Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS coraz bliżej przejęcia kontroli nad trybunałem [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot. Adam Guz
Kryzys konstytucyjny. Julia Przyłębska pokieruje Trybunałem Konstytucyjnym, gdy 19 grudnia skończy się kadencja obecnego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego. W ten sposób PiS przejmie kontrolę nad sądem badającym zgodność z konstytucją prawa stanowionego przez Sejm i rząd.

Na wczoraj prof. Rzepliński zwołał Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które miało wskazać kandydatów na nowego prezesa. Aby do tego doszło, w obradach musiało uczestniczyć co najmniej 10 sędziów. Było tylko 9, pozostali - wybrani przez Sejm tej kadencji, a więc przez PiS - nie pojawili się na posiedzeniu. Mimo to protokół z wczorajszych obrad zawiera nazwiska trzech kandydatów na następcę Andrzeja Rzeplińskiego. Są to: Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja.

WIDEO: Były prezes TK: Kolejne ustawy to grillowanie Trybunału. Sędziowie mają dość

Źródło: TVN24/x-news

Takiego wskazania na pewno nie uzna prezydent Andrzej Duda i nie wybierze żadnego z tych kandydatów. Najnowsza ustawa regulująca zasady funkcjonowania sądu konstytucyjnego mówi, że gdy wygasa kadencja prezesa, a nie powołano następcy, jego obowiązki pełni członek trybunału z najdłuższym stażem sędziowskim. Taki ma Julia Przyłębska.

Jeśli to ona przejmie obowiązki prezesa, od razu do orzekania zostanie dopuszczona trójka sędziów wybranych w tej kadencji, których blokuje obecny prezes. Za niespełna trzy tygodnie PiS będzie miał już 6 z 15 sędziów. Julia Przyłębska będzie mogła tak ustalać składy orzekające w sprawach ustaw skarżonych przez opozycję, by zawsze przewagę mieli sędziowie wybrani przez PiS.

Nie wiadomo, czy szybko uda się powołać nowego prezesa. Nadal większość będą mieli ci, którzy zakwestionowali nowe ustawy o TK. Może się jednak okazać, że podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów zwołanego już po 19 grudnia, prowadząca je sędzia Przyłębska zastosuje przepisy forsowane przez PiS, wyśle do prezydenta listę kandydatów, wśród których będzie jeden wybrany w ostatnich miesiącach, a prezydent wskaże go na prezesa trybunału.

Kryzys konstytucyjny trwa od roku. Pretekst do jego wywołania dała poprzednia koalicja PO-PSL, kiedy awansem wybrała sędziów na miejsce tych, którym kadencja kończyła się już po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Jak tylko PiS uzyskało większość w Sejmie, pojawiła się uchwała uznająca poprzedni wybór za nieważny. Ale dotyczyło to także prawidłowo wybranych 3 sędziów, od których prezydent Andrzej Duda do tej pory nie przyjął ślubowania, za to zaprzysiągł wybranych na ich miejsce, choć to zakwestionował TK.

Do tej pory to PiS zarzucał TK wydawanie wyroków politycznych. Teraz takie zarzuty zacznie stawiać opozycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski