Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko stawianiu pomnika tureckich żołnierzy w Krakowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ambasada Turcji zaproponowała miejsce dla pomnika na bulwarach wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim a Kotlarskim
Ambasada Turcji zaproponowała miejsce dla pomnika na bulwarach wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim a Kotlarskim
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne najpierw wysłało list otwarty do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, a teraz uruchomiło petycję do władz miasta - tak protestuje przeciwko budowie pomnika przedstawiającego dwóch żołnierzy tureckich pojących konie w Wiśle.

"Doniesienia prasowe o możliwości wzniesienia w Krakowie pomnika upamiętniającego pobyt żołnierzy armii tureckiej na ziemiach polskich zaboru austriackiego w czasie pierwszej wojny światowej, potwierdzone przez panią rzecznik prezydenta miasta, głęboko zbulwersowały społeczność Ormian polskich. Wobec tego pomysłu wyrażamy nasze oburzenie i stanowczy sprzeciw" - czytamy w liście podpisanym przez p.o. prezesa OTK Krzysztofa Stefanowicza.

Sikający żółty Lenin, który staną w Nowej Hucie z okazji festiwalu Art Boom w 2014 roku. Prawdziwy pomnik wodza rewolucji zniknął z dzielnicy w 1989 roku. Powrót Lenina oburzył cześć radnych, którzy domagali się usunięcia monumentu. Ten i tak zniknął po festiwalu.

Krakowskie pomniki, które budziły i budzą kontrowersje [ZDJĘCIA]

Powód? Jak przypomniano w piśmie, to właśnie w czasie I wojny władze imperium tureckiego podjęły decyzję o wymordowaniu ludności chrześcijańskiej, "Ormian, Asyryjczyków i Greków w Anatolii i Mezopotamii, własnych obywateli, odwiecznych mieszkańców tych ziem". Żołnierze tureccy brali udział w ludobójstwie Ormian.

Ormianie w przygotowanym stanowisku wspominają również o tym, że w trakcie zagłady, około roku 1916, ormiańskokatolicki arcybiskup lwowski Józef Teodorowicz obmyślił plan ratunkowy. Przewidywał on sprowadzenie kilku tysięcy Ormian z Turcji do Galicji wschodniej i osiedlenie ich między Ormianami polskimi. "Władze Austro-Węgier, sprzymierzone z ludobójczym reżimem tureckim, uniemożliwiły realizację zamiaru naszego arcybiskupa" - skwitowano w piśmie.

Inicjatywa ustawienia pomnika wyszła ostatnio ze strony tureckiej, ona też miałaby go sfinansować. Ambasada Turcji zaproponowała miejsce dla pomnika na bulwarach wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim a Kotlarskim. Z kolei Urząd Miasta proponuje inne lokalizacje - bulwar Kurlandzki lub teren przy ul. św. Stanisława.

Ormianie apelują teraz do Rady Miasta Krakowa o zablokowanie - jak napisano w liście - "planu uczczenia żołnierzy armii, która jest winna zbrodni ludobójstwa ludności chrześcijańskiej w imię wojującego islamu".

List otwarty został zamieszczony na profilu facebookowym Ormiańskiego Towarzystwo Kulturalnego. Tam też pojawił się apel OTK, kierowany do jego członków i sympatyków, a także do "wszystkich, którym leży na sercu wizerunek publiczny Krakowa" o podpisanie się pod petycją - wyrażenie sprzeciwu przeciwko temu przedsięwzięciu.

WIDEO: Poważny program odc. 12

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski