Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zawodowe coraz lepsze. Dają dobrą pracę

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Prawie połowa młodych pracuje, maleje odsetek bezrobotnych
Prawie połowa młodych pracuje, maleje odsetek bezrobotnych
Połowa uczniów, którzy rozpoczną naukę w nowych krakowskich szkołach branżowych, trafi tam nie dlatego, że tak wybrali, tylko z braku miejsc w innych placówkach, głównie liceach i czołowych technikach. Mimo to po zdobyciu fachu będą raczej zadowoleni, zwłaszcza że łatwo znajdą dobrą pracę.

Takie wnioski płyną z nowego raportu „Losy absolwentów szkół zawodowych”, przygotowanego przez Marcina Węgrzyna z Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego. W rok po ukończeniu szkoły absolwentom zawodówek zadano proste pytanie: „Czy z dzisiejszej perspektywy wybrałaby Pani / wybrałby Pan ten sam zawód?”. 65 proc. odpowiedziało „tak”, przy czym 27 proc. - „zdecydowanie tak”, a 38 proc. - „raczej tak”. Odpowiedzi negatywnych było 28 proc. z czego „zdecydowanie nie” - 9 proc.

Marcin Węgrzyn przyznaje, że poziom zadowolenia wyborem profesji jest wyraźnie wyższy wśród tych, którzy poszli do danej szkoły z uwagi na „zainteresowanie konkretnym zawodem” lub „szansę na karierę zawodową”, a także „dobrą opinię o szkole”. Oceny generalnie pozytywne przeważają jednak również wśród tych, którzy uczyli się fachu „za namową rodziców” lub „z braku miejsc w innych szkołach”, a nawet „z przypadku”.

Spory wpływ na te opinie może mieć coraz lepsza sytuacja absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy. Jeszcze trzy lata temu aż 20 proc. z nich w rok po ukończeniu stanowili tzw. NEETsi, czyli bezrobotni lub bierni. Aż 13 proc. absolwentów nie mogło znaleźć pracy. Dziś odsetek NEETsów spadł poniżej 9 proc., a bezrobotnych - poniżej 4. To najszybsza poprawa w gronie absolwentów wszelkiego typu szkół ponadgimnazjalnych. Polska należy tu - wraz z Niemcami, Czechami, Austria i całą Skandynawią - do europejskich rekordzistów. We Włoszech, Hiszpanii, a nawet we Francji odsetek NEETsów w wieku 15-24 lat jest kilka razy wyższy.

W rok po ukończeniu małopolskich zawodówek połowa ich absolwentów pracuje, jedna czwarta łączy pracę z dalszą nauką, a jedna piąta kontynuuje kształcenie na studiach lub w technikum. Zważywszy na stan rynku pracy i wzrost gospodarczy, ich perspektywy życiowe są znakomite.

"Co Ty wiesz o Krakowie" - odcinek specjalny. Czy miejscy radni znają Kraków?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski