Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Budowa nowego Stadionu Miejskiego w Mościcach może kosztować fortunę

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W niedzielę trybuny Stadionu Miejskiego po brzegi wypełnili fani żużla. Czy po sezonie rozpocznie się wyburzanie tego obiektu?
W niedzielę trybuny Stadionu Miejskiego po brzegi wypełnili fani żużla. Czy po sezonie rozpocznie się wyburzanie tego obiektu? Sebastian Maciejko
Po miesiącach sporów na temat tego, kto będzie korzystał z nowego Stadionu Miejskiego w Tarnowie, miasto ogłosiło wreszcie przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie areny sportowej w Mościcach. Niedzielne zawody żużlowe, inaugurujące nowy sezon w ekstralidze żużlowej, pokazały, że Tarnów potrzebuje obiektu, który jest w stanie pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. .

Harmonogram robót zakłada, że przebudowa stadionu rozpocznie się w październiku br. po zakończeniu rozgrywek żużlowych i piłkarskich. Obiekt ma być całkowicie wyłączony z użytkowania przez kolejne półtora roku do 31 marca 2020 r.

W tym czasie zarówno żużlowcy, jak również piłkarze będą rozgrywać swoje mecze na stadionach zastępczych.

- Remont prowadzony etapami bez wyłączania stadionu z użytkowania zdecydowanie by go wydłużył w czasie oraz podwyższył koszty. Prace musielibyśmy dzielić na etapy ogłaszając na każdy z nich osobne przetargi - wyjaśnia Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej.

Miasto jesienią 2016 r. przedstawiło dwie propozycje tego, jak nowy stadion przy ulicy Zbylitowskiej miałby wyglądać.

- Koncepcje były konieczne do przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego i stanowić mogą dla firm, które przystąpią do przetargu, swego rodzaju wskazówkę, czego my oczekujemy i jak wyobrażamy sobie ten obiekt po przebudowie - wyjaśnia Rafał Nakielny.

Przyznaje jednak, że ostateczny projekt nowego stadionu może nieco odbiegać od tego, co prezentowano do tej pory na wizualizacjach.

- W programie funkcjonalno -użytkowym zapisaliśmy, że zadaszona będzie tylko część trybun. Nie ma się co łudzić, że wyłoniony w przetargu wykonawca tak to zaprojektuje, aby zadaszony był cały obiekt i by udało się mu zmieścić w zaplanowanej na tę inwestycję kwocie - komentuje Nakielny.

Stadion Miejski po przebudowie ma odpowiadać wymogom niezbędnym do rozgrywania meczów w ekstralidze żużlowej oraz w I lidze piłkarskiej.

- Zdecydowanie poprawią się warunki dla zawodników, jak również dla kibiców. Podniesiony zostanie ich komfort i bezpieczeństwo. Obiekt zyska nowe sanitariaty, sale konferencyjne oraz zaplecze sportowe. Jednocześnie miejsce to będzie mogło stać się w jeszcze większym stopniu areną koncertów i wydarzeń muzycznych - zapowiada Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Jak miasto chce sfinansować kosztowne prace? Ciepiela zapewnia, że pieniądze na ten cel są zapisane w wieloletniej prognozie finansowej.

- Bardzo bym chciał, aby remont stadionu wreszcie się rozpoczął, ale szczerze mówiąc bardzo obawiam się o to, czy wielkie plany nie skończą się tylko na otwarciu kopert - mówi Kazimierz Żurowski, radny PiS.

Wiele wskazuje bowiem na to, że rezerwowana na ten cel kwota 42 mln zł może okazać się zbyt mała. Już podczas prezentacji koncepcji przebudowy stadionu przebąkiwano bowiem o kwocie 60 mln zł.

- Ceny idą cały czas w górę. Wątpię, by w tym wypadku ktoś zaproponował, że wybuduje taniej - zauważa Żurowski.

Prezydent Tarnowa zapowiada wprawdzie, że będzie zabiegał o dofinansowanie inwestycji m. in. u ministra sportu, ale starania te mogą spełznąć na niczym, podobnie jak to się stało w przypadku hali Jaskółka.

- Budżet jest już tak napięty, że znalezienie w nim dodatkowych milionów będzie graniczyło z cudem. Na zaciągnięcie kredytu przez miasto na ten cel również nie ma co liczyć, bowiem wówczas przekroczone zostałyby limity dopuszczalnego zadłużenia - wylicza Żurowski.

Jaskółcze gniazdo

Firmy mogą zgłaszać swoje propozycje cenowe w sprawie przebudowy Stadionu Miejskiego do 15 maja. Magistrat liczy się jednak z tym, że pytań może pojawiać się sporo i w związku z tym termin ten zostanie zapewne wydłużony. Plany zakładają, że wykonawca zostanie wyłoniony jeszcze przed wakacjami. Wtedy nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby w pierwszej kolejności przystąpił on do opracowania projektu rozbiórki istniejącego stadionu. Prace wyburzeniowe miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, zaraz po tym, jak stadion zwolnią sportowcy.

Trybuny z żelbetu na 11,5 tysiąca miejsc

Nowy obiekt wykonany ma zostać z żelbetonu. Projekt ma obejmować m.in. dwupoziomowe skyboksy, pomieszczenia do wynajęcia, windy i telebim. Na trybunach ma być ok. 11,5 tysiąca miejsc siedzących.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tarnów. Budowa nowego Stadionu Miejskiego w Mościcach może kosztować fortunę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski