Rzemieślnicy w tarapatach. Pensje i premie z dotacji na...

Rzemieślnicy w tarapatach. Pensje i premie z dotacji na szkołę

Paweł Chwał

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska Plus

Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji

Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji ©archiwum szkoły

Izba Rzemieślnicza musi zwrócić niemal 400 tys. zł dotacji wraz z odsetkami do kasy urzędu miasta. Kontrola wykazała, że pieniądze wydano np. na pensje i premie, zamiast przeznaczyć na szkołę.
Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji

Franciszek Uszko (w środku) kilka lat temu odebrał Szablę Kilińskiego. Teraz musi tłumaczyć się z dotacji ©archiwum szkoły

Nieprawidłowości wyszły na jaw podczas kontroli przeprowadzonej w Izbie Rzemieślniczej przez Wydział Audytu i Kontroli tarnowskiego magistratu. W jej trakcie sprawdzano wykorzystanie dotacji przekazanych z budżetu miasta w latach 2011-2013 na prowadzoną przez rzemieślników szkołę przy ul. Dworcowej.

- Badaliśmy przede wszystkim to, czy wykazana przez Izbę liczba uczniów, która stanowi podstawę naliczania dotacji, zgadza się ze stanem rzeczywistym oraz to, czy przekazane przez miasto pieniądze zostały spożytkowane zgodnie z zapisami ustawy o systemie oświaty - wyjaśnia Agnieszka Sobol, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Tarnowa.

W obu przypadkach wykazano poważne nieprawidłowości. W związku z podaniem zawyżonej liczby uczniów IR zobligowana została do zwrotu blisko 26 tys. zł. To jednak nic w porównaniu z sumą kolejnych 371 tys. zł, wobec której pojawiły się zastrzeżenia, mówiące o wykorzystaniu jej niezgodnie z celem.

Dużą część tej kwoty Izba wydała na inwestycje, a z dotacji pokrywane mogą być jedynie wydatki bieżące. Identyczne uwagi dotyczyły finansowania z publicznych pieniędzy np. usług adwokackich, kosztów utrzymania siedziby Izby czy publikacji.

Pozostało jeszcze 65% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo