„Poziom niemiecki” - to marzenie pracowników koncernu

„Poziom niemiecki” - to marzenie pracowników koncernu

Zbigniew Bartuś

Dziennik Polski 24

Gospodarka. Słowacy zorganizowali pierwszy od ćwierć wieku strajk w Volkswagenie i udało im się wywalczyć podwyżki, choć daleko im jeszcze do zarobków w Niemczech. Czy śladem sąsiadów z południa pójdą pracownicy fabryk VW w Wielkopolsce?
Słowaccy pracownicy koncernu VW strajk mają już za sobą

Słowaccy pracownicy koncernu VW strajk mają już za sobą ©Facebook

Związkowcy z czeskich i słowackich zakładów należących do niemieckich koncernów motoryzacyjnych domagają się podniesienia wynagrodzeń do „poziomu niemieckiego”.

Ich zdaniem, czescy i słowaccy pracownicy są równie (albo nawet bardziej) wydajni jak ich koledzy z RFN, gwarantują podobną lub lepszą jakość, więc utrzymywanie tak dużego jak obecnie zróżnicowania płac po obu stronach granicy jest niezrozumiałe - a w opinii niektórych ociera się wręcz o neokolonialny wyzysk.

Marna kasa za wydajność

Według agencji Reutera, w kontrolowanych przez koncern Volkswagena czeskich zakładach Škody, zatrudniających ok. 26 tys. osób, średnia płaca (w przeliczeniu) ledwie przekracza 1400 euro miesięczne. W słowackich fabrykach VW, zatrudniających przeszło 12 tys. osób, jest to już ok. 1800 euro (przy średniej pensji krajowej nie przekraczającej 950 euro), a to dlatego, że wiosną tego roku pracownicy z Bratysławy zdecydowali się na pierwszy wielki strajk w 25-letnich dziejach VW Slovakia.

Pozostało jeszcze 86% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W fabrykach podnieść płace...

  Zgłoś naruszenie treści

  ... a obniżyć wynagrodzenia w biurach. Nie może być tak, że harówa w fabryce jest gorzej płatna, niż spijanie kawki w biurze. Praca biurowa - minimalna płaca i ani złotówki więcej, a robotnik -...rozwiń całość

  ... a obniżyć wynagrodzenia w biurach. Nie może być tak, że harówa w fabryce jest gorzej płatna, niż spijanie kawki w biurze. Praca biurowa - minimalna płaca i ani złotówki więcej, a robotnik - sowite wynagrodzenie. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama