Spacer na Górę Parkową grozi skręceniem kostki

Spacer na Górę Parkową grozi skręceniem kostki

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Od lewej: Joanna Skorupa i Zofia Adamczyk z Lublina. Panie uważają, że park jest zaniedbany. Zapewniają, jednak, że wrócą do Krynicy-Zdroju, żeby przespacerować
1/40
przejdź do galerii

Od lewej: Joanna Skorupa i Zofia Adamczyk z Lublina. Panie uważają, że park jest zaniedbany. Zapewniają, jednak, że wrócą do Krynicy-Zdroju, żeby przespacerować się na Górę Parkową odnowionymi alejkami. ©Damian Radziak

Alejki spacerowe wyłożone kostką granitową i ławeczki na trasie widokowym. Tak będzie w parku uzdrowiskowym, ale w przyszłym roku.
Kuracjusze odpoczywający w Krynicy-Zdroju chętnie zaglądają do Parku Zdrojowego na Górze Parkowej, który powstał w 1806 r. Wielu z nich ubolewa, że jest zaniedbany, a spacery po zmroku są niebezpieczne, bo brakuje oświetlenia.

- Ludzie rezygnują, jak widzą tak zły stan alejek. Zwłaszcza ci starsi odpuszczają spacer i wybierają kolejkę. Bo na uszkodzonych ścieżkach można skręcić nogę - zauważa Romana Matuszewska z Bydgoszczy.


Władze uzdrowiska obiecują poprawę. Burmistrz otrzymał ponad 5,7 mln zł unijnej dotacji na nowe alejki spacerowe, oświetlenie ścieżek, remont zabytkowych altan oraz przebudowę schodów i tarasu widokowego na Górze Parkowej.

Relaks nie dla każdego

Szlak prowadzący przez Park Zdrojowy jest trudny do pokonania przez schorowanych kuracjuszy oraz rodziny z małymi dziećmi. Zwłaszcza, jeśli trzeba wyjechać na szczyt Góry Parkowej wózkiem inwalidzkim czy prowadząc wózek dziecięcy.

- Najgorszy jest ten górny odcinek. Miejscami brakuje kostki, są wyrwane dziury w ścieżce - zauważa Elżbieta Majda z Kłodzka. - Zamiast napawać się zapachem lasu, trzeba ciągle patrzeć pod nogi.

Maria Rusnak z Sandomierza dodaje, że przez to park nie jest dostępny dla każdego. Jej zdaniem, brakuje w nim także atrakcji dla dzieci. Zwłaszcza placu zabaw.

- Babcia mogłaby zabrać wnuka na taki plac, gdzie zająłby się zabawą, a ona mogłaby odpocząć sobie na ławeczce - dodaje kuracjuszka. Przytakuje jej Magdalena Augustyn z Krakowa. Ma ona jednak nadzieję, że planowana inwestycja nie zaszkodzi przyrodzie parku. Zwłaszcza drzewom.

Unijny zastrzyk

Władze Krynicy przy współpracy z konserwatorem zabytków przygotowały projekt rewitalizacji Parku Zdrojowego.

- To miejsce uwielbiane przez turystów, kuracjuszy i mieszkańców Krynicy. Jednak czas zrobił swoje i koniecznością stał się remont oraz wzbogacenie parku o elementy, które będą zachęcać do spędzania w nim czasu - mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 7,6 mln zł. Uzdrowisko otrzymało od marszałka Małopolski ponad 5,7 mln zł dotacji ze środków unijnych. Projekt zakłada m.in. przebudowę alejek spacerowych, które wyłożone zostaną kostką granitową. Tylko miejscami, tam gdzie konieczne jest to ze względu na walory przyrodnicze parku, będzie ścieżka szutrowa. Kuracjusze bez obaw będą mogli spacerować wieczorami i nocą, bo park zostanie oświetlony.

Gmina zdecydowała się także odtworzyć ścieżkę zdrowia i wyposażyć istniejącą już siłownię pod chmurką w dodatkowy sprzęt do ćwiczeń. Nowe życie zyskają zabytkowe altany o wdzięcznych nazwach: Wanda, Marzenie, Grzybek i Michasiowa. W planach jest także przebudowa schodów z podjazdem dla wózków i z tarasem widokowym na szczycie Góry Parkowej.

- Chcemy też zagospodarować teren wokół stawów. Wszystko po to, żeby mieszkańcy uzdrowiska oraz turyści chętniej odwiedzali to zabytkowe i pełne uroku miejsce - dodaje burmistrz Reśko. - Wiem, że także Polskie Koleje Liniowe przymierzają się do modernizacji dolnej stacji kolejki na Górę Parkową. Będzie to doskonałe uzupełnienie naszej inwestycji.

Przyciągną turystów?

Władze uzdrowiska wierzą, że dzięki zmianom wzrośnie atrakcyjność Krynicy, a turyści będą ją chętniej odwiedzać. Wszystko wskazuje na to, że osiągną cel.

- Już teraz Krynica ma wiele do zaoferowania i nie można się tutaj nudzić - uważa Joanna Skorupa, kuracjuszka z Lublina. - Gdy ten zaniedbany park przejdzie metamorfozę, na pewno znów tu przyjadę, żeby zobaczyć efekt tych prac i odpocząć.

Otrzymane dofinansowanie na Park Zdrojowy to nie jedyne środki europejskie, które płyną do uzdrowiska. W ubiegłym roku burmistrz złożył także pięć innych wniosków.

- Park Zdrojowy na pewno będzie remontowany na wiosnę przyszłego roku - zapewnia burmistrz Reśko. - W ciągu kolejnych dwóch lat zrealizujemy pozostałe cztery projekty.

Nowy wygląd zyskają Bulwary Dietla, wypięknieje Park im. Mieczysława Dukieta, wyremontowana zostanie też płyta główna krynickiego deptaka, oraz zielony salon uzdrowiskowy - Park na Polanie Janówka.

b]WIDEO: 25-lecie zespołu Promyczki w Nowym Sączu[/b]

Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a moze...

  Jack (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  schody ruchome na Gore Parkowa...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama