Polacy coraz bliżej nagrody Angelus

Polacy coraz bliżej nagrody Angelus

Aleksandra Suława

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Angelus to wyróżnienie literackie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, którzy w swojej twórczości podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności. W półfinale, do którego zakwalifikowało się czternastu twórców, znalazło się trzech autorów z Polski.
Trójka półfinalistów to Monika Sznajderman - nominowana za „Fałszerzy Pieprzu. Historię Rodzinną”, Stanisław Nowak - autor „Galicyan” oraz Witold Szabłowski - wyróżniony za reportaż „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia”. Autorów łączy kunszt literacki, różni - niemal wszystko.

Sznajderman to antropolożka kultury, która przygodę z reportażem zaczęła zaledwie kilka lat temu. Nowak jest 60-letnim dziennikarzem, który „Galicyan”, nostalgiczną i pełną archaizmów opowieść o Galicji XIX i początku XX wieku, przygotowywał przez osiem lat. Szabłowski zaś, należy do czołówki polskich reporterów, a za książkę „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Angelus przyznawany jest od 2006 roku, a jej laureat otrzymuje 150 tys. zł i statuetkę. O tym, kto nim zostanie, dowiemy się we wrześniu. Dotychczas wyróżnienie to otrzymali m.in. Swietłana Aleksijewicz, Oksana Zabużko i Martin Pollack.

WIDEO: Co zawiera woda w basenie?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news
Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama