mogli występować z wolnej stopy, tureckie władze oskarżają ich o wspieranie terroryzmu.
Protest w obronie dziennikarzy przed sądem w Stambule

Protest w obronie dziennikarzy przed sądem w Stambule ©AFP/EAST NEWS

Proces dziennikarzy jednej z największych gazet w Turcji rozpoczął się tydzień temu. Grożą im kary nawet do 40 lat więzienia czy dożywocia, informuje brytyjski „The Guardian”.

Zarzuty stawiane im są dość mgliste i zarazem popularne w ostatnich kilkunastu latach. A mianowicie - wspieranie terroryzmu. Dziennikarze gazety „Cumhuriyet” mieli wspierać terroryzm poprzez drukowanie wywiadów z ,,ekstremistami” oraz zamieszczanie ich opinii na swoich łamach.


Zarzuca im się również popieranie skrajnie lewicowej rewolucyjnej Partii Front Wyzwolenia Ludu oraz głównego wroga prezydenta Erdogana Partii pracujących Kurdystanu.

CZYTAJ TAKŻE: Erdogan wezwał wszystkich muzułmanów, by bronili meczetu Al-Aksa w Jerozolimie

O co tak naprawdę może chodzić w procesie tureckich dziennikarzy? Wydaje się, ze jedną z głównych przyczyn może być cykl reportaży, opublikowanych w „Cumhuriyet”, które informowały o tym, w jaki sposób tureckie służby specjalne wspierają islamskich fundamentalistów i fanatyków w Syrii.

Czytając gazetę można było poznać szczegóły przerzucania radykałów z Turcji do Syrii oraz przeznaczonej dla nich broni.

Seria reportaży na ten temat ukazała się na łamach „Cumhuriyet” w 2015 roku I prezydent Erdogan przysiągł wtedy zemstę na ich autorach. Natomiast dziennikarze dostali za swoje reportaże nagrodę organizacji Reporterzy Bez Granic.

Oprócz zwolnionych w sobotę z aresztu siedmiu dziennikarzy, pięciu ich kolegów "po piórze" z tej samej gazety ciągle pozostaje za kratkami.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama