Proszowice i Miechów. Co nam zostało z Dni Młodzieży?

Proszowice i Miechów. Co nam zostało z Dni Młodzieży?

Aleksander Gąciarz

Dziennik Polski 24

Rocznica. Ksiądz dr JAN ZWIERZCHOWSKI wspomina ubiegłoroczną wizytę 1 200 włoskich pielgrzymów i zaprasza na niedzielne obchody pierwszej rocznicy tych wydarzeń.
Proszowice i Miechów. Co nam zostało z Dni Młodzieży?

©Fot. Aleksander Gąciarz

- Rok temu trafił ksiądz chyba w prawdziwy wir przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Początek pracy w parafii przypadł 1 lipca, ŚDM zaczęły się trzy tygodnie później.

- Wpadłem w wir przygotowań, ale zdecydowana większość rzeczy była już przygotowana. Wymagało to tylko ode mnie zorientowania się w temacie. Zdążyłem jeszcze wziąć udział bodaj w dwóch spotkaniach organizacyjnych z służbami, wolontariuszami.

- A czy wiedział ksiądz, czego się można po takim wydarzeniu spodziewać?

- W 1991 roku brałem udział w Światowych Dniach Młodzieży, które odbywały się w Polsce, w Częstochowie. Uczestniczyłem w pieszej pielgrzymce, której punktem kulminacyjnym było spotkanie na Jasnej Górze. Natomiast w 2011 roku byłem opiekunem grupy pielgrzymów z Kielc, z którymi udaliśmy się na ŚDM do Madrytu. Miałem zatem pewne doświadczenie jako uczestnik Dni.

- A jako współorganizator miał ksiądz jakieś obawy?


- Wielkich obaw nie miałem. Niemal wszystko zostało przygotowane przed moim przyjściem do parafii i ufałem osobom, które za to odpowiadały. Ze strony parafii był za to odpowiedzialny ks. Tomasz Kubicki. Pamiętam, że pewne obawy dotyczyły tego, czy przyjazd 1200 osób z Włoch nie spowoduje, że służby miejskie nie nadążą ze sprzątaniem miasta. Ku zaskoczeniu wszystkich nie było z tym problemu.

- Już inauguracyjne spotkanie z pielgrzymami włoskimi na amfiteatrze pokazało chyba, że to będzie wielkie święto.

- Zdecydowanie tak. Festiwal Młodych pokazał, że nasi goście to ludzie otwarci, śpiewający, modlący się. Pokazali, że w sposób radosny można przeżywać wiarę i spotkanie. Ale też okazało się, że włoska młodzież, nasza zresztą też, jest zdyscyplinowana. Respektuje polecenia opiekunów grup.

- Czy był w czasie tamtego tygodnia jakiś trudny moment?

- Być może pierwszego wieczoru sprawa wydawania posiłków nie poszła tak sprawnie, jak należałoby oczekiwać. Aczkolwiek z tego, co widziałem, dla młodzieży nie stanowiło to problemu.

- W sensie czysto materialnym najbardziej spektakularną „pamiątką” po ŚDM było doposażenie stacji uzdatniania wody w nowe urządzenia. A jaki spadek został w parafii w sensie bardziej duchowym?

- Taką kontynuacją ŚDM było październikowe spotkanie z rodzinami, które przyjmowały wtedy u siebie pielgrzymów oraz instytucjami odpowiedzialnymi za organizację Dni. Cały czas duch tamtego okresu jest też obecny w grupie młodzieżowej, prowadzonej przez księdza Adriana. Oni marzą o wyjeździe na kolejne ŚDM do Panamy w 2019 roku. Na pewno dla tych wszystkich ludzi nie było to jednorazowe wydarzenie. Ono ciągle w jakiś sposób trwa. Zostały wtedy też zadziergnięte przyjaźnie, które trwają. Niedzielne spotkanie rocznicowe, do którego dojdzie z inicjatywy burmistrza Grzegorz Cichego, będzie służyć odświeżeniu pamięci o tamtym czasie.

- Pewnie tych, którzy rok temu brali udział w spotkaniach z okazji ŚDM nie trzeba specjalnie zachęcać do tego, by pojawili się również w niedzielę. Ale ci, którzy wtedy być może stali z boku, też będą mieli okazję zobaczyć co się wtedy działo, choćby z filmów.

- Niewątpliwie elementami, które przypomną urok tamtych dni, będą wystawa zdjęć i projekcje filmów wtedy nakręconych. Na pewno warto z tego skorzystać, również odnaleźć tam siebie. Potem, o ile pogoda dopisze, zapraszamy na cykl imprez okolicznościowych. Zachętą dla tych, którzy nie lubią przyrządzać posiłków w domach, będzie możliwość degustacji potraw kuchni włoskiej, która jest prawie tak dobra jak nasza. Atmosferę tamtych wydarzeń przypomną także tańce przy muzyce.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abnegat

  H (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ha

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sknera

  senp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dobrze że ja ,za to nie płacę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pielgrzymi

  Autentyczny Pan Abnegat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  U mnie pielgrzymi nocować nie chcieli... Rozumiecie... Wiadro...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rocznica

  111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Pozostała zabawa - obchody 1 rocznicy - czy będzie tak samo jak miesięcznice w Warszawie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to nie zasługa

  Naszego grzesia? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Przecież wszystko dookoła co się dzieje to zasługa naszego grzesia, przynajmniej tak się grzesiowi wydaje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O

  O (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Ciekawe czy rachunki zapłacone czy też przeżucone na inne instytucje?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama