Skutki nocnej wichury w regionie tarnowskim

Skutki nocnej wichury w regionie tarnowskim

Zdjęcie autora materiału
Robert Gąsiorek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Skutki nocnej wichury w regionie tarnowskim

©Archiwum

Kilkaset interwencji odnotowali strażacy w regionie. Konary drzew spadały na drogi oraz linie energetyczne. Tysiąc odbiorców nie ma prądu w powiecie brzeskim.
Skutki nocnej wichury w regionie tarnowskim

©ArchiwumPonad 60 razy do zdarzeń wyjeżdżali strażacy z Tarnowa. W większości usuwali powalone drzewa. W Lichwinie (gm.
Pleśna) zabezpieczali budynek gospodarczy, z którego wichura zerwała dach. W Wierzchosławicach natomiast silne podmuchy przewróciły blaszane ogrodzenie na posesji. W Tarnowie na ul. Mościckiego zabezpieczano także przewrócony duży baner reklamowy.

W powiecie brzeskim strażacy interweniowali 50 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Biesiadkach (gm. Gnojnik). Tam wiatr zerwał część dachu z budynku mieszkalnego. Po za tym usuwano powalone konary drzew w Bielczy, Jasieniu, Uszwi, Jurkowie, Czchowie, Łysej Górze, Tymowej, Tworkowej, Dębnie, Borzęcinie Dolnym, Jaworsku, Jadownikach i Szczepanowie. W całym powiecie tysiąc odbiorców pozostaje bez prądu.

Na Powiślu dąbrowskim odnotowano 24 interwencje. Silne podmuchy zrywały m.in dachy na budynkach w Dąbrowie Tarnowskiej, Dąbrówkach Breńskich i Samocicach.

Strażacy z regionu informują, że cały czas otrzymują zgłoszenia dotyczące powalonych drzew, więc liczba interwencji wzrośnie.

ORKAN KSAWERY - BILANS STRAT W MAŁOPOLSCEPowalone drzewa, zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz trakcje kolejowe - takie zgłoszenia odbierali małopolscy strażacy w czwartkowy wieczór oraz w nocy z czwartku na piątek w związku z przechodzeniem orkanu Ksawery. Do godziny 22. najwięcej zgłoszeń odnotowano w terenach górskich, gdzie wiatr wieje najmocniej.

Do piątkowego poranka służby interweniowały aż 551 razy - informuje rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. Porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę, lokalnie wiało jeszcze silniej.

Orkan Ksawery w Polsce [INTERAKTYWNA MAPA]

Kilka minut po godzinie 7 w piątek w całej Małopolsce ponad 20 tysięcy odbiorców nie miało prądu - głównie w powiecie krakowskim (ponad 3 tys. odbiorców), limanowskim (prawie 6 tys. odbiorców), chrzanowskim, dąbrowskim oraz tarnowskim.

Jak informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego jest to tendencja malejąca. O północy bez energii elektrycznej było ponad 81 tysięcy osób. Większość awarii powinna zostać usunięta do południa - informuje Tauron Dystrybucja SA, dostawca prądu w Małopolsce.

Orkan Ksawery uderzył w PolskęDwie osoby zginęły, 39 osób zostało rannych w wyniku przechodzącego nad Polską orkanu Ksawery. O poranku bez prądu było około pół miliona odbiorców - głównie w województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.W miejscowości Ośno (woj.lubuskie) zginął 67-letni mężczyzna. Zabezpieczał on dach przed wichurą i jeden z podmuchów zrzucił go z drabiny. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

30 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Zaczęło się kilka minut przed godziną 18. Niezwykle silny, zachodni wiatr łamał konary i wyrywał drzewa z korzeniami. W jednej z firm na terenie dawnej

Istny kataklizm w Kostrzynie. Pożar, połamane drzewa i brak prądu

Link do głównego zdjęcia

©Jakub Pikulik


26 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

W czwartek wieczorem przez województwo lubuskie przeszedł orkan Ksawery, który wyrządził ogromne szkody i pozbawił większą część regionu prądu. Zobaczcie

Orkan Ksawery spustoszył woj. lubuskie [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

Link do głównego zdjęcia

©CzytelnikDruga ofiara śmiertelna to kobieta, która została przygnieciona przez konar drzewa w woj. wielkopolskim.

WIDEO: Pogoda w piątek będzie się dynamicznie zmieniać. Wszystko za sprawą silnego wiatru

Źródło: TVN24, x-news

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo