Polska na celowniku Komisji Europejskiej

Polska na celowniku Komisji Europejskiej

Jakub Oworuszko AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

Polska na celowniku Komisji Europejskiej

©Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska

Po interwencji w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej Komisja Europejska uruchomiła postępowanie przeciw Polsce w związku z forsowaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformą sądownictwa.
Polska na celowniku Komisji Europejskiej

©Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska


fakty tvn/x-news

Mimo że od decyzji prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości minął już tydzień, sprawa polskich sądów wciąż dominuje w debacie publicznej.

Prezydent Andrzej Duda zaskoczył wszystkich: zarówno swoje środowisko polityczne, jak i opozycję.
Posłowie PiS zgodnie przyznawali, że weta to błąd, z kolei politycy Platformy Obywatelskiej czy Nowoczesnej dziękowali Dudzie za odważną decyzję, jednocześnie przestrzegając, że trzecia ustawa o sądach powszechnych, która uzyskała podpis głowy państwa, stanowi zagrożenie dla polskiej demokracji.

Pogląd ten podzieliła Komisja Europejska - w sobotę uruchomiono postępowanie przeciwko Polsce. Bruksela uważa, że ustawa narusza unijne przepisy, m.in. dyskryminuje sędziów ze względu na płeć (dzięki nowym przepisom kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65) oraz przyznaje zbyt szerokie kompetencje ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu (np. powoływanie i odwoływanie prezesów sądów). Unijni urzędnicy dali Polsce miesiąc na ustosunkowanie się do stawianych zarzutów.

Choć w środę decyzja o prezydenckich weta była już znana, to wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przestrzegał, że gdyby jednak doszło do odwołania sędziów Sądu Najwyższego przeciwko Polsce zostanie uruchomiony artykuł 7. z Traktatów Unii Europejskiej. Byłaby do decyzja precedensowa, ponieważ artykuł nazywany przez polityków „opcją atomową” jeszcze nigdy w historii UE nie został użyty. W praktyce oznaczałoby to odebranie Polsce prawa głosu w Radzie Europejskiej oraz wprowadzenie bolesnych sankcji finansowych.

Jasne stanowisko Brukseli stało się dodatkowym, po licznych protestach obywateli, paliwem politycznym dla opozycji. - Ten bardzo wyraźny sygnał, sugestia odnośnie poprawy tych zapisów musi być przyjęta przez polską stronę - przekonywał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. W jego opinii to prezydent powinien przejąć inicjatywę legislacyjną i przygotować dwie nowe ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Schetyna przekonywał również, że Andrzej Duda powinien „poprawić” ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Natomiast Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS podkreślił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że nie sądzi, żeby KE uruchomiła procedury karne. Według niego organ wykonawczy Unii Europejskiej ma wiele innych problemów. - Zajmuje się Polską, chyba tylko dlatego, że nie potrafi rozwiązać problemów, które stoją przed Europą - podsumował Terlecki.

Jednak reforma wymiaru sprawiedliwości to niejedyna kwestia, która niepokoi Komisję Europejską. Na jej wniosek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w piątek zakaz wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Polska ma teraz czas do 4 sierpnia na odpowiedź w tej sprawie, wówczas Trybunał podejmie decyzję o procesie przeciwko Polsce, a ten może trwać nawet kilka lat. O potrzebie wycinki drzew od wielu miesięcy mówi minister ochrony środowiska Jan Szyszko. Likwidacja ponad miliona drzew w Puszczy miałaby być sposobem na walkę z kornikami.

Decyzja Trybunału to sukces ekologów, którzy od tygodni protestowali w Puszczy. - To bardzo ważna decyzja, duży sukces Puszczy Białowieskiej i jej obrońców - przyznał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. - Decyzja Trybunału potwierdza to, co wcześniej mówili naukowcy, przedstawiciele UNESCO i Komisji Europejskiej - zagrożeniem dla Puszczy nie jest kornik, a wycinka drzew - przekonuje. Według niego decyzja „pogrąża” ministra ochrony środowiska Jana Szyszkę. - Przekonywał do tej pory, że świerki w Puszczy trzeba wycinać, ponieważ wymaga tego od Polski prawo UE, a to nieprawda. Prawo UE stanowi teraz, poprzez decyzję Trybunału, że wycinka w Puszczy powinna być wstrzymana. Do czasu wydania wyroku działania Jana Szyszki w Puszczy będą łamaniem prawa i narażą Polskę na wielomilionowe kary - tłumaczy ekolog i dodaje: „wiedza nauka stanowi jasno - poprzez wycinkę nie powstrzyma się kornika”.

Eksperci podkreślają, że Trybunał skorzystał z tzw. środków tymczasowych. Jest to nadzwyczajny instrument prawny, który zawiesza działania będące przedmiotem sporu ze skutkiem natychmiastowym. Trybunał wykorzystuje go bardzo rzadko.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało tylko, że odpowie Trybunałowi w terminie, czyli najpóźniej do piątku.

Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie bacznie przypatrywać się działaniom polskich władz. A będzie co analizować - z zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wynika, że już jesienią ma zostać przyjęte m.in. prawo regulujące rynek mediów w Polsce. - Nie chodzi o dekoncentrację kapitału zagranicznego w mediach, a tylko i wyłącznie o nacjonalizację mediów, co jest sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej. To kolejny element gry politycznej, który może nas wyprowadzić ze Wspólnoty - podsumował w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press poseł PO Borys Budka.

Czytaj także

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ryży i spółka ZDRAJCY, musi ryzy odpowiedziec karnie

  Bul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  NIGDY WIECEJ PEŁOWSKIEJ POtolgi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOLEZANKA CARA, PIJACZYNA I ICH POLSKOJEZYCZNY SEPLENIACY LOKAY MOGA POLAKOW CMOKNAC

  MAGISTRA VITAE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Nikt nie wie więcej o wolności i jej obronie niż POLACY. Ty wy mieliście oddzialy narodowe SS, Vichy i zdradziliście Polskę kilkukrotnie - WIEC ZAMKNIJCIE MORDY I PRZESTANCIE NAM MOWIC, CO MAMY...rozwiń całość

  Nikt nie wie więcej o wolności i jej obronie niż POLACY. Ty wy mieliście oddzialy narodowe SS, Vichy i zdradziliście Polskę kilkukrotnie - WIEC ZAMKNIJCIE MORDY I PRZESTANCIE NAM MOWIC, CO MAMY ZROBIC Z KOMUNISTAMI I ICH KASTĄ W POLSCE.zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  Polacy w ogóle

  Gośc

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  z nadmiaru wiedzy, nie wiedzą nic. Polaków nie można zdradzic, oni to robią sami, sobie. Jedni uczestnicząc w wyborach, drudzy odmrażając sobie uszy - na zlośc mamie. Ideałem patrioty jest pijany...rozwiń całość

  z nadmiaru wiedzy, nie wiedzą nic. Polaków nie można zdradzic, oni to robią sami, sobie. Jedni uczestnicząc w wyborach, drudzy odmrażając sobie uszy - na zlośc mamie. Ideałem patrioty jest pijany Polak.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Krzesimir (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Twoim ideałem jest pijany Jean-Claude Juncker?

  Zdjęcie autora komentarza
  Buractwo osiadłe na G.Śląsku

  Gośc

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co za ciemnota, te komentarze są dowodem na ich istnienie. Oni są gwożdziem do trumny naszej śląskości. Zarazą, która celowo została tu rozsiana. To stara metoda tworzenia macierzy, ale jak...rozwiń całość

  Co za ciemnota, te komentarze są dowodem na ich istnienie. Oni są gwożdziem do trumny naszej śląskości. Zarazą, która celowo została tu rozsiana. To stara metoda tworzenia macierzy, ale jak pokazują realia - kradzione nie tuczy. Zostaliśmy wbrew naszej woli, przyłączeni do ściany wschodniej. Tfuj!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TUSKu nie wracaj !

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  Nie chce cię już tu w moim kraju.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy powinni pamiętać, że te połajanki, to w dużej mierze zasługa zdrajców i odszczepieńców z PO

  zasiadających w ławach Euro-kołchozu. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Oni nie potrafią inaczej. Przekonaliśmy się już wcześniej gdzie trzymają swoje nosy i języki.
  Eurokołchoźniana d..a jest duża, starcza dla nich wszystkich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brukselskie błazny.

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  Żałosny spektakl. Nawet splunąć nie warto.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sluszna uwaga

  Z daleka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  na pisdowskiego sprzedajnego smiecia szkoda polskiej plwociny


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile ci tam płacą

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  te brukselskie błazny?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mr Waszczykowski będzie już poraz setny ripostował

  Mrs. Szczydło będzie poraz kolejny ripostowała, etc., etc. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  I będzie tak w koło Macieju przez lata. Aż do czasu, jak nastanie POLEXIT, bo przecież tylko o to biega! Tak czy owak, jest nie zrozumiałym, dlaczego ww. persony reagują na zachowania pieniaczy?...rozwiń całość

  I będzie tak w koło Macieju przez lata. Aż do czasu, jak nastanie POLEXIT, bo przecież tylko o to biega! Tak czy owak, jest nie zrozumiałym, dlaczego ww. persony reagują na zachowania pieniaczy? Pieniaczy należy pozostawić w spokoju, niech się wygardłują, a być może kiedyś się wymęczą.

  Te wszystkie polskie riposty powinne być cykliczne publikowane w różnorakich zagranicznych mediach wraz ze stosownymi komentarzami. Gdyż jak widać, polskie kanały dyplomatyczne niewiele wnoszą!

  Obywatel UE ma tylko to wszystko, co mu podazą i wygłoszą w KE. Nawiasem mówiąc, a cóż takiego poczynia Polska Fundacja Narodowa od ochrony wizerunku Polski za granicą? I która na ten cel otrzymała poważne środki. Czy ta fundacja rozumie po co ona w ogóle powstała?

  I cóż to jest ta KE? Czy jest to samorodny organ zwierzchni RP i teraz pod dowództwem Timermansa?
  W takim razie należy organ Timermansa zamieścić w Konstytucji RP. No tak, ale z kimż to poczynić, jeśli PO ciągle zajęta redakcją paszkwili, jeśli organ K’15 unika głosowań i obawia się ich jak święconej wody!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co z tego jak

  stare qtasy strzelac nie potrafia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  nie masz cylu krokodylu, nie masz pary bos za stary. Zajmijcie sie lewackie lachudry sorosem i jego nachodzcami a nie Polska, bo co dzien pod nosem morduja niewinnych ludzi. konoiec niewoli i IV...rozwiń całość

  nie masz cylu krokodylu, nie masz pary bos za stary. Zajmijcie sie lewackie lachudry sorosem i jego nachodzcami a nie Polska, bo co dzien pod nosem morduja niewinnych ludzi. konoiec niewoli i IV rzeszy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sądownictwo to jedna WIELKA PATOLOGIA, PILNIE TRZEBA REFORMOWAC A KOMISJA EUROPEJSKA

  UN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  Niech sie odp..., bo taki syf zostawiła na WSI-wa Platforma
  W temacie stosunków polsko-niemieckich, chyba czas upomnieć się o reparacje wojenne. Potomkowie morderców są bardzo bogaci i stać ich...rozwiń całość

  Niech sie odp..., bo taki syf zostawiła na WSI-wa Platforma
  W temacie stosunków polsko-niemieckich, chyba czas upomnieć się o reparacje wojenne. Potomkowie morderców są bardzo bogaci i stać ich zapłacić nam za 6 milionów wymordowanych obywateli, zniszczone miasta, wsie i zrujnowaną gospodarkę. Na co czeka na rząd ?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świnie z Moskwy i Berlina

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Kutwy z Moskwy ręce precz od Polski, Duduś wasza maskotka poległa.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama