Powstanie Warszawskie - Kraków pamięta

Powstanie Warszawskie - Kraków pamięta

Anna Agaciak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Powstanie Warszawskie - Kraków pamięta

©Wikipedia

Rocznica. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i akcji „Burza”. Dziś o godz. 17 - godzinie „W” - zawyją syreny.
Powstanie Warszawskie - Kraków pamięta

©Wikipedia

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska, prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zapraszają do udziału w uroczystościach upamiętniających te wydarzenia. Prezydent Krakowa apeluje także o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami.

O godz. 17, czyli o godzinie „W”, w całej Polsce, w tym Krakowie, zawyją syreny alarmowe. Każdy będzie mógł się zatrzymać na chwilę po to, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli i zginęli podczas powstania warszawskiego.


O godz. 17.05 rozpocznie się uroczysta msza w bazylice Mariackiej w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą na plac Matejki. Tam o godz. 18.30, przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. O godz. 19.15 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” na ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się spotkanie okolicznościowe.

1 sierpnia na budynkach urzędów i budynkach użyteczności publicznej zawisną flagi państwowe. Prezydent Krakowa zachęca, aby flagi w tym dniu powiesić także na wszystkich budynkach prywatnych. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków będzie podświetlona w barwach biało-czerwonych.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia - 3 października 1944) - było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło też od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

WIDEO: 20 lat od powodzi tysiąclecia. Zobacz poruszający materiał

Autor: NTO, x-newsCzytaj także

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powstanie Warszawskie

  kc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Rodzice mi opowiadali,ze po wybuchu powstania,na dworcu Gl.PKP w Krakowie pojawil sie napis"Dzielne warszawianki chwycily za bron,a krakowskie szmaty wziely za lopaty".Taki maly nieznany szczegol...rozwiń całość

  Rodzice mi opowiadali,ze po wybuchu powstania,na dworcu Gl.PKP w Krakowie pojawil sie napis"Dzielne warszawianki chwycily za bron,a krakowskie szmaty wziely za lopaty".Taki maly nieznany szczegol historii.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama