Dziennik Polski - Wiadomości Kraków, Informacje Kraków | Dziennik Polski

Policja nie chce sprawdzać, czy ktoś pali śmieci w piecu

Materiał płatny Policja nie chce sprawdzać, czy ktoś pali śmieci w piecu

1/2

(© fot. Joanna Urbaniec)

Za spalanie odpadów w piecu grozi grzywna do 5 tys. złotych i 30 dni aresztu. Teoretycznie
Walka ze smogiem. Spalający odpady w kotłach grzewczych często są bezkarni. W małych gminach nie ma kto kontrolować mieszkańców, a jak już ktoś zostanie złapany, może liczyć na łagodność wymiaru sprawiedliwości.
- To skandal! W ten sposób nie osiągniemy celu, jakim jest czyste powietrze - tak Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego reaguje na informację, że policja nie chce uczestniczyć w kontrolach dotyczących palenia śmieci w domowych piecach.

Na brak wsparcia policji skarżą się samorządowcy z małopolskich gmin. W ubiegłym miesiącu komendant wojewódzki policji wysłał do swoich podwładnych maila, w którym informował, że kontrola spalania odpadów w piecach domowych należy do urzędników wyznaczonych przez wójta.

Czytaj także: Niepalenie odpadów będzie kiedyś normą

- To było tylko przypomnienie obowiązujących przepisów - zaznacza mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik komendanta. I zapewnia, że na uzasadnione podejrzenie, że ktoś pali śmieci, policja podejmie interwencję, a jeśli gmina zwróci się o pomoc przy kontroli, to otrzyma asystę policji. Ale w kilku gminach usłyszeliśmy, że miejscowa policja, powołując się na pismo komendanta wojewódzkiego, odmówiła pójścia na kontrolę z urzędnikiem.

WIDEO: Radny miejski Łukasz Wantuch prezentuje możliwości drona z czujnikiem do wykrywania palenia śmieciami w kominkach

Pozostała część artykułu dostępna jest tylko dla abonentów

Zostało jeszcze 71% treści

Wykup dostęp Mam abonament

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nikt nie krzyczy rozwiązać straż miejską ?

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bolo (gość)  •

Nie dziwię się policji od tego jest wydział ochrony środowiska ! Niech sobie wójt lub prezydent zwiększy obsadę tych wydziałów. Straż miejska tez nie powinna robi takich kontroli. Ani policja ani straż miejska nie ma tego w Ustawie regulującej ich zadania. W zadaniach ma to wydział ochrony środowiska.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiocha truje Kraków

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kr@k (gość)  •

Brak jest certyfikatów na jakość węgla!

odpowiedzi (0)

skomentuj

GLUPOTA LUDZKA

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LOS (gość)  •

Jak sie nie wie gdzie jest problem i jak go rozwiazac to napewno chodzi o pieniadze.Jezeli by byly kary pieniezne duze typ 10000 tys to juz dawno problem by byl rozwiazany,ale my wolimy ,a zwlaszcza POlitycy wola dyskutowac ,bic piane,zamiast robic to co jest skuteczne i przynosi efekty.GLUPOTAI CYNIZM POLITYKOW jak zwykle.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda o Policji

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

znam (gość)  •

Policja w Myślenicach Otwocku i Mszczonowie zdecydowania chamsko i agresywnie odmawia [przyjmowania zgłoszeń o tym że z jakiegoś konkretnego domu leci dym bardzo toksyczny śmierdzący i wskazujący na spalanie materiałów niedozwolonych. Takich policjantów należy umieszczać w klatkach bezpośrednio nad wylotem komina takiego domu.

skomentuj

Kopcenie nie jest karalne

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kraken (gość)  •

Policja powinna zajmować się ważniejszymi rzeczami niż uganianie się po kotłowniach. Zwłaszcza, że tam, gdzie Straże Miejskie działają, najwyżej 1-2 interwencje na 10 to faktycznie spalanie odpadów, a reszta – kopcący uczciwym paliwem, których nie można ukarać, bo robią wszystko zgodnie z przepisami i zaleceniami producenta ich kotła. A oczywiście wszyscy zaniepokojeni sąsiedzie są pewni, że to toksyczny dym z opon przemieszanych z odpadami radioaktywnymi...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Straz Miejska poluje na kierowćów

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

fed (gość)  •

i nie maczasu na kontrole pieców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przdałby sie dron z czujnikiem

+10 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krakus (gość)  •

wykrywający wszystkie szkodliwe wantuchy.

odpowiedzi (0)

skomentuj