Seniorzy chcą się uczyć, dlatego

Seniorzy chcą się uczyć, dlatego dostaną indeksy

Kornelia Plizga

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Studenci 50+ od października rozpoczną nowy rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Studiowanie po pięćdziesiątce jest fantastycznym zajęciem

Studiowanie po pięćdziesiątce jest fantastycznym zajęciem ©Fot. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW

Cztery miesiące temu w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury został powołany Uniwersytet Trzeciego Wieku. Już za miesiąc, po jego inauguracji, stanie się najmłodszym UTW w powiecie krakowskim. Chęć uczestnictwa wyraziły 53 osoby, z których 40 to kobiety. Swoim zasięgiem przedsięwzięcie obejmuje gminy: Jerzmanowice-Przeginia, Iwanowice, Sułoszowa i Skała.

- Mamy także pojedynczych słuchaczy, którzy docierają do nas z Michałowic i z Książa Wielkiego. Seniorzy chcą korzystać z takich form aktywności, na które nie mieli czasu w młodości lub z innych przyczyn nie mogli sobie na nie pozwolić. Oferujemy codziennie różnego rodzaju zajęcia, każdy może brać udział w ich dowolnej ilości. Tutaj nie ma ograniczeń - przekonuje Alicja Biczysko, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach.

Zajęcia są przystosowane do wieku uczestników. Mają one korzystnie wpłynąć nie tylko na pogłębienie wiedzy zgodnie z ideą kształcenia przez całe życie oraz na rozwój życia kulturalnego i społecznego, ale także na aktywizację osób powyżej 50. roku życia. Słuchacze będą mogli uczestniczyć w wykładach popularnonaukowych, prozdrowotnych i dyskusjach, które poprowadzą specjaliści i wykładowcy z uczelni wyższych. Seniorzy mają okazję brać udział w przeglądach i festiwalach oraz zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. - Nie jest ważny wiek, ale to, jak człowiek podchodzi do życia. Jakbym przesiadywała tylko na kanapie, to bym miała problemy zdrowotne i zgnuśniałabym, a tak, jak mam możliwość więcej się ruszać, uprawiać nordic walking, to mam wypełniony czas i udaje mi się o nich nie myśleć. Mam szansę dowiedzieć się czegoś nowego ze spotkań z lekarzami na temat diet i zdrowego odżywiania, pozwiedzać i poznać więcej ludzi, co pozytywnie wpływa na samopoczucie – stwierdza rozentuzjazmowana Elżbieta Strona, 72-letnia studentka ze Słomnik. Emerytka daleko mierzy i chce spróbować swoich sił w malarstwie i gimnastyce, zamierza pogłębiać wiedzę z zakresu praw obywatelskich i rozpocząć szkolenie z obsługi komputera.

W ofercie UTW znajdują się również zajęcia artystyczne. Studenci 50+ mogą zapisać się do jednego z zespołów: teatralnego, wokalnego lub rozwijać swoje umiejętności z rękodzieła i malarstwa. Nie zabraknie także wspólnych wyjazdów do teatru i opery, wizyt w muzeach i spotkań przy dobrym filmie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Z przyjętych osób w Słomnikach wszyscy wybrali średnio po dziesięć różnego rodzaju aktywności.

Największą popularnością cieszą się wykłady prozdrowotne i popularnonaukowe, Będą w nich uczestniczyć wszyscy zapisani na UTW.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także edukacja kulturalna i część artystyczna. W zajęciach z wokalu udział zadeklarowało 16 osób.

- Ruszyłem się z domu, bo trzeba wyjść do ludzi, a nie zamykać się w czterech ścianach. Dzięki zajęciom z malarstwa poznałem różne perspektywy patrzenia na świat. Nauczyłem się mieszać kolory i tworzyć dzieła z trzech barw. Zapisałem się też na zajęcia teatralne i wokalne. Odkąd pamiętam, w domu słuchaliśmy muzyki i zawsze lubiłem śpiewać. Wydaje mi się, że mam do tego ucho - mówi zadowolony Adam Łojewski, 65-letni student ze Słomnik.

Aby zostać przyjętym, należy jedynie wypełnić deklarację, zaakceptować regulamin, po czym można wybrać rodzaj aktywności i tematy wykładów. Studenci muszą zapłacić za niektóre zajęcia jak basen, wieczorki taneczne i wyjazdy do różnych ośrodków kultury. - Osoby chętne są przyjmowane bez względu na wykształcenie. Studenci otrzymują od nas indeksy, ale nie ma ocen, ani egzaminów. Chcemy tylko zachęcić seniorów do regularnego uczęszczania na zajęcia. Uczestnicy płacą roczną składkę członkowską w wysokości 50 zł. Za część zajęć pobieramy opłatę w wysokości od trzech do pięciu złotych i to głównie przed większymi świętami jak Wielkanoc, czy Boże Narodzenie, kiedy trzeba wykonać dekoracje świąteczne - informuje Alicja Biczysko.

***

Jak się okazuje, pod nazwą UTW skrywają się dwie formy działania. - UTW mogą przybierać tzw. model francuski. Mieszczą się one w ośrodkach akademickich. W taki sposób jednostki edukacyjne działają m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim i Rolniczym, na AGH, w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i Ekonomicznym, z tą różnicą, że ich uczestnicy mogą brać udział tylko w wykładach prowadzonych na uniwersytecie przez profesorów i muszą mieć maturę. Natomiast uniwersytety typu Cambridge, takie jak nasz, mogą zostać założone przez grupę ludzi w ośrodkach kultury z bardziej rozbudowanym programem edukacyjnym, nie stawiając przy tym wymogów posiadania określonego wykształcenia - wyjaśnia Alicja Biczysko.

***

Na terenie powiatu krakowskiego istnieją cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku typu Cambridge. Jest to Zielonecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, UTW w Słomnikach i w Kocmyrzowie-Luborzycy, a od 2011 r. działa Podkrakowski UTW, prowadzony przez Stowarzyszenie Porozumienie Podkrakowskie. - W odróżnieniu od uniwersytetu akademickiego, Uniwersytet Trzeciego Wieku to głównie sposób na spełnienie potrzeb poznawczych i społecznych osób starszych. Stąd organizujemy wykłady, warsztaty, wycieczki, spotkania towarzyskie i wspólnie świętujemy. Słuchacze nie zdają egzaminów ani nikt też nie wymaga od nich przygotowywania się do zajęć - mówi Jerzy Cywicki, sekretarz Stowarzyszenia Porozumienie Podkrakowskie.

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW podaje, że w samym Krakowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest 11, w Małopolsce - 59. Tego typu jednostki edukacyjne najczęściej nie posiadają swoich siedzib. Studenci wieku starszego korzystają z zajęć w salach akademickich i muzealnych, szkołach, domach kultury oraz bibliotekach, czy po prostu w plenerze.

Zanim powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Słomnikach, przez cztery lata seniorzy spotykali się w Centrum Kultury, organizując wspólne wycieczki i warsztaty. Jak przyznają, tak im się to spodobało, że bez wahania zaakceptowali pomysł rozbudowania przedsięwzięcia, zgłaszając chęć uczestnictwa.

Emerytka Elżbieta Strona próbuje motywować innych do wypełnienia wolnego czasu poprzez korzystanie z aktywności, jakie proponują takie miejsca.

- Oferta programowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dla nas atrakcyjna i naprawdę interesująca, tym bardziej że mamy zorganizowany czas i możliwość wyboru spośród zaplanowanych w tygodniu zajęć tych, które każdemu z nas pasują. Jest to też dobra okazja do wyrwania się z samotności - mówi.

Głównym sponsorem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słomnikach jest gmina. Swoją działalność jednostka edukacyjna finansuje również ze składek oraz dodatkowych środków w postaci grantów pozyskanych dzięki Towarzystwu Kulturalno-Sportowemu w Słomnikach.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama