Senat przegłosował niewłaściwą ustawę o SN? Marszałkowie...

Senat przegłosował niewłaściwą ustawę o SN? Marszałkowie zaprzeczają

Jakub Oworuszko AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Senat przegłosował niewłaściwą ustawę o SN? Marszałkowie zaprzeczają

©Adam Guz/polska press

Senatorowie głosowali nad inną wersją ustawy o Sądzie Najwyższym niż ta przyjęta przez posłów. To złamanie art. 121 ust. 1 Konstytucji - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej". Centrum Informacyjne Sejmu informuje jednak, że nie naruszono żadnych procedur legislacyjnych.
Senat przegłosował niewłaściwą ustawę o SN? Marszałkowie zaprzeczają

©Adam Guz/polska press

Tekst z poniedziałkowego wydania "DGP" pojawił się w internecie już w niedzielę wieczorem i wywołał ogromne emocje. Dziennikarze zauważyli, że druki sejmowe z ustawą uchwaloną przez Sejm i skierowaną do dalszych prac w Senacie różnią się i to aż w 11 miejscach.

CZYTAJ TEŻ: Setki osób pod domem Jarosława Kaczyńskiego [ZDJĘCIA] [VIDEO]

"Przykładowo przegłosowana przez posłów poprawka nr 46 przewiduje dodanie art. od 87a do 87c – kluczowych dla całej ustawy, bo określających procedurę pozostawienia obecnych sędziów w SN. Próżno jednak tak oznaczonych przepisów szukać w ustawie, bo ich treść finalnie znalazła się w art. 88 i następnych. Z kolei to, co zgodnie z wolą posłów miało stanowić treść art. 88, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniło się w art. 91" - czytamy w artykule.

W niedzielny wieczór wiele osób zauważyło, że prezydent Andrzej Duda ma już tylko dwa wyjścia: zawetuje ustawę lub skierują ją do Trybunału Konstytucyjnego. Jeszcze tego samego dnia do Senatu udali się prawnicy, by sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do pomyłki. "Sprawdziliśmy. 100% pewności. Tekst ustawy o #SN w Sejmie i Senacie tożsamy" - napisał na Twitterze kilka minut po godz. 23 marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan zauważył, że dziennikarze nie zwracali się o wyjaśnienia i komentarz do sprawy do Centrum Informacyjnego Sejmu. "Kompromitacja DGP" - napisał na Twitterze.

CIS wydało w nocy komunikat, w którym podkreślono, że "nowa numeracja artykułów ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym jest zgodna z zasadami sztuki prawodawczej i nie stanowi naruszenia jakichkolwiek procedur legislacyjnych". Dalej czytamy, że "zgodnie z zasadami techniki prawodawczej w przypadku nowej ustawy numeracja jednostek redakcyjnych ulega zmianie na ciągłą".

"Oznacza to, że przyjęta poprawka zgłoszona na etapie drugiego czytania, polegająca na dodaniu po artykule 87 trzech kolejnych artykułów: 87a, 87b i 87c została – zgodnie z praktyką legislacyjną – skonsumowana przez legislatora poprzez nadanie treści dodanego artykułu 87a numeru 88, artykułowi 87b numeru 89 a artykułowi 87c numeru 90" - wyjaśniają pracownicy Sejmu.


Sejm/x-news

Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiS land

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Z Polski chcieli zrobić PiS land, a tu ZONK.
  Kompromitacja senatu, ale pewnie większość PiS.
  Rozwiązać SENAT jeśli nie spełnia swojego zadania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hahahahaha! Pisiory nie wiedzą co przepychają!

  Hahahahaha! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Ale wtopa pisiorów!
  Niedługo prezes przyniesie im kota, a oni go przegłosują bez poprawek!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli totalniacka opozycja robi z obrad Senatu burdel, to wszystko może się zdarzyć.

  Nawet pomyłka. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  O złapaniu wstydliwej choroby nie wspominając.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama