Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Sędziowie mówią „stop” hejterom

Sędziowie mówią „stop” hejterom

1/2

(© archiwum)

Prawo. Stowarzyszenie sędziów polskich „Iustitia” uruchomiło skrzynkę e-mailową, na którą można wysyłać informacje o wypowiedziach naruszających dobra osobiste sędziów lub autorytet wymiaru sprawiedliwości.
Przez ponad tydzień działania adresu hejtstop@iustitia.pl na skrzynkę trafiło zaledwie kilka wiadomości. - To dopiero pierwsze dni naszej akcji. Myślę, że z czasem liczba sygnałów o mowie nienawiście będzie większa - mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik „Iustitii”. I dodaje, że akcja „hejtstop” (ang. hate - nienawiść), zrodziła się z powodu coraz częściej pojawiającej się w internecie agresji słownej wobec pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Pośród przesłanych na skrzynkę wiadomości jest informacja o fali hejtu, która spłynęła na wrocławskiego sędziego Marka Górnego. Sędzia skazał Piotra Rybaka na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za spalenie kukły Żyda podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości w centrum Wrocławia. Pod internetowymi artykułami o wyroku pojawiły się obraźliwe wypowiedzi, nazywające sędziego „osłem w todze” lub wręcz wulgarne.

- Nienawiść słowna pozostawiona bez reakcji rodzi nienawiść w czynach. Przesłane informacje zostaną przez nas przeanalizowane. W razie potrzeby będziemy reagowali - dodaje sędzia Przymusiński.

Ofiarą mowy nienawiści padł również sędzia z Krakowa Waldemar Żurek. Rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej często występuje w programach telewizyjnych poświęconych problematyce krajowego wymiaru sprawiedliwości.

„Jak pójdziesz przez galerię z rodziną, dostaniesz dwa strzały”, „Żurek do wora, wór do jeziora”, „dziecko komuny”, „czerwony pomiot” - to tylko niektóre wypowiedzi, które sędzia dostaje w e-mailach i SMS-ach. - Mam całą teczkę podobnych gróźb i obraźliwych komentarzy na swój temat - twierdzi sędzia Żurek. Rzecznik KRS zapewnia przy tym, że gróźb wymierzonych w jego osobę nie boi się.

- Sędzia powinien być odważny i odporny na krytykę. Kiedy jednak ktoś zaczyna straszyć moją rodzinę, sprawa staje się poważna - dodaje Waldemar Żurek i przypomina sprawę sędzi, która odebrała trójkę dzieci patologicznemu małżeństwu z Niska w woj. podkarpackim. Po wyroku pojawiły się uliczne groźby kierowane wprost pod adresem sędzi i jej najbliższych oraz wypowiedzi zniesławiające, sugerujące handel żywym towarem i czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych i osobistych.

Akcja sędziów „hejtstop” jest prowadzona w ramach współpracy z Instytutem Prawa i Społeczeństwa, który realizuje projekt obserwacji wydarzeń i działań dotyczących sądownictwa i sądów. Ważnym zadaniem Instytutu jest też dokumentowanie mowy nienawiści wobec sędziów.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nie wolno krytykować NADZWYCZAJNEJ KASTY LUDZI!

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Adam (gość)  •

Jak za PRL...

skomentuj

szczególnie

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

piotrowicza (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

No i właśnie tym się zajmuje wymiar sprawiedliwości

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POdPiS (gość)  •

zakładają skrzynki mailowe na donosy i sprawdzają kto o nich źle mówi. A sprawy sądowe mogą toczyć się latami, w tym sprawy gospodarcze które decydują o istnieniu bądź nieistnieniu wielu firm. Niszczą bezczynnością życie ludziom, i głównie zajmują się sobą, a potem jest zdziwko że może ktoś coś "fikać". Bardzo dobrze że czują się zagrożeni, ale zamiast przechodzić do defensywy sami powinni oczyścić swoje szeregi z "chwastów" , zamiast zwierać szyki, bo to jest cecha struktur quasi-mafijnych i woda na młyn PiSu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

prl

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tez tak bylo (gość)  •

nie wolno na wladze podnosic reki

odpowiedzi (0)

skomentuj

grozenie rodzinieABSOLUTNIE NIE

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ALE (gość)  •

jak ktos uwaza ze sedzia popelnil blad to ma prawo sie wypowiedziec

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sędziowie sami sobie na to zasłużyli.

+13 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

Sędziowie sami sobie na to zasłużyli.
Swoją drogą ciekawe, że za spalenie kukły Żyda (co miało być demonstracją przeciw pewnemu znanemu na świecie oszustowi żydowskiego pochodzenia) sprawca otrzymuje karę bezwzględnego więzienia a więc dotkliwszą aniżeli kary które dosięgają dziś prawdziwych zbrodniarzy hitlerowskich, odpowiedzialnych za współudział w paleniu prawdziwych ludzi.

"Bezkarna kasta niezreformowana od czasów PRL" - to pewnie przykład hejtu?

skomentuj

"Bezkarna kasta niezreformowana od czasów PRL"

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zuzinka (gość)  •

No pewnie, że to jest najczarniejszy hejt.
Czyż na kongresie sędziów polskich, pani sędzia Kamińska nie przekonywała nas, że sędziowie "to jest ZUPEŁNIE nadzwyczajna
kasta ludzi"?
Tyle, że ta "zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi" zapomina,
iż na dobrą opinię samemu się pracuje, a nie zbiera
i wycisza hejty w sieci.

odpowiedzi (0)

skomentuj