Seniorzy coraz chętniej zaglądają do worka z darmowymi...

Seniorzy coraz chętniej zaglądają do worka z darmowymi lekami

Iwona Krzywda

Dziennik Polski 24

Seniorzy coraz chętniej zaglądają do worka z darmowymi lekami

©Polska Press

Ochrona zdrowia. Liczba najstarszych pacjentów, którym są wystawiane specjalne recepty na bezpłatne preparaty, regularnie rośnie.
Seniorzy coraz chętniej zaglądają do worka z darmowymi lekami

©Polska Press

Najstarsi pacjenci mogą odbierać bezpłatne lekarstwa od września ubiegłego roku. Z nowego przywileju zdążyło już skorzystać blisko 2 mln osób, a liczba chorych, którym są wystawiane specjalne senioralne recepty regularnie rośnie. W pierwszym miesiącu funkcjonowania programu po darmowe leki zgłosiło się do farmaceutów zaledwie 46 tys. osób. W czerwcu zainteresowanych było aż 23 razy więcej - łącznie ponad milion osób. Gwałtownie wzrosły również nakłady na refundację senioralnych preparatów. We wrześniu z budżetu państwa wydano na ten cel niewiele ponad milion, w czerwcu już 42,7 mln zł.

- Pacjentów, którzy zgłaszają się z senioralnymi receptami rzeczywiście jest więcej - potwierdza Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. - To przede wszystkim efekt stopniowego poszerzenia wykazu bezpłatnych leków. Widać, że Ministerstwo Zdrowia uwzględnia zgłaszane uwagi, a program się rozwija - ocenia.

Na pierwszej liście medykamentów, które seniorom przysługują bez opłat znalazło się 1129 leków, zawierających 68 substancji czynnych używanych m.in. w leczeniu nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, osteoporozy, choroby Alzheimera i Parkinsona. Obecnie obowiązujący wykaz jest zdecydowanie bardziej obszerny.

Pozostało jeszcze 79% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama