Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziemice. Edward Kleszczyński ma swoją izbę pamięci

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uczniowie w izbie pamięci Edwarda Kleszczyńskiego
Uczniowie w izbie pamięci Edwarda Kleszczyńskiego Aleksander Gąciarz
Święto Niepodległości było okazją do otwarcia izby pamięci Edwarda Kleszczyńskiego, patrona Szkoły Podstawowej w Radziemciach

Żołnierz I i II wojny światowej, ziemianin, poseł i senator II RP, emigrant. To najważniejsze wcielenia Edwarda Kleszczyńskiego. To dzięki niemu przed II wojna światową mogła powstać w Radziemicach szkoła. Właściciel miejscowego majątku oddał na ten cel część własnych gruntów. - Nieczęsto się zdarza, że doceniani są lokalni bohaterowie. Pamiętamy o tych największych, a miejscowi zostają zapomniani. Niesłusznie. Tacy ludzie jak Edward Kleszczyński zasłużył na pamięć - przekonuje Łukasz Płatek z Instytutu Pamięci Narodowej, który był gościem szkolnego święta.

99. rocznica odzyskania niepodległości była doskonałą okazją, aby uroczyście otworzyć izbę pamięci szkolnego patrona. Poświęcono na ten cel jedną z klas lekcyjnych. Dzięki zgromadzonym dokumentom i fotografiom odwiedzający to miejsce mogą prześledzić cały życiorys Kleszczyńskiego i jego najważniejsze dokonania. - Przy zbieraniu dokumentów i tworzeniu drzewa genealogicznego ogromną role odegrał Józef Kleszczyński, bratanek Edwarda. Pomogli też inni członkowie rodziny oraz mieszkańcy Radziemic. Od Jana Nowaka mamy obraz autorstwa Jana Molgi, przedstawiający nieistniejący już dwór w Radziemicach. Bardzo dużo informacji nagraliśmy na taśmę. Żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają Edwarda Kleszczyńskiego i przeprowadziliśmy z nimi wywiady - mówi nauczycielka Katarzyna Duch i podkreśla rolę Karoliny Tasak, koordynatora projektu stworzenia izby pamięci z ramienia Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowego "Razem, Bliżej, Nowocześniej", które działa od dwóch lat i realizuje projekty edukacyjne. W tym wypadku udało się wygrać grant w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Łukasz Płatek z IPN przypomina, że Edward Kleszczyński bywa nazywany "ósmym Beliniakiem" ponieważ w 1914 roku dołączył do patrolu Władysława Beliny Prażmowskiego (poprzedził wymarsz I Kadrowej), przekazał pięć koni i razem z patrolem wrócił do Krakowa. - W tym roku rozpoczęliśmy ogólnopolski projekt edukacyjny "Kamienie pamięci" i uznaliśmy, że Edward Kleszczyński będzie dla niego bardzo dobrym patronem. Chcemy w ten sposób przypominać osoby, które przyczyniły się do odrodzenia Rzeczpospolitej nie tylko na polach bitew, ale też w innych dziedzinach - mówi.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski