Sułkowice. Hołd dla ofiar tragedii sprzed dziesiątek lat

Sułkowice. Hołd dla ofiar tragedii sprzed dziesiątek lat

Tomasz Kolowca

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Mieszkańcy, stowarzyszenia i władze złożyły wczoraj hołd Polakom zamordowanym przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w ramach pacyfikacji Sułkowic.
Co roku w uroczystościach biorą udział i władze, i mieszkańcy

Co roku w uroczystościach biorą udział i władze, i mieszkańcy ©Fot. UMiG Sułkowice

W poniedziałek minęła 74. rocznica zabójstwa 26 Polaków. Z tego powodu wieczorem miała miejsce msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po niej spotkanie na Rynku. Jak co roku mieszkańcy, działacze stowarzyszeń oraz władze miasta i gminy złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem poświęconym tej tragedii.

- Razem byli strażacy, przedstawiciele klubów piłkarskich, stowarzyszenie gospodyń oraz Towarzystwo Przyjaciół Sułkowic „Kowadło” - opowiada burmistrz Piotr Pułka. Potem burmistrz zaprosił na spotkanie wspomnieniowe do Starej Szkoły. Była to okazja do wysłuchania opowieści o tym strasznym czasie oraz zastanowienia się jak przekazywać historię kolejnym pokoleniom. Są już pierwsze plany dotyczące 75. rocznicy pacyfikacji Sułkowic. - Na pewno będzie to uroczyste wydarzenie - deklaruje burmistrz.

- Przy okazji poprzednich okrągłych rocznic zapraszaliśmy między innymi żołnierzy z jednostki wojskowej wraz z orkiestrą, co nadawało obchodom inny charakter i rangę.

24 lipca 1943 r 20 mieszkańców Sułkowic i 6 Harbutowic aresztowano i przewieziono najpierw na tak zwany bydlęcy rynek, a później do stodoły plebańskiej, gdzie byli torturowani i zamordowani. Pochowano ich w prowizorycznym grobie, dopiero po wojnie szczątki przeniesiono na cmentarz. Społeczność miasta i gminy dba o pamięć o swoich przodkach. W 1975 r na Rynku ustawiono pomnik, pod którym odbywają się coroczne uroczystości wspomnieniowe.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama