Rząd zdecyduje, jak regiony wydadzą unijne pieniądze

Rząd zdecyduje, jak regiony wydadzą unijne pieniądze

Zdjęcie autora materiału

Bogna Kisiel

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Rząd zdecyduje, jak regiony wydadzą unijne pieniądze

©Pawel F. Matysiak

Wojewodowie będą wpływać na wydawanie funduszy UE w regionach. – To kolejny krok ograniczający nasze kompetencje – twierdzą samorządowcy.
Rząd zdecyduje, jak regiony wydadzą unijne pieniądze

©Pawel F. Matysiak

1,3 mld euro otrzymała Wielkopolska z Unii w ramach programu regionalnego w latach 2007-2013. Ten zastrzyk pieniędzy pozwolił zrealizować ponad 2,5 tys. projektów i inwestycji, w tym m.in. trasę tramwajową na Franowo w Poznaniu czy budowę ponad 950 km dróg.

W latach 2014-2020 pieniędzy do wydania jest jeszcze więcej, bo 2,45 mld euro. Do tej pory o dystrybucji tych funduszy decydowały urzędy marszałkowskie wraz z marszałkami województw. Powoływano komisje eksperckie, które oceniały wnioski i decydowały o przyznaniu dofinansowania.

Teraz ma to się zmienić. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy wdrożeniowej. Zdaniem rządzących, ułatwi ona proces przyznawania dotacji, zwiększy efektywność wydawania funduszy, ograniczy liczbę dokumentów. Nowe przepisy przewidują powołanie rzecznika funduszy europejskich, który ma dbać o interesy beneficjentów, odpowiadać za gromadzenie wniosków, dotyczących realizacji programów. Ponadto wojewodowie nominowani przez PiS (lub ich przedstawiciele), jako obserwatorzy będą mogli brać udział w pracach komitetu ds. regionalnych programów operacyjnych czy komisji oceniającej projekty.

– Wprowadzanie w połowie realizacji perspektywy unijnej 2014-2020 dodatkowych instytucji i rozwiązań może niepotrzebnie komplikować oraz wydłużać procedury wdrażania funduszy na poziomie regionalnym – uważa Danuta Sowińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. – To kolejny krok w stronę odbierania kompetencji samorządom. Regulacje europejskie jasno wskazują, że to instytucja zarządzająca ponosi odpowiedzialność za wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego, w tym za wybór projektów.

Pozostało jeszcze 56% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama