Pożar katedry w Gorzowie. Znamy skalę zniszczeń w katedrze w...

Pożar katedry w Gorzowie. Znamy skalę zniszczeń w katedrze w Gorzowie

Zdjęcie autora materiału
Jarosław Miłkowski

Aktualizacja:

Gazeta Lubuska

- Obiekt nie zagraża żadnemu bezpieczeństwu. Od kondygnacji dzwonów w dół jest nienaruszony – mówi o katedrze w Gorzowie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Gorzowie.
We wtorek 4 lipca w katedrze miały miejsce wstępne oględziny świątyni, po pożarze, który wybuchł w sobotę 1 lipca. - Można powiedzieć, że były bardzo owocne. Stwierdziliśmy, że obiekt od kondygnacji dzwonów jest nienaruszony. Obiekt nie zagraża żadnemu bezpieczeństwu.

Zobacz też: Pożar katedry w Gorzowa. Mamy zdjęcia wnętrza zalanego kościoła. Wykonał je ks. Marcin [GALERIA]

Do czasu oględzin przez prokuraturę nadzór budowlany nie może prowadzić w świątyni żadnych zabezpieczeń. Przygotowywany jest już jednak ich szkic zabezpieczeń. - Będzie można je wprowadzić za tydzień, może za dwa tygodnie – mówi Migdalczyk.

A co dalej? - Jutro lub pojutrze przekażemy proboszczowi postanowienie opracowanie szczegółowej ekspertyzy. Bez niej nie będzie później można przeprowadzić prac odbudowujących. Na zrobienie ekspertyzy będzie potrzeba może nawet dwóch miesięcy.

Zobacz też: Pożar katedry w Gorzowie. Tak wygląda wieża z góry [FILM Z DRONA]

Wcześniej nie ruszą żadne prace. Będą jedynie prace zabezpieczające. Jest szansa, że w części kościoła będą mogli przebywać wierni, ale nie wcześniej jak po wykonaniu prac zabezpieczających – mówił we wtorek inspektor nadzoru budowlanego.

Jaka jest skala zniszczeń? W znacznym stopniu spłonęła galeria widokowo. - Belki i strop są w części wypalone. Dach nie jest prawie naruszony. Przepalona jest blacha kopuły – mówi Migdalczyk.

Jakie prace zabezpieczeniowe będzie trzeba wykonać na samym początku? Trzeba wykonać pomosty do analiz, instalacji odgromowej. No i przede wszystkim światło.

Zobacz też: Tak płonęła katedra w Gorzowie [FILMY]

Zobacz też: Pożar katedry był największą akcją gaśniczą w dziejach Gorzowa


Zobacz też: Pożar katedry w Gorzowie. Ogień wybuchł w wieży. Strażacy walczyli z płomieniami całą noc [WIDEO]

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama