Polsko - Ukraińskie Impresje Malarskie. Z Krzemieńca do...

Polsko - Ukraińskie Impresje Malarskie. Z Krzemieńca do jurajskiej krainy

Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Polsko - Ukraińskie Impresje Malarskie. Z Krzemieńca do jurajskiej krainy
1/14
przejdź do galerii

©Fot. Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin/ archiwum powiatu krakowskiego

Czajowice, Jerzmanowice. Zjechali się malarze i teoretycy sztuki z: Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Islandii, Niemiec, Polski i Ukrainy. Tworzyli i wspominali dawne spotkania artystów.
Czajowice, Jerzmanowice i Ojców na kilka dni zamieniły się w kolonię artystyczną. Malarze z siedmiu krajów wspólnie tworzyli dzieła inspirowane okolicznymi krajobrazami, dyskutowali, podziwiali ostańce, parki i uroki jury krakowskiej. Wspominali Krzemieniec i wskrzeszali dawne idee tamtejszej kolonii artystycznej.

Artyści z międzynarodowej grupy znaleźli gościnę w Hotelu Łokietek w Czajowicach z pomocą finansową powiatu krakowskiego. - Zwiedzaliśmy i inspirowaliśmy się całą okolicą. Przewodnikiem po ostańcach w Jerzmanowicach, po jaskiniach i atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego był dla nas Adam Piaśnik, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia - mówi Leszek Żebrowski, prezes Stowarzyszenia Forum Innowacyjności ODIN w Krakowie. Od 2011 roku organizuje Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe pod hasłem „Spotkania w Krzemieńcu”. A komisarzem pleneru była prof. Teresa Żebrowska.

Żebrowscy ze Stowarzyszeniem ODIN starają się kultywować tradycję artystyczną Krzemieńca. Przed laty gdy miasto było jeszcze polskie - przyciągało rzesze artystów. Po blisko siedemdziesięciu latach odżywa ta inicjatywa. Wspierają ją partnerzy projektu: Galeria BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zamościu i Sanoku oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

W Krzemieńcu były pierwsze spotkania artystyczne w latach 2011, 2012, 2013. Uczestniczyli w nich twórcy z Polski, Ukrainy, Słowenii, Francji, Luxemburga, Szwecji i USA. Kolejne sympozja organizowano w Polsce w Obszy koło Tarnogrodu, Ostrowcu Świętokrzyskim i znów w Krzemieńcu, a teraz w Czajowicach.

Dla artystów - Krzemieniec, dawne polskie miasto nad Ikwą - jest legendą. Dziś leży na Ukrainie na granicy Wołynia i Podola. Artyści nie zapominają, że miejsce to odegrało ważną rolę w historii sztuki polskiej.

- W latach trzydziestych XX wieku, do czasu wojny Krzemieniec - podobnie jak Kazimierz Dolny oraz Kraków - był silną kolonią artystyczną, miejscem spotkań i pracy twórczej znakomitych polskich malarzy, fotografików, teoretyków sztuki - opowiada Żebrowski.

Wspominając artystów z tamtych czasów, tworząc podczas obecnych sympozjów i organizując wystawy poplenerowe współcześni artyści starają się przypominać któregoś z krzemienieckich twórców i organizować równolegle wystawę jego prac. - Ostatnio przygotowaliśmy wystawę wybitnego malarza Jana Cybisa, pracującego w Krzemieńcu w la- tach 30-tych i 40-tych XX wieku. Po tegorocznym i przyszłorocznym plenerze, który znów planujemy w Krzemieńcu, wydamy katalog i zorganizujemy wystawę zarówno artystów współczesnych - uczestników pleneru 2017-2018 jak i wystawę Emila Krchy. W Krzemieńcu pracował on w latach 30-tych XX wieku, był też studentem i wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - mówi szef Stowarzyszenia ODIN.

Podczas jurajskiego pleneru artyści nie tylko realizowali swoje działa, robili happeningi, ale podjęli się też prowadzenia warsztatów dla dzieci z opiekuńczo-wychowawczej Świetlicy „Nadzieja”w Jerzmanowicach. Autorką scenariuszy do zajęć z dziećmi była prof. Teresa Żebrowska, artysta malarz po krakowskiej ASP, a obecnie pracująća na Uniwersytecie pedagogicznym. Dla dzieci tworzenie u boku profesjonalnych artystów było nie lada gratką.

Najmłodsi bez problemów odnalazły się w międzynarodowym towarzystwie. Język nie był barierą, chociaż wśród 15 artystów było zaledwie czterech Polaków, a pozostali to: trzej Ukraińcy, po dwóch przedstawicieli Słowenii, Bułgarii, Rumunii oraz Niemka i Islandka. - Jednak język sztuki jest uniwersalny i dzieci doskonale rozumiały polecenia i naśladowały artystów i inspirowały się ich działalnością tworząc swobodnie swoje prace - podkreślają artyści.

Frajdą dla najmłodszych była również możliwość pokazania swoich prac na wspólnej wystawie z międzynarodową grupą artystów.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 15

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama