Tęgoborze. Tłum pożegnał 17-letniego Adama [ZDJĘCIA]

Tęgoborze. Tłum pożegnał 17-letniego Adama [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tęgoborze. Tłum pożegnał 17-letniego Adama [ZDJĘCIA]
1/40
przejdź do galerii

©Alicja Fałek

Rodzina, bliscy, znajomi i przyjaciele pożegnali w czwartek 17-letniego ucznia I LO w Nowym Sączu. Mszy, którą koncelebrowało aż dziesięciu kapłanów, przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Berdzik. Razem z pocztami sztandarowymi poprowadził żałobny kondukt na cmentarz w Tęgoborzu, gdzie tłum pochylił się nad grobem przedwcześnie zmarłego Adama Koncewicza.
17-letni uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu zaginął 29 września, a jego poszukiwania trwały tydzień. Przez ten czas rodzina i koledzy Adama mieli nadzieję, że chłopak się odnajdzie cały i zdrowy. Trop poprowadził do Krościenka nad Dunajcem. Tam uchwyciła go kamera miejskiego monitoringu. Nastolatek kochał góry, więc poszukiwania przeniosły się w rejon Pienin. W akcję zaangażowane były służby, ale też koledzy Adama ze szkoły i wiele innych osób. Niestety, 6 października, ratownicy GOPR znaleźli ciało nastolatka pod ścianą Sokolicy.

Mury kościoła parafialnego w Tęgoborzu z trudem pomieściły wiernych, którzy przyszli dzisiaj (12 października) towarzyszyć w ostatniej drodze tragicznie zmarłemu Adamowi Koncewiczowi.

Autorka: Alicja Fałek
- Był ministrantem, a potem lektorem. Osiągnął najwyższy stopień. Został ceremoniarzem, stąd na trumnie pas ceremonialski - mówił podczas kazania proboszcz Berdzik, który nastolatka znał bardzo dobrze. - Był chłopcem zgodnym, kulturalnym, koleżeńskim, zgodnym, wytrwałym. Pięknie czytał podczas posługi przy ołtarzu, a kiedy równie pięknie zaczął czytać jego brat, cieszył się tym.

Kapłan zwrócił się w kazaniu do rodziców i rodziny Adama, a zwłaszcza do jego mamy. Podkreślił, że nic nie jest wstanie ukoić bólu, jaki czuje matka, która odprowadza na wieczny spoczynek swoje dziecko. Poprosił wszystkich zgromadzonych w świątyni, by przystąpili do komunii świętej i ofiarowali ją w intencji Adama.
Zobacz galerię
Po nabożeństwie poczty sztandarowe I LO oraz Technikum Kolejowego w Nowym Sączu, razem z piłkarzami klubu sportowego Hart Tęgoborze, którego zawodnikiem był Adam, poprowadziły kondukt żałobny w kierunku cmentarza. Uczestniczy pogrzebu, w przeważającej liczbie młodzież, na dłuższą chwilę zablokowali jeden pas drogi krajowej. Z pieśnią na ustach odprowadzili nastolatka na miejsce wiecznego spoczynku.

Swojego kolegę godnie pożegnali uczniowie I LO. W ich imieniu mowę wygłosił jeden z nastolatków.
- Tak jak na śmierć nigdy nie ma odpowiedniej chwili, tak nam trudno żegnać kogoś, kto jeszcze niedawno był z nami - mówił uczeń I LO. - Nikt z nas nie spodziewał się, że tak nagle zabraknie osoby, z którą codziennie się spotykaliśmy i rozmawialiśmy. Adama cenili wszyscy. Od początku podziwialiśmy jego życzliwość, cierpliwość i odpowiedzialność.

Koledzy i koleżanki z liceum Adama zapamiętają jako uśmiechniętego nastolatka, który dla każdego potrafił znaleźć dobre słowo, a jak trzeba było to pomagał. Jak mało kto był szczery do bólu. Miał wielkie poczucie humoru, ważył słowa i był mistrzem sarkazmu.

- Adam jak każdy z nas miał swoje pasje, marzenia i wielkie plany na przyszłość - podkreślił nastolatek.

Kilka słów podziękowań dla licznie zgromadzonych na cmentarzu osób wygłosił ojciec Adama. Głos mu się załamywał, łzy płynęły z oczu, mimo to znalazł kilka ciepłych słów dla wszystkich, którzy zaangażowali się w poszukiwania jego syna. Dziękował rodzinie, bliskim, znajomym, przyjaciołom, ratownikom i nieznanym mu ludziom, którzy pomagali w akcji poszukiwawczej i wspierali modlitwą. Szczególne podziękowania skierował do młodzieży, podkreślając, że ich rodzice mogą być z nich dumni.

- Chciałbym też powiedzieć Adamowi, że dał nam w życiu wiele radości. Naprawdę wesołych chwil jakie tylko dziecko może dać rodzicom, jakie brat może dać rodzeństwu - mówił przez łzy ojciec zmarłego 17-latka. - Adam jesteśmy z ciebie dumni i kochamy cię. Spoczywaj w pokoju.
Czytaj także

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adamowi i Rodzinie

  A. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  od soboty Kiedy Adam zaginął jego historia stała się częścią mojego życia. Nie dlatego, że jestem ciekawska jak większość ludzi-hien, ale dlatego, że bardzo przejęłam się jego losem. Nie mogłam...rozwiń całość

  od soboty Kiedy Adam zaginął jego historia stała się częścią mojego życia. Nie dlatego, że jestem ciekawska jak większość ludzi-hien, ale dlatego, że bardzo przejęłam się jego losem. Nie mogłam zrozumieć dlaczego zaginął, a teraz nie mogę zrozumieć dlaczego historia taki ma finał. Szanowna rodzino - najszczersze wyrazy współczucia, nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie Waszego bólu.
  Adam - Tobie powiedziałam dzisiaj kilka słów nad grobem :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adamowi i Rodzinie

  ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  nie znałam tego chłopaka osobiście ale jego historia od soboty stała się częścią mojego życia. Nie kierowała mną ciekawość jak większość ludzi-hien. Nie mogłam zrozumieć dlaczego Adam zaginął, a...rozwiń całość

  nie znałam tego chłopaka osobiście ale jego historia od soboty stała się częścią mojego życia. Nie kierowała mną ciekawość jak większość ludzi-hien. Nie mogłam zrozumieć dlaczego Adam zaginął, a dziś nie mogę zrozumieć dlaczego taki tragiczny finał ma jego historia.
  Szanowni rodzice i rodzeństwo- największe wyrazy współczucia i dużo siły.
  Adam - Tobie powiedziałam kilka słów dzisiaj nad grobem:)
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Wiesława (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Droga Rodzino...
  modlę się o siłę dla Was ...
  a dla śp. Adama ... proszę Jezusa Miłosiernego o radość wieczną...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..........................

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  Najserdeczniejsze wyrazy współczucia dla rodziców śp Adama oraz wszystkich których ta przedwczesna śmierć dotknęła.
  Łaczę sie z wami w bólu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo