Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papież odleci, huta wypuści rdzawy dym

Grzegorz Skowron
W niedzielę rozpocznie się rozruch wielkiego pieca. ArcelorMittal poinformował Urząd Miasta o wystąpieniu „widocznej emisji do powietrza”, przypominającej rdzawy dym. W ciągu pierwszych 3-4 dni od rozpoczęcia pracy pieca należy spodziewać się okresowej emisji przede wszystkim tlenków żelaza, które – nie stanowią zagrożenia dla życia.

„ArcelorMittal Poland dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ procesu rozruchu wielkiego pieca na środowisko. W tym celu firma fakultatywnie podjęła współpracę z Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Celem współpracy z PAN jest zapewnienie pełnej osłony procesu rozruchu, polegającej na ciągłym monitoringu stężeń pyłów i gazów z wykorzystaniem mobilnej stacji pomiarowej wyposażonej w automatyczne mierniki gazów. Współpraca z IMGiW natomiast polegać będzie na określeniu tła meteorologicznego” - czytamy w komunikacie krakowskiego magistratu.

Urząd Miasta Krakowa przedstawił też harmonogram związany z rozruchem wielkiego pieca.

Noc z niedzieli na poniedziałek
W pierwszych czterech godzinach od uruchomienia instalacji nad halą wielkiego pieca może wystąpić przede wszystkim emisja pyłowa lżejszych frakcji koksu.

W poniedziałek
Surówka żelaza, która powstanie podczas pierwszych dwóch lub trzech spustów, ze względu na jej parametry fizykochemiczne nie będzie mogła trafić do dalszego przerobu na stalownię. Trafi na stanowisko do wylewania surówki i żużla przy stalowni. Podczas jej wylewania żelazo zareaguje z tlenem, w wyniku czego powstaną tlenki żelaza. Będą one widoczne w postaci emisji pyłowej przypominającej rdzawy dym, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. ArcelorMittal przewiduje, że w dużej mierze opadnie on na terenie huty. Surówka wylana na stanowisko, po schłodzeniu oraz pokruszeniu zostanie wykorzystana w procesie produkcji stali.

Od poniedziałku do środy/czwartku
Surówka żelaza z wielkiego pieca spływa do kadzi torpedo (w której przewożona jest na stalownię) przez specjalne rynny wyłożone materiałem ogniotrwałym, które hutnicy nazywają korytami spustowymi. Koryta te podczas normalnej pracy pieca zamknięte są osłonami. Pyły wytworzone w czasie spustu są odciągane i kierowane do elektrofiltru hali lejniczej.

Obydwa zmodernizowane elektrofiltry, spełniające nowe wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) będą działały od chwili „zadmuchania” pieca, jednak w czasie pierwszych spustów surówki konieczne będzie udrożnianie koryt spustowych, a to oznacza, że część z nich będzie musiała zostać odsłonięta, co przełoży się na niezorganizowaną emisję pyłową widoczną nad halą lejniczą.

Wtorek-czwartek
Bezpośrednio po rozruchu wielkiego pieca rozpocznie się rozruch stalowni, który także może skutkować niewielką, pojawiającą się okresowo niezorganizowaną emisją pyłową.

Jedyny wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przeszedł generalny remont, inwestycja kosztowała 175 mln złotych, znacznie. Wielki piec ma najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, a dwa zmodernizowane elektrofiltry zmniejszą emisję do powietrza do poziomów zgodnych z normami wchodzącymi w życie dopiero w 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski