Pieniądze z nowego funduszu ułatwią ratowanie zabytków

Pieniądze z nowego funduszu ułatwią ratowanie zabytków

Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Dziedzictwo narodowe. Konserwatorzy i opiekunowie cennych obiektów historycznych od dawna postulowali powołanie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.
Na pomoc z NFOZ mogą liczyć zabytki np. zniszczone przez pożary

Na pomoc z NFOZ mogą liczyć zabytki np. zniszczone przez pożary ©Jarosław Milkowski

Każdego roku do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków ma trafiać - wedle różnych zapowiedzi - od 16 do 20 milionów złotych. Ich dysponentem będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego. To on - poprzez generalnego konserwatora zabytków - ma decydować, które zabytki dostaną wsparcie z NFOZ. - Fundusz jest niezbędny dla ratowania najbardziej zagrożonych obiektów. Utworzenie NFOZ to przełom w myśleniu o ochronie dziedzictwa - nie ma wątpliwości wiceminister kultury, a zarazem główny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.

Powołanie takiego funduszu postulowane było przez konserwatorów i opiekunów zabytków od lat 70. XX wieku. Wiele razy uchwały w tej sprawie podejmowała Rada Ochrony Zabytków. Udało się to dopiero teraz.

Pieniądze dla NFOZ będą pochodziły z administracyjnych kar pieniężnych i nawiązek orzekanych przez sądy za przestępstwa zniszczenia lub uszkodzenia zabytków. A więc z kieszeni tych, którzy nie dbają o nie, często celowo. Teraz, dzięki nowelizacji ustawy o ochronie zabytków, np. za prowadzenie bez pozwolenia albo niezgodnie z jego zakresem prac konserwatorskich, restauratorskich itp. przy zabytku zapłacić trzeba będzie od 500 zł do 500 tys. złotych. Ma to ukrócić m.in. proceder wyburzania zabytków, by oczyścić działkę pod nową inwestycję, co często ma miejsce m.in. na Podhalu. Z kolei kary w wysokości do nawet 50 tys. złotych wprowadzono za niewykonanie zaleceń pokontrolnych służb konserwatorskich.

Pozostało jeszcze 62% treści

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł:

Masz dostęp? Zaloguj się

Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama