Oświęcim. Przy dworcu powstanie wielopoziomowy parking

Oświęcim. Przy dworcu powstanie wielopoziomowy parking

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Oświęcim. Przy dworcu powstanie wielopoziomowy parking
1/4
przejdź do galerii

©UM Oświęcim

Obok dworca kolejowego w Oświęcimiu powstanie wielopoziomowy parking za ponad 16 mln zł. Z powierzchni zniknie dawny hotel „Glob”, przebudowana zostanie ul. Powstańców Śląskich. Park and Ride pełnić będzie funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic i Czechowic-Dziedzic
Hotel „Glob” i zaniedbany teren wokół to widok, który już niedługo przejdzie do historii. Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego miasto Oświęcim pozyskało 14,3 mln zł na budowę w tym miejscu wielopoziomowego parkingu typu Park and Ride. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. kosztów.

Inwestycja planowana jest w latach 2018-2019. Będzie wiązała się nie tylko z wyburzeniem byłego hotelu „Glob”, ale też przebudową ul.
Powstańców Śląskich. Park and Ride pełnić będzie funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic i Czechowic - Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego.

– Zmieniamy wiele miejsc w naszym mieście. Tym razem będą to tereny pokolejowe i hotel „ Glob”. To zaniedbana, od lat nierewitalizowana część miasta, a z racji znajdującego się tu dworca kolejowego jest często odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale też turystów – zauważa Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – To jest bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta i spore pieniądze na budowę nowoczesnego parkingu. Do tego projektu przygotowywaliśmy się od czterech lat, załatwiając najpierw sprawy własnościowe, później przygotowując dokumentacje projektowe i wnioski o pieniądze unijne. Przed nami jeszcze formalności związane z podpisaniem umowy z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim i ogłoszeniem przetarg – wyjaśnia.

Nowoczesny i funkcjonalny parking będzie posiadał 4 kondygnacje z ciekawą elewacją, gdzie powstaną stanowiska postojowe dla 300 samochodów, miejsca dla rowerów, skuterów i motocykli. Projekt wiąże się z planami PKP dotyczącymi przebudowy dworca kolejowego w Oświęcimiu i modernizacji linii kolejowej w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic.

Na parkingu będzie obowiązywała komunikacja w układzie „split levels”, z jednokierunkowym ruchem pojazdów i systemem dwóch podwójnych pochylni, do jazdy w górę i do jazdy w dół. Na parterze zaprojektowano miejsca dla osób niepełnosprawnych, miejsca ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsca na rowery.

Ponadto znajdować się tam będą toalety dla klientów, pomieszczenia obsługi parkingu wraz z częścią socjalną i sanitarną oraz pomieszczenia techniczne. W obrębie pochylni wyjazdowych i zjazdowych usytuowane zostaną klatki schodowe i windy, dostępne z każdego poziomu.

Wjazd na parking będzie od ul. Powstańców Śląskich, poprzez dwa nowe zjazdy. Dodatkowo zmieniona zostanie organizacja ruchu. Wydzielone zostaną 3 pasy ruchu,w tym pas do lewoskrętu na parking Park and Ride i PKP oraz wybudowane zostaną wysepki. Przebudowy wymagać będzie również zjazd na teren parkingu dworca kolejowego. Wyjazd z parkingu Park and Ride i PKP stanowić będzie jedynie prawoskręt, a pobliskie rondo umożliwiać będzie nawrócenie.

6 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Jak kiedyś mieszkańcy Oświęcimia spędzali zimę w mieście [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Jak kiedyś mieszkańcy Oświęcimia spędzali zimę w mieście [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

©Zbiory Łukasza SzymańskiegoWIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nas
ze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komu czemu to potrzebne

  oswiecimian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Mam wątpliwości czy aż tyle ludzi podróżuje pociągami,których prawie NIE MA,aby za 16 mln budować parking-park. Chyba, że będziemy parkować wszyscy przyjeżdżający do Galerii Niwa ale tam jest dość...rozwiń całość

  Mam wątpliwości czy aż tyle ludzi podróżuje pociągami,których prawie NIE MA,aby za 16 mln budować parking-park. Chyba, że będziemy parkować wszyscy przyjeżdżający do Galerii Niwa ale tam jest dość miejsca na parkowanie a i nie za bardzo jest po co jechać. To chyba nie za bardzo przemyślane zadanie inwestycyjne???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idz na dworzec

  janush (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  przejedz sie, zobacz, sprawdz a pozniej wypisuj glupoty.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo