Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE kupi krakowską elektrociepłownię

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Fot. Adam Wojnar
- Polska Grupa Energetyczna ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie polskiego EDF. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku - poinformował Marcin Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE. Do francuskiego koncernu w Polsce należy m.in. krakowska elektrociepłownia.

Łącznie chodzi o osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, Elektrownię Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach.

Umowa o wartości ok. 4,5 mld zł będzie jedną z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć w Polsce i Europie w ostatnich latach.

Po nabyciu elektrociepłowni PGE będzie mieć 15-proc. udział w rynku ciepła w Polsce i zostanie jego liderem.

Według Henryka Baranowskiego, prezesa PGE, zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne kraju, daje gwarancję dostaw ciepła po konkurencyjnej cenie.

Zgodnie z nałożonym warunkiem PGE będzie musiało w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE.

- Realizacja warunku spowoduje, że koncentracja nie będzie miała negatywnych skutków dla konkurencji. Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym, zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

O tym, że polski rząd stara się o przejęcie aktywów francuskiego koncernu Électricité de France (EDF), mówiło się od ponad roku. Oficjalnie w połowie września br. poinformowały o tym cztery kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Enea, PGE, Energa i PGNiG. Ogłosiły wówczas, że złożyły wstępną ofertę na zakup spółek należących do EDF w Polsce.

Koncern EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej w Polsce i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego. Rocznie zużywa 7 mln ton węgla. To największy inwestor zagraniczny w sektorze energetycznym w naszym kraju. Na polskim rynku działa od 1998 r., zatrudnia prawie 3 tys. osób.

Krakowski oddział EDF jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla naszego miasta. Rocznie wytwarza ok. 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej, co wystarcza, by zaspokajać potrzeby ponad 50 proc. mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PGE kupi krakowską elektrociepłownię - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski