Szczury grasują wśród dzieci w Parku Zaczarowanej Dorożki

Szczury grasują wśród dzieci w Parku Zaczarowanej Dorożki

Zdjęcie autora materiału
Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Szczury grasują wśród dzieci w Parku Zaczarowanej Dorożki

©Fot. Anna Kaczmarz

– Strach chodzić po Parku Zaczarowanej Dorożki. Szczury są wszędzie, a tam jest przecież plac zabaw – alarmuje jedna z mieszkanek.
Szczury grasują wśród dzieci w Parku Zaczarowanej Dorożki

©Fot. Anna Kaczmarz

Na gryzonie można się natknąć głównie w okolicach fontanny, oczka wodnego i w zaroślach. – Sprawa jest naprawdę poważna bo po parku chodzą dzieci, starsze osoby i ludzie wyprowadzający pieski. Wszyscy są narażeni na bezpośredni kontakt z zarazą – twierdzi mieszkanka.

O sprawie poinformowała Straż Miejską. – 18 września otrzymaliśmy zgłoszenie o szczurach w Parku Zaczarowanej Dorożki. Wysłany na miejsce patrol zauważył trzy gryzonie biegające wokół oczka wodnego. Poinformowaliśmy o tym Zarządu Zieleni Miejskiej. W najbliższych dniach będzie tam prowadzona deratyzacja – informuje Marek Anioł z krakowskiej Straży Miejskiej.
Problem szczurów mieszkańcy zgłaszali także radnym dzielnicowym. – Mieliśmy kilka takich interwencji. Sama widzę szczury, kiedy chodzę do siedziby rady dzielnicy. Są przy potoku Białucha – mówi Aniela Pazurkiewicz, przewodnicząca Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Szczury stają się coraz większym problemem całego Krakowa. Są także m.in. w parku Kościuszki na Prądniku Białym i w wielu innych miejscach, zwłaszcza przy potokach. Żywią się tam tym, czym mieszkańcy karmią kaczki.
Urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej twierdzą, że z gryzoniami prowadzą regularną walkę. – Dwa razy w roku organizowana jest akcja deratyzacji, oprócz tego trutki możemy umieścić tam, gdzie mieszkańcy mają problem z gryzoniami – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Szacuje się, że w Krakowie żyje ok. 3 mln szczurów, trzy razy więcej niż mieszkańców. Sanepid ostrzega, że obecność tych gryzoni może być niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców. Roznoszą one bowiem takie choroby, jak na przykład: tyfus, włośnica, salmonelloza, tasiemiec, wścieklizna.

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo