Stary Sącz. Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla...

Stary Sącz. Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla Dzieci

Stanisław Śmierciak

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Stary Sącz. Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla Dzieci

©Stanisław Śmierciak

Stary Sącz, miasto świętej Kingi z XIII-wiecznym klasztorem klarysek i jedynym w Polsce ołtarzem pozostałym po pielgrzymkach Jana Pawła II, jest od dzisiaj miejscem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Religijnych dla Dzieci. Impreza odbywa się pierwszy raz. Głównym organizatorem jest działające w Nowym Sączu Wydawnictwo Promyczek Dobra, które ponad ćwierć wieku temu założył ks. Andrzej Mulka - twórca zespołu Promyczki, a także studia przygotowującego unikatowe filmy animowane dla najmłodszych. Współorganizatorami Festiwalu są: Papieska Rada do Spraw Kultury, w której działa wywodząca się z Nowego Sącza Anna Kurdziel -Faciente oraz Miasto i Gmina Stary Sącz.
Stary Sącz. Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych dla Dzieci

©Stanisław Śmierciak

Na starosądecki festiwal, organizowany w tym roku po raz pierwszy, wytwórnie filmowe nadesłały 34 produkcje o tematyce religijnej. Filmy te powstały m.in. w: Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, USA, Brazylii, na Białorusi i oczywiście w Polsce.

Jury preselekcyjne, w którym zasiadają także przedstawiciele Watykanu, zakwalifikowało do głównych pokazów festiwalowych tylko 18 filmów. One prezentowane są w Kinie Sokół w Starym Sączu.


Sądeckie wydawnictwo Promyczek Dobra, jako producent kilku serii filmów animowanych dla dzieci, nie zgłosiło tych obrazów do prezentacji konkursowych. Zaprezentuje je w pokazach towarzyszących festiwalowi.

Oficjalna inauguracją I Międzynarodowego Festiwalu Filmów Religijnych dla Dzieci była uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Oprawę tej liturgii zapewniał zespół Promyczki.

Festiwalowe projekcje, oceniane przez jury, rozpoczynają się o godz. 17 w piątek 11 sierpnia. Trwać będą do 14 sierpnia.

- W niedzielę i poniedziałek zaplanowane są projekcje plenerowe na terenach zielonych przy ołtarzu papieskim na starosądeckich błoniach - informuje ks. Marcin Kokoszka, dyrektor diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu. - W obydwa dni początek prezentacji o godzinie dziewiętnastej.

Stanisław Śmierciak

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama