Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poszerzona lista darmowych leków dla seniora

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
43 - Tyle złotych zaoszczędzili średnio seniorzy, którzy w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania programu „Leki 75 plus” zrealizowali w aptece specjalną senioralną receptę.
43 - Tyle złotych zaoszczędzili średnio seniorzy, którzy w pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania programu „Leki 75 plus” zrealizowali w aptece specjalną senioralną receptę. archiwum polskapress
Zdrowie. Od początku stycznia najstarsi chorzy mogą odebrać w aptekach bez opłat 1167 medykamentów. Do nowej listy „75 plus” dopisano m.in. kolejne rodzaje insulin stosowanych w terapii cukrzycy.

Po pierwszych miesiącach funkcjonowania programu dedykowanego seniorom, spis bezpłatnych leków został poszerzony o kolejne pozycje. Od stycznia najstarsi chorzy mogą odbierać w aptekach za darmo 1164 produkty, stosowane w leczeniu m.in. nadciśnienia tętniczego, Alzheimera, Parkinsona, wysokiego poziomu cholesterolu, osteoporozy, zaćmy czy cukrzycy.

Nowości, które znalazły się na styczniowym wykazie najbardziej ucieszą właśnie cukrzyków. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwo Zdrowia postanowiło uzupełnić listę o kolejne rodzaje insulin, na których brak narzekali pacjenci i lekarze. Do tej pory seniorzy bez opłat mogli otrzymać jedynie długodziałające produkty. Teraz nie zapłacą również za te o krótkim działaniu, specjalne zmodyfikowane genetycznie analogi insulin i ich mieszanki.

- Krótkodziałające insuliny chory przyjmuje przed głównymi posiłkami. Stosuje się je w tzw. intensywnej insulinoterapii, razem z długodziałającą insuliną. Ten rodzaj leczenia używany jest przede wszystkim w przypadku młodych i aktywnych osób, u seniorów, często uzależnionych od opieki innych. Bardziej popularne są mieszanki, które wystarczy podawać dwa razy dziennie - wyjaśnia lek. med. Anna Łabędzka, specjalista diabetologii z poradni diabetologicznej krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla.

Oprócz insulin, na senioralny wykaz po raz pierwszy trafił także proszek do inhalacji stosowany u pacjentów cierpiących na obturacyjną chorobę dróg oddechowych. Dodano również nowe produkty, z których korzystają osoby z rozpoznanym Parkinsonem o nieznanych przyczynach. Z listy usunięto z kolei inne leki, służące do terapii tej choroby, zawierające substancję czynną biperidenum. Bezpłatne przestały być też niesterydowe medykamenty przeciwzapalne, mające w składzie naproxenum, które stosuje się m.in. w leczeniu bólu reumatycznego.

Program bezpłatnych leków dla seniorów ruszył we wrześniu. Mogą z niego skorzystać wszyscy Polacy po 75. roku życia, którym specjalną receptę wystawi lekarz rodzinny albo pielęgniarka POZ.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w pierwszych trzech miesiącach obowiązywania nowego przywileju chorym wydano ponad 6,6 mln bezpłatnych opakowań medykamentów. - Do końca listopada z projektu „Leki 75 plus” skorzystało ponad 1,5 mln pacjentów, którym wystawiono blisko 2,9 mln recept - informuje Danuta Jastrzębska, naczelnik wydziału obsługi mediów w Ministerstwie Zdrowia. Refundacja senioralnych lekarstw pochłonęła w tym czasie 65 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski