Sprawa "skóry''. Podejrzewany o zabójstwo Kasi Z. jest już w...

Sprawa "skóry''. Podejrzewany o zabójstwo Kasi Z. jest już w prokuraturze

Redakcja

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Sprawa "skóry''. Podejrzewany o zabójstwo Kasi Z. jest już w prokuraturze
1/12
przejdź do galerii

©Anna Kaczmarz

W środę około godz. 14.45 na krakowskim Kazimierzu zatrzymano 52-letniego Roberta J. podejrzanego o zabójstwo Kasi Z. Mężczyzna jest już w prokuraturze.


Robert J. wyjechał około godziny 10:20 z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, został zbadany przez lekarzy, a następnie przewieziony do prokuratury.

To pierwsze zatrzymanie w sprawie zabójstwa z 1998 r. Sprawę prowadzi Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.


Przypominamy. W styczniu 1999 r., na krakowskim odcinku Wisły natrafiono na fragment ludzkiej skóry. Pracownicy obsługujący statek rzeczny, po ujawnieniu znaleziska natychmiast powiadomili policję. Już po wstępnych oględzinach funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z zabójstwem.

>> Sprawa "Skóry" powraca. Co wiemy o okrutnym zabójstwie sprzed lat? [REKONSTRUKCJA ZDARZEŃ]W wyniku przeszukań dna i brzegów Wisły znaleziono jeszcze prawą nogę ofiary. Przeprowadzone na polecenie prokuratora badanie DNA wykazało, że ofiarą jest zaginiona w listopadzie 1998 r. 23-letnia wówczas studentka jednej z krakowskich uczelni. Śledztwo w sprawie zabójstwa, które toczyło się od momentu znalezienia szczątków Katarzyny Z. zostało umorzone w 2000 r. z powodu niewykrycia sprawcy.

Wraca "sprawa skóry". Zatrzymano podejrzanego o zabójstwo studentki

Policjanci Archiwum X cały czas jednak pracowali nad tą sprawą. W 2012 r. Prokuratura Okręgowa w Krakowie z uwagi na nowe tropy wskazane przez policjantów Archiwum X wydała decyzję o podjęciu śledztwa na nowo. Wiosną 2016 r. sprawę przejął do prowadzenia Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

W sprawie tej przez wiele lat przeprowadzono żmudne czynności śledcze, które w konsekwencji doprowadziły do ustalenia sprawcy zabójstwa. Prokuratorzy, funkcjonariusze Policji oraz powołani w sprawie biegli musieli zmierzyć się z działaniem przestępczym sprawcy bez precedensu zarówno w polskiej jak i światowej kryminalistyce.

28 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Nocne poszukiwania na Wiśle. Policja szuka śladów zabójstwa Katarzyny Z. [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nocne poszukiwania na Wiśle. Policja szuka śladów zabójstwa Katarzyny Z. [ZDJĘCIA, WIDEO]

Link do głównego zdjęcia

©Anna KaczmarzCzytaj także wywiad z matką Katarzyny Z.: "Kasię spotkała okrutna śmierć. Jej matka od 15 lat wyczekuje prawdy"


Fakt oskórowania ofiary, tak szokujący dla naszych wzorów kulturowych, wywoływał nieustanne zainteresowanie postępami śledztwa zarówno mediów jak i opinii publicznej.

W toku śledztwa powoływano najwybitniejszych polskich i zagranicznych biegłych różnych specjalności m.in. z zakresu psychologii śledczej, z zakresu badań poligraficznych wykonywanych przez eksperta Jacka Bieńkuńskiego.

Kluczowy wkład w poczynienie ustaleń śledczych miały opinie instytucji specjalistycznych, w tym m.in. Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Zakładów Medycyny Sądowej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutu Odlewnictwa w Krakowie.

Korzystano również z najnowszych technik śledczych i zdobyczy nauki, które pozwoliły na odtworzenie sposobu działania sprawcy i wykrycie szeregu istotnych z punktu widzenia dowodowego okoliczności zabójstwa Katarzyny Z. Wśród tych instytucji były m.in. Laboratorium Ekspertyz 3D Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu reprezentowanego przez dra n.med. Krzysztofa Maksymowicza. Po raz pierwszy w Polsce odtworzył on sposób działania sprawcy zabójstwa Katarzyny Z. w oparciu o dane biometryczne ofiary i ślady działania sprawcy na niektórych tkankach ofiary, sporządzając trójwymiarowy obraz przebiegu zabójstwa.

Istotne dowodowo były również ustalenia poczynione przez Katedrę Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu reprezentowaną przez prof. Krzysztofa Marycza. Przy użyciu najnowszych metod badawczych wykrył on związki chemiczne, jakie były podawane Katarzynie Z.

37 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [LISTY GOŃCZE]

Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję [LISTY GOŃCZE]

Link do głównego zdjęcia

©Małopolska PolicjaWIDEO: Policjanci z Krakowa zatrzymali 52-letniego Roberta J., podejrzewanego o zamordowanie i oskórowanie w 1998 roku 23-letniej studentki

Źródło: TVN24, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo