Polska książka uznana za najpiękniejszą

Polska książka uznana za najpiękniejszą

Urszula Wolak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Literatura. „To przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą” - oceniło międzynarodowe jury, które wybrało najpiękniejszą książkę świata. To „Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha.
Okładka „Dziennika podróży”

Okładka „Dziennika podróży” ©fot. archiwum

Książkę zaprojektowali Idalia Smyczyńska i Robert Zając. Wydano ją w 2016 roku w Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie. „Dziennik podróży” jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Zachwyt budzi przede wszystkim umiejętne dopasowanie charakteru publikacji (koncepcja graficzna i oprawa) do jej tematu, czyli budowy obiektu. Zachwyt budzi minimalistyczna estetyka wyrażająca się na zewnątrz okładką przywodzącą na myśl skojarzenia z szarym betonem (nie tylko dzięki wykorzystanemu kolorowi, ale przede wszystkim fakturze). Wewnątrz stworzono też szlachetną przestrzeń dla prezentacji zdjęć.


To już drugie wyróżnienie dla dzieła Bolesława Stelmacha. W minionym roku projekt książki otrzymał bowiem nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Zwycięstwo w konkursie 50 Books|50 Covers (w tłum. na język polski: 50 Książek|50 Okładek) to dla autora „Dziennika podróży” niezwykle prestiżowe wyróżnienie, gdyż informacja o wyróżnieniu ma - znamienny dla promocji - zasięg międzynarodowy.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama