Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA]...

Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] Demonstracja KOD i Obywateli RP w Warszawie

Eliza Stępień (AIP), Michał Kurowicki (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Źródło:

Punktualnie o godzinie 15 rozpoczęła się demonstracja przeciw przyjętej ustawie o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i uderzającej w strukturę Sądu Najwyższego. Przed Sejmem protestują tłumy – wśród nich działacze z KOD, Obywateli RP oraz politycy opozycji. Liderzy .Nowoczesnej i Platformy nawoływali do zjednoczenia wszystkich obywateli.
Protest przed Sejmem ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] Demonstracja KOD i Obywateli RP w Warszawie
1/85
przejdź do galerii

©Adam Guz

Metalowe barierki, setki policjantów na ulicach i w radiowozach po jednej stronie. Kilka tysięcy demonstrantów z transparentami, bębnami i flagami z drugiej. Tak wyglądały okolice Sejmu w niedzielne popołudnie. Choć zwołana przez opozycję demonstracja zaczynała się o godz. 15, to tłumy ludzi zmierzały dopiero o tej porze na ul. Wiejską.

Inni przyjechali już kilka godzin, a nawet kilka dni wcześniej, aby wykrzyczeć swój sprzeciw wobec proponowanych przez PiS zmianom w działaniu Sądu Najwyższego, Krajowej Radzie sądownictwa i sądach powszechnych.


- Jeszcze w piątek, gdy tylko usłyszałam z telewizji o proponowanych przez Kaczyńskiego zmianach w Sądzie Najwyższym ruszyłam do Warszawy - mówi Irena Lankoff, która na swój koszt przyjechała do Warszawy z Kielc. - Po wejściu tej ustawy w życie PiS przejmie kontrolę nad całym państwem. Będziemy skazani na rządy tej partii do końca życia i o jeden dzień dłużej, bo nowe prawo umożliwi im sfałszowanie wyborów. Grozi nam ustrój w stylu tego, co widzimy na Białorusi.

Źródło:Manifestantka z Kielc otoczona była grupą kilkudziesięciu osób, które przyjechały w niedzielę z całego województwa Świętokrzyskiego. Obok nich stali mieszkańcy Gdańska, Nowej Soli, Koszalina, Wałbrzycha i wielu innych miejscowości z całej Polski. Wszyscy dotarli do stolicy autokarami bądź własnymi samochodami. Byli wśród nich przedstawiciele całej opozycji, tej parlamentarnej i pozostającej obecnie poza parlamentem. Nad tłumem powiewały flagi Komitetu Obrony demokracji, Platformy Obywatelskiej, Obywateli RP, Nowoczesnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i partii Razem.

17 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Warszawa: Milczący "Łańcuch Światła" wokół Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

Warszawa: Milczący "Łańcuch Światła" wokół Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

©Adam Guz- Przyszedłem pod Sejm, bo chcę w ten sposób bronić Sądu Najwyższego - opowiada Paweł Cieślak, członek KOD ,,Mazowsze”, którego spotkaliśmy na Wiejskiej z grupą innych działaczy KOD już na dwie godziny przed rozpoczęciem demonstracji. - Czuję się zaniepokojony tym co robi Kaczyński. Tym, że minister Ziobro będzie miał nieograniczoną władzę. Wychowałem się jeszcze w PRL i to, co teraz wprowadza PiS przypomina mi bardzo tamte czasy.

- Dotarły do nas zdjęcia z dróg prowadzących do Warszawy z zachodniej Polski. Widać na nich mnóstwo autokarów i samochodów z ludźmi, którzy jadą protestować pod Sejmem - dodawał członek mazowieckiego KOD-u.

Wśród tłumu manifestantów można było spotkać także osoby, które popierają obecny rząd i planowane przez PiS reformy Sądu Najwyższego.

- Jesteśmy tu dziś nie po to, żeby protestować. Wręcz przeciwnie. Przyszliśmy świętować, ponieważ jesteśmy świadkami upadku komuny w sądownictwie - twierdził Zygmunt Poziomka z podwarszawskich Błoni, który stał z kilkunastoma osobami otoczony tłumem zwolenników opozycji. Jednak warunki w jakich się znalazł nie przeszkadzały mu. Z dumą prezentował swoją niebieską podkoszulkę. Na jej przodzie miał na niej napisane: PSL, PO, KOD, Nowoczesna to Targowica, a z tyłu: Wolna Polska bez Michnika i Wyborczej. Obie grupy wdały się w kłótnię, zarzucając sobie nawzajem łamanie demokracji. Spierając się, co do liczby osób, które przyszły pod Sejm. Przekrzykując, kto wygra następne wybory i będzie dalej rządził Polską. Jednak trzeba przyznać, że pomimo wysokiej temperatury ulicznych sporów, nie doszło do żadnych rękoczynów i prób usunięcia grupki zwolenników PiS z opozycyjnej manifestacji.

5 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Kraków. Apelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustaw sądowniczych

Kraków. Apelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustaw sądowniczych

Link do głównego zdjęcia

©Piotr TymczakNiedzielny protest został profesjonalnie przygotowany przez członków KOD-u. Główny element stanowił podest rozstawiony na tle gmachu Sejmu. To na nim od godz. 15 przemawiali liderzy opozycji. Wokół niego powiewały flagi opozycyjnych ugrupowań. manifestanci przynieśli ze sobą mnóstwo transparentów. Na jednym z nich można było przeczytać: ,,Wracasz z wakacji i już nie ma demokracji”, na kolejnym: ,,Koniec sądów, koniec demokracji. Widać było też wielki plakat z napisem: ,,Nie ma wolności bez praworządności”. Przyszła z nim grupa manifestantów z Wałbrzycha, którzy przy pomocy trąbek robili niesamowity huk.

- Pracuję w fabryce toyoty, w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej i byłem wczoraj w pracy do późnego wieczora - mówi Andrzej Zwoleński, który trzymał transparent. - Zarwałem noc, żeby tu przyjechać, ale nigdy nie zgodzę się na bezprawne rządy PiS w Polsce. A nowa ustawa o Sądzie Najwyższym do tego prowadzi!

Źródło:Tuż obok stała grupa bębniarzy, którzy wybijali rytmiczne, brazylijskie rytmy. Dalej widać było przedstawicieli Obywateli RP. O nie zbierali podpisy za delegalizacją ONR. Wśród tłumu było kilka osób z megafonami. To oni rzucali hasła, powtarzane potem przez manifestantów. Zdecydowanie najpopularniejszym okrzykiem niedzielnego popołudnia było: ,,Precz z Kaczorem dyktatorem!”, ,,Demokracji nie oddamy!”, ,,Nikt nie stoi ponad prawem!” i ,,Wolność, równość, solidarność!”.

Do manifestantów przemawiało wielu członków opozycji. Wśród nich Władysław Frasyniuk, który mówił: To my bronimy prawa. To my, obywatele, jesteśmy po stronie prawa i konstytucji. Już nigdy nie usłyszycie ode mnie „Jarku”. Nie ma Jarka! Jest dyktator!

21 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Sejm odgrodzony. KOD i Obywatele RP zapowiadają protesty ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Sejm odgrodzony. KOD i Obywatele RP zapowiadają protesty ws. zmian w sądownictwie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Link do głównego zdjęcia

©fot. dkFrasyniuk mówił też o powiązaniach niektórych członków obecnej władzy z rosyjską dyktaturą, z Putinem. - Tu jest Polska! Tam jest zdrada! - wołał. - Każdy ma prawo krzyczeć: Precz z Kaczorem, dyktatorem!

Po nim wystąpił lider PO Grzegorz Schetyna, który stwierdził: Przyjechaliśmy tutaj, żeby powiedzieć, że chcemy być razem. Tak jak wtedy, w grudniu. Dzisiaj Kaczyński i Ziobro niszczą trójpodział władzy, dlatego musimy być razem. Będziemy chcieli być razem, być na jednej liście wyborczej, Wygramy tylko wtedy, gdy będziemy razem, będziemy wspólnotą. Obiecuje ciężką pracę, zwycięstwo wyborcze i to, że po wyborach ich rozliczymy.

Źródło:Demonstrację na swoim koncie na portalu Twitter komentował Joachim Brudziński z PiS. Napisał m.in.: Dziennikarz TVP relacjonuje, a ,,miłośnicy” i ,,obrońcy wolnych mediów” wyją jak opętani. Tak wyglądają ,,demokraci” i dodał, że Władysław Frasyniuk przynajmniej uczciwie przyznał, że kiepsko dziś z demonstracją.

31 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski"

Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski". Zobacz zdjęcia [GALERIA]

Link do głównego zdjęcia

Protest "Nie damy zawłaszczyć Polski" ©Kinga Czernichowska

Czytaj także

  Komentarze (132)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Manifestacja

  Jb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Większa część osób uczestniczących we wczorajszej manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie to ludzie którzy tak jak Pan Petru nie wiedzieli o co w tym wszystkim chodzi za to Pan Schetyna z...rozwiń całość

  Większa część osób uczestniczących we wczorajszej manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie to ludzie którzy tak jak Pan Petru nie wiedzieli o co w tym wszystkim chodzi za to Pan Schetyna z swoimi ludźmi wykorzystał niewiedze manifestujących powstrzymując fałszywe uśmieszki do swoich koleżków.Wraz z Panią Katarzyną Lubnauer w której jest więcej kłamstwa niż sama waży.
  Dobrze że ten kabarecik za darmo bo inaczej wiele osób żądałoby zwrotu pieniędzy,bo kto by chciał słuchać w kółko "WETO".
  Złodzieje,oszuści itp.zaczynają mówić że kabarety Schetyny,które miały nam pomóc to bardziej szkodzą.A szczególnie naszemu DT który podobnież już w pampersach chodzi. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ależ oni są brzydcy!

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zdecydowanie najgorszy sort.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Schizofrenicy, paranoicy komentują

  Np. POkolenie, UBywatele, 777, hahahahahaha itd. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Typowy wpis schizofrenika: "777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF" Widzicie do czego prowadzi ćpanie gawna!?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pisowscy geje i bolszewicy

  hubal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  walcie Jarosława w kaczą dupę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiepsko z demokracją

  jkw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  - więc trzeba dać głos w jej obronie!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Milionerzy chcą wrócić do władzy.

  777 POkoKO LENIE Y NOWE ELITY POLACTWA nadHAMUF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Milionerzy chcą wrócić do władzy.

  Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / 13
  / 2

  Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk,...rozwiń całość

  Milionerzy chcą wrócić do władzy.

  Staszek (gość) 17.07.17, 14:06:21

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / 13
  / 2

  Milionerka Gersdorf, milioner Michnik, milioner Frasyniuk, milioner Petru, milioner Balcerowicz, milioner Giertych, milioner Kosiniak-Kamysz, milionerka Róża Thun, milioner Mazguła, milioner Lis, milioner Rzepliński, milioner Wałęsa to "nasi" przedstawiciele, którzy walczą o demokrację. Hahaha. Tylko idiota da się na to nabraćzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  władzę należy kontrolować

  takasobiedziewczyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Milionerzy czy nie, już się dorobili i kraść będą z mniejszą zajadłością. Ci przedstawiciele ludu, na dorobku - podążając za Twoją logiką, są bardziej głodni, bo dopiero muszą się dorobić. Wolę...rozwiń całość

  Milionerzy czy nie, już się dorobili i kraść będą z mniejszą zajadłością. Ci przedstawiciele ludu, na dorobku - podążając za Twoją logiką, są bardziej głodni, bo dopiero muszą się dorobić. Wolę milionera który mi da swobodę wypowiedzi i poczucie wolności niż zajadłego, zazdrosnego i mściwego biedaka, który w ramach realizowania swoich pomysłów, podszytych chęcią zemsty pozwoli kraść bez ograniczeń swoim ludziom, byle mieć bezmyślne i oddane woły od czarnej roboty. I zależy mi na tym, by w tym kraju istniał organ, który będzie patrzył temu maluchowi na ręce i bił go po łapakach, kiedy będzie trzeba.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamknij się POrąbany paranoiku!

  Goń się idioto. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Przestań ćpać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sady wolne od polityków? Czyli, które sądy będą sądzić polityków?

  Ainenkiel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Politycy z opozycji wobec PiS sami wskazują na konieczność reformy w polskich sądach.Reforma polskiego sądownictwa, nawet dla zmiany mentalności tej "kasty prawników" jest konieczna, czy to się...rozwiń całość

  Politycy z opozycji wobec PiS sami wskazują na konieczność reformy w polskich sądach.Reforma polskiego sądownictwa, nawet dla zmiany mentalności tej "kasty prawników" jest konieczna, czy to się sędziom podoba czy nie. Już sam fakt, że politycy opozycji "bronią" obecnego ustroju sądów świadczy o zależności od polityków sądowych układów i sądów, które muszą być zreformowane. A odwoływanie się przez polityków PO do ośrodków politycznych w UE jest niczym innym tylko ośmieszaniem się tychże i podważaniem niezawisłości sędziów.
  W UE mają inne problemy i wara im od polskich sądów. Dla przykładu podam, że rok temu w Turcji aresztowano 2 i pół tysiąca sędziów – świat się wtedy oburzył, ale Erdogan rządzi dalej twardą ręką i chcą z nim rozmawiać wszyscy politycy z UE.
  Unia Europejska też przełknie polskie reformy i obojętnie zaakceptuje mniej brutalne ekscesy posła Kaczyńskiego, wymierzone w sądownictwo!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świtołość wiekuista

  Liczyrzepa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Zaświecie światło tym, którzy siedzą latami bez wyroku na mocy sądu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trybunał Stanu dl JK

  AB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  Kaczyński i jego komisarze niszczą resztki demokracji! Mam nadzieję, że odpowiedzą przed Trybunałem Stanu i wylądują w zapomnieniu na śmietniku historii! Oby jak najszybciej!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejny. który nie wie

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  czyją matką jest nadzieja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wszyscy o wzroście powyżej 150cm mają chodzić na kolanach

  Napoleonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

  Bo prezesik czuje dyskomfort

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaczyński niszczy Państwo Prawa

  Adam z Lublina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Kaczyński niszczy Państwo Prawa i chce przejąć całą władzę w Polsce. Potem w najlepszym wypadku będzie rządził autorytarnie, a w najgorszym - dyktatorsko. Czy Polacy, którzy tak kochają Wolność...rozwiń całość

  Kaczyński niszczy Państwo Prawa i chce przejąć całą władzę w Polsce. Potem w najlepszym wypadku będzie rządził autorytarnie, a w najgorszym - dyktatorsko. Czy Polacy, którzy tak kochają Wolność pozwolą sobie ją zabrać ? Polsko obudź się! - Jutro może być już za późno!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama