Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki do Miejsc Pamięci

Piotr Subik
Piotr Subik
Codziennie Muzeum Auschwitz odwiedza średnio 30 tys. pielgrzymów
Codziennie Muzeum Auschwitz odwiedza średnio 30 tys. pielgrzymów fot. małgorzata gleń
Wydarzenie. Byli więźniowie niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau napisali list do uczestników ŚDM.

„Oburzajcie się na krzywdę i na obojętność tych, którzy pozwalają, by działa się krzywda. Świat jest w Waszych rękach, podobnie jak nasze wspomnienia. Chrońcie tolerancję i demokrację, cieszcie się życiem” - napisali w liście do młodych chrześcijan byli więźniowie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dziękują im za to, że podczas Światowych Dni Młodzieży znajdują czas, by odwiedzić miejsce, w którym Niemcy zamordowali ponad milion osób: Żydów, Romów, Polaków i jeńców sowieckich.

„Mamy nadzieję, że (...) uświadomicie sobie właśnie tutaj, w Auschwitz, jak bardzo zagrożony i kruchy jest nasz świat (...)” - napisali byli więźniowie.

W tych dniach były obóz Auschwitz-Birkenau odwiedzi prawie 300 tysięcy uczestników ŚDM. Dlatego od minionej środy muzeum zamknięte jest dla innych odwiedzających. - Zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci ze strony uczestników ŚDM jest bezprecedensowe - przyznaje zastępca dyrektora placówki Andrzej Kacorzyk.

Z tego powodu, ale też zgodnie z wymogami ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie obejmuje wnętrz historycznych budynków. Trasę wytyczono tak, aby pielgrzymi mogli zobaczyć najważniejsze miejsca Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Miejsca Pamięci nie będzie można natomiast odwiedzić w najbliższy piątek, wtedy do Auschwitz przyjedzie papież Franciszek. Będzie to „milcząca” wizyta.

Bardzo duże zainteresowanie budzą wśród pielgrzymów także inne miejsca związane z trudną, okupacyjną historią Europy. Przez cały zeszły tydzień prawie 2 tys. osób (przy rocznej frekwencji wynoszącej 150 tys. osób) odwiedziło były obóz na Majdanku. Pielgrzymi uczestniczyli m.in. w obchodach 72. rocznicy jego likwidacji. - A grupa Australijczyków bierze udział w pracach porządkowych na terenie byłego obozu. Nie tylko poznają historię, ale też mają swój wkład w zachowanie pamięci o ofiarach Majdanka - tłumaczy rzeczniczka muzeum Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Również prawie 2 tys. osób odwiedziło w ostatnich dniach Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej koło Łańcuta. Poświęcono je m.in. rodzinie Ulmów, która zginęła z rąk Niemców za ukrywanie Żydów. Wśród zwiedzających byli m.in. młodzi Brazylijczycy i Gabończycy. - Wielu z nich nie ma pojęcia o tym, co podczas wojny działo się w Europie. Ale tragiczna historia Ulmów niesie za sobą uniwersalne przesłanie. Bo sprawiedliwym można zostać w każdej chwili, choćby chroniąc kogoś podczas zamachu terrorystycznego - mówi dr Mateusz Szpytma, dyrektor muzeum, który wkrótce obejmie stanowisko wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

[

](http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/swiatowednimlodziezy2016/ "<centre></centre>")

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pielgrzymki do Miejsc Pamięci - Plus Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski