Przybywa nam stałych etatów. Pracownicy oczekują więcej

Przybywa nam stałych etatów. Pracownicy oczekują więcej

Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przybywa nam stałych etatów. Pracownicy oczekują więcej
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©pixabay.com

Po raz pierwszy od 2009 roku mocno przybywa w Polsce umów o pracę na czas nieokreślony. To efekt malejącego bezrobocia i dobrej koniunktury.
Według GUS w ciągu ostatniego roku liczba osób ze stałą umową o pracę (na czas nieokreślony) wzrosła z 9,1 do ponad 9,5 mln, natomiast liczba etatowców z umową na czas określony zmalała z 3,5 do 3,4 mln.

- Bezrobocie jest najniższe od 26 lat. Aby zatrzymać ludzi, pracodawcy chętniej oferują im umowy bezterminowe. Jeśli bezrobocie będzie spadać, tendencja się utrzyma - mówi Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

Pracownicy w dużych miastach, jak Kraków, mogą przebierać w ofertach zatrudnienia. Nie wszystkie spełniają ich oczekiwania, więc aż 140 tys. miejsc pracy zostaje nieobsadzonych. To zmienia podejście pracodawców. Jeszcze dwa lata temu standardem dla absolwentów było zatrudnienie na umowę zlecenie lub przez agencję pracy tymczasowej przy minimalnych stawkach za godzinę.

Dzisiaj pracodawcy proponują o wiele lepsze warunki. Nie mają wyjścia - nie tylko z uwagi na wspomniana sytuację na rynku, ale i obowiązujące od blisko roku przepisy ograniczające możliwość zatrudniania na czas określony.

Wprowadzono limit liczbowy oraz czasowy w zakresie stosowania umów tego rodzaju: trzy umowy i 33 miesiące. Wcześniej były to dwie umowy i dopiero trzecia z nich ulegała przekształceniu w umowę bezterminową, nie obowiązywało również żadne ograniczenie co do maksymalnego czasu trwania takiej umowy.

"Co Ty wiesz o Krakowie" - odcinek specjalny. Czy miejscy radni znają Kraków? cz.2

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze MiastoCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no tak bo rynek się zmienia.

  illa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pracownicy chcą znać swoje prawa i wiedzieć na czym stoją. fajnie opisali to tutaj:blog.impel.pl/zmiany-w-zatrudnieniu-pracownikow-tymczasowych i teraz sprawa jest jasna. oby te zmiany wyszły na...rozwiń całość

  pracownicy chcą znać swoje prawa i wiedzieć na czym stoją. fajnie opisali to tutaj:blog.impel.pl/zmiany-w-zatrudnieniu-pracownikow-tymczasowych i teraz sprawa jest jasna. oby te zmiany wyszły na plus :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama