PGE kupi krakowską elektrociepłownię

PGE kupi krakowską elektrociepłownię

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

PGE kupi krakowską elektrociepłownię

©Fot. Adam Wojnar

- Polska Grupa Energetyczna ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie polskiego EDF. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku - poinformował Marcin Szczepaniuk, rzecznik prasowy PGE. Do francuskiego koncernu w Polsce należy m.in. krakowska elektrociepłownia.
PGE kupi krakowską elektrociepłownię

©Fot. Adam Wojnar

Łącznie chodzi o osiem elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach, takich jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, Elektrownię Rybnik na Śląsku i blisko 400 km sieci ciepłowniczej w czterech miastach.

Umowa o wartości ok. 4,5 mld zł będzie jedną z największych transakcji na rynku fuzji i przejęć w Polsce i Europie w ostatnich latach.

Po nabyciu elektrociepłowni PGE będzie mieć 15-proc. udział w rynku ciepła w Polsce i zostanie jego liderem.

Według Henryka Baranowskiego, prezesa PGE, zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne kraju, daje gwarancję dostaw ciepła po konkurencyjnej cenie.

Zgodnie z nałożonym warunkiem PGE będzie musiało w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE.

- Realizacja warunku spowoduje, że koncentracja nie będzie miała negatywnych skutków dla konkurencji. Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym, zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

O tym, że polski rząd stara się o przejęcie aktywów francuskiego koncernu Électricité de France (EDF), mówiło się od ponad roku. Oficjalnie w połowie września br. poinformowały o tym cztery kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Enea, PGE, Energa i PGNiG. Ogłosiły wówczas, że złożyły wstępną ofertę na zakup spółek należących do EDF w Polsce.

Koncern EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej w Polsce i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego. Rocznie zużywa 7 mln ton węgla. To największy inwestor zagraniczny w sektorze energetycznym w naszym kraju. Na polskim rynku działa od 1998 r., zatrudnia prawie 3 tys. osób.

Krakowski oddział EDF jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla naszego miasta. Rocznie wytwarza ok. 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej, co wystarcza, by zaspokajać potrzeby ponad 50 proc. mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Czytaj także

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KOD + Obywatele RP = członki byłe UB !

  czyt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Strategiczne branże w gospodarce nigdy nie powinny trafić w obce ręce czyli należy robić to co robią Niemcy lub Francuzi u siebie !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szeroki tor

  Szeroki tor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy jeszcze jest tzw. szeroki tor wożący niby rudę do H Katowice a z powrotem polski węgiel do ZSRR. Jeśli jest to trzeba przedłużyć do Łęgu i węgiel z Rosji i Ukrainy kierować do Krakowa, bo...rozwiń całość

  Czy jeszcze jest tzw. szeroki tor wożący niby rudę do H Katowice a z powrotem polski węgiel do ZSRR. Jeśli jest to trzeba przedłużyć do Łęgu i węgiel z Rosji i Ukrainy kierować do Krakowa, bo polskiego brak.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdyby tak ktoś wykupił od Niemców Dziennik Polski...

  Smok_Wawelski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  to znów z przyjemnością zacząłbym go kupować.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Fajnie ze polskie?

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  To teraz ceny za ciepla spadna czy wzrosna ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywiście że spadną

  kacza zupa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Tak jak węgiel, masło , jabłka ...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo