Stworzą Instytut „Kraków” - miejsce dialogu o mieście

Stworzą Instytut „Kraków” - miejsce dialogu o mieście

Małgorzata Mrowiec

Dziennik Polski 24

Instytut „Kraków” ma działać w siedzibie Towarzystwa, w kamienicy przy ul. św. Jana 12

Instytut „Kraków” ma działać w siedzibie Towarzystwa, w kamienicy przy ul. św. Jana 12 ©Andrzej Banaś

Inicjatywa. Przy ul. św. Jana 12 powstaną gabinety naukowe, biblioteka. Przyjdziemy tu na wykłady i by podyskutować.
Instytut „Kraków” ma działać w siedzibie Towarzystwa, w kamienicy przy ul. św. Jana 12

Instytut „Kraków” ma działać w siedzibie Towarzystwa, w kamienicy przy ul. św. Jana 12 ©Andrzej Banaś

Obchodzące w tym roku 120-lecie działalności Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa pracuje nad nową inicjatywą. Zamierza powołać - i ulokować w swojej siedzibie w kamienicy przy ul. św. Jana 12 - Instytut „Kraków”. Tu mają być gromadzone wyniki badań i wiedza o naszym mieście. Ale też będzie to pierwsze takie miejsce, gdzie będą mogli się spotykać wszyscy ludzie zainteresowani historią Krakowa.

- Toczą się rozmowy na temat tego pomysłu z krakowskim magistratem i w samym Towarzystwie. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie - zaznacza Konrad Myślik, rzecznik prasowy Towarzystwa.

Dopytujemy się jednak o szczegóły, bo przecież mamy już Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a na krakowskich uczelniach są prowadzone badania dotyczące miasta. - Ale to badania realizowane epizodycznie. Natomiast teraz chcemy uruchomić ośrodek, gdzie kumulowałby się dorobek badań Krakowa - tłumaczy Michał Niezabitowski, wiceprezes TMHiZK, a jednocześnie dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od razu też zaznacza, że specjalistom zostaną stworzone warunki dla pracy naukowej, ale nie ma to być stricte ośrodek badawczy, katedra historii Krakowa, gdzie wstęp mieliby tylko naukowcy. Instytut „Kraków” będzie miejscem otwartym. - Stąd też miałby powstać we wspólnocie pomysłów i nawet organizacyjnej z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa - jako specjalny gabinet, miejsce rozmowy o mieście - mówi Michał Niezabitowski.

Co do Muzeum Historycznego, dyrektor tłumaczy, że wprawdzie jest ono poświęcone miastu, ale jako instytucją kultury, a nie stanowi jednostki badawczej, która miałaby za temat wyłącznie Kraków. Takiej jednostki nie ma i - zdaniem miłośników historii Krakowa - brakuje jej.

Biblioteka i dyskusje

Instytut będzie czynny codziennie, a w nim ma funkcjonować m.in. biblioteka gromadząca najważniejsze aktualne wydawnictwa i prasę krakowską. Będzie można przyjść poczytać o Krakowie, wziąć udział w planowanych dyskusjach, wysłuchać wykładów, zorganizować spotkanie. Pomysłodawcy wskazują, że przy bardzo wielu muzeach europejskich istnieją takie ośrodki badań.

Instytut „Kraków” może powstać nie wcześniej niż w przyszłym roku. Byłby zarządzany przez Towarzystwo. Gdy chodzi o finanse, TMHiZK liczy m.in. na wsparcie miasta. Co z etatami? - Nie będzie to wyłącznie praca wolontariacka, chociaż w dużej mierze Towarzystwo na niej chce oprzeć działanie Instytutu - odpowiada wiceprezes TMHiZK.

Kraków ma swoje 5 minut

Przedstawiciele Towarzystwa zwracają uwagę, że na świecie miasta historyczne mają tego typu ośrodki, instytuty. Przykładem jest np. Stambuł, Wiedeń. Kraków chce nawiązać do takich doświadczeń. Według pomysłodawców jest teraz wręcz taka pilna potrzeba - po zeszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży oraz niedawnej Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbyły się w naszym mieście. - Jesteśmy po tych wydarzeniach na początku nowej epoki, Kraków dostrzeżono na nową, globalną skalę - mówi Konrad Myślik.

Również Michał Niezabitowski potwierdza, że Kraków ma teraz swoje pięć minut. Po ŚDM w mieście w tym roku są tłumy turystów, Muzeum Historyczne bije rekordy frekwencji. - Natomiast na sesję UNESCO przyjechało z różnych stron świata ogromnie dużo ludzi, którzy znają się na miastach. Nawiązali kontakty, zaczerpnęli inspiracji i to na pewno bardzo mocno przełoży się na zainteresowania naukowo-badawcze dotyczące Krakowa.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama