Orkan Ksawery szalał nad Polską. Dwie osoby zginęły, wiele...

Orkan Ksawery szalał nad Polską. Dwie osoby zginęły, wiele osób bez prądu, są spore straty [BILANS]

Amadeusz Calik

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Orkan Ksawery siał spustoszenie w Małopolsce
1/19
przejdź do galerii

Orkan Ksawery siał spustoszenie w Małopolsce ©RoadSafe

Orkan Ksawery w czwartek wieczorem dotarł do Polski i przyniósł duże straty. Szalejące wichury nie ominęły Małopolski, gdzie wiatr w porywach przekraczał 100 km/h, miejscami w górach wiało jeszcze silniej. Strażacy w całym województwie interweniowali 901 razy, ponad 80 tysięcy osób było bez prądu. W pozostałej części Polski Ksawery przyniósł tragiczniejszy bilans - dwie osoby zginęła, a kilkanaście zostało rannych.


Powalone drzewa, zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz trakcje kolejowe - takie zgłoszenia odbierali małopolscy strażacy w czwartkowy wieczór oraz w nocy z czwartku na piątek w związku z przechodzeniem orkanu Ksawery. Do godziny 22. najwięcej zgłoszeń odnotowano w terenach górskich, gdzie wiatr wieje najmocniej.
35 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Orkan Ksawery w Krakowie. Wielkie sprzątanie na Plantach [ZDJĘCIA]

Orkan Ksawery w Krakowie. Wielkie sprzątanie na Plantach [ZDJĘCIA]

Link do głównego zdjęcia

©Karolina Stępień


Do piątku do godziny 10 służby interweniowały aż 901 razy - informował rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. Porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę, lokalnie wiało jeszcze silniej.

Orkan Ksawery w Polsce [INTERAKTYWNA MAPA]

ORKAN KSAWERY - BILANS STRAT W MAŁOPOLSCENa godzinę 16.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA wciąż bez zasilania pozostaje ok 30 tysięcy klientów. Nadal najtrudniejsza jest sytuacja w województwach śląskim i dolnośląskim, gdzie bez zasilania pozostaje jeszcze odpowiednio 10 i 13 tys. odbiorców. W województwach małopolskim i opolskim bez zasilania jest jeszcze 6 i 2 tys. odbiorców. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych może potrwać do późnych godzin wieczornych, natomiast uszkodzenia na niskim napięciu będą jeszcze usuwane w sobotę.

Tauron informuje o zmniejszającej się ilości stacji pozbawionych przesyłu energii elektrycznej z 88 (stan na godz. 12) na 60 (stan na godz. 14).

Tym samym zmniejszyła się liczba klientów pozbawiona dostarczania energii elektrycznej z 6680 (stan na godz. 12) na 5439 (stan na godz. 14).

Według stanu z godziny 12 - bez prądu w Małopolsce było prawie 7 tysięcy odbiorców.

Kilka minut po godzinie 7 w piątek w całej Małopolsce ponad 22 tysiące odbiorców nie miało prądu - głównie w powiecie krakowskim (ponad 3 tys. odbiorców), limanowskim (prawie 6 tys. odbiorców), chrzanowskim, dąbrowskim oraz tarnowskim.

Jak informowała Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego jest to tendencja malejąca. O północy bez energii elektrycznej było ponad 81 tysięcy osób. Większość awarii powinna zostać usunięta do południa - informował Tauron Dystrybucja SA, dostawca prądu w Małopolsce.

ORKAN KSAWERY - utrudnienia na koleiW czwartek około godziny 22 zerwana została trakcja elektryczna pomiędzy stacjami Kraków Główny a Kraków Płaszów. Sieć została już naprawiona, jednak pasażerowie nocnych składów musieli się liczyć z dużymi opóźnieniami. O poranku ruch na kolei odbywał się bez utrudnień.

PKP Intercity odwołało pociągi, w tym jeden z Krakowa. Czytaj więcej >>>
Orkan Ksawery. PKP Intercity odwołuje pociągi

Silny wiatr zerwał też część dachu sali gimnastycznej w Kłaju w powiecie wielickim, a w Bolechowicach drzewo spadło na samochód osobowy, jedna osoba została przewieziona do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Orkan Ksawery dał się we znaki w KrakowieOrkan Ksawery spowodował w Krakowie liczne szkody. W nocy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu odebrał około siedemdziesięciu zgłoszeń dotyczących uszkodzonej infrastruktury. Przez całą noc nasze ekipy pracowały, aby dziś rano przejazd do pracy nie sprawiał większych problemów.

Bardzo liczne były uszkodzenia sygnalizacji świetlnej. Na Kocmyrzowskiej zepsuły się światła na przejeździe przez torowisko, podobnie na pobliskiej ulicy Darwina. Awaria sygnalizacji dotknęła również skrzyżowanie ulicy Lubicz z Rakowicką a także Wielickiej z Wapienną.

Silny wiatr zerwał sygnalizator na Okulickiego przy ul. Kupały – urządzenie wisiało na przewodach Sygnalizacja zgasła również na skrzyżowaniu Dietla ze Starowiślną, a na skrzyżowaniu przy Jubilacie zablokowała się na czerwonym świetle.

Wiatr uszkodził również znaki drogowe oraz latarnie uliczne. Na ul. Dietla na wysokości numeru 49 znak drogowy przechylił się i groził wywróceniem. Na Miodowej 53 przewróciła się latarnia i uszkodziła stojący pod nią samochód. Dwie latarnie zgasły na ul. Janusza Supniewskiego.

Skutki silnego wiatru można na bieżąco zgłaszać do dyspozytorni ZIKiT-u – nr 12 616 7555

Wiatr powywracał również bariery odgradzające prace drogowe. Tak było np. na ul. Westerplatte przy skręcie w Lubicz. Oraz na ul. ks. Ściegiennego.

Niektóre uszkodzenia spowodowały wstrzymanie ruchu tramwajowego. Tramwaj linii 24 nie mógł przejechać przez ul Nowosądecką, tramwaj linii 1 zatrzymał się na al. Pokoju na wysokości Plazy, a nieznany przedmiot zablokował przejazd przez ul. Piłsudskiego.

ZIKiT otrzymał również liczne zgłoszenia o przewróconych drzewach: na deptaku przy 3 Maja, na Junackiej, przy ul. Na Kozłówce oraz na al. Słowackiego przy Nowym Kleparzu. W takich przypadkach ekipy ZIKiT-u współpracowały z jednostkami straży pożarnej.
Większość awarii spowodowanych wichurą udało się usunąć przed porannym szczytem komunikacyjnym - poinformował Michał Pyclik.

MPO informuje, że od rana usuwa liście oraz gałęzie, które spadły z drzew w wyniku Orkanu Ksawery.W czwartek wieczorem Internauci informowali o powalonych drzewach, znakach oraz ogrodzeniach w Krakowie oraz okolicach.
Platforma Komunikacyjna Krakowa podała informację o powalonym drzewie na Bieżanowskiej i zablokowanym przejeździe, zaś RoadSafe o drzewie, które uderzyło w autobus na ul. Zakopiańskiej. Na szczęście nikomu nic się nie stało.W wyniku silnych podmuchów przewróciło się też ogrodzenie budowy na ul. Mogilskiej, a na ul. Królowej Jadwigi drzewo spadło na jezdnię. Zablokowane były również ulice Ugorek, Kasztanowa, Straszewskiego, Skotnicka, Mrozowa i Zakopiańska.
Problemy występowały nie tylko w Krakowie. W Kryspinowie zablokowana została droga w kierunku lotniska.
Orkan Ksawery - jak wygląda sytuacja w powiatach bocheńskim i brzeskim?Od godziny 21 w czwartek strażacy z KP PSP w Bochni praktycznie non stop wyjeżdżają do usuwania skutków wichury. Do tej pory interweniowali około 50 razy. Najpoważniejsza sytuacja była w Nieszkowiach Wielkich, gdzie wiatr uszkodził część dachu. W Połomiu Dużym powalone drzewo uszkodziło część budynku, w Królówce wiatr uszkodził z kolei część dachu i fragment ściany budynku.
Najwięcej interwencji dotyczy jednak usuwania drzew powalonych na drogi.

W powiecie brzeskim około 940 odbiorców, wskutek wichury nie ma prądu. Wiatr uszkodził drewniane słupy energetyczne i telefoniczne. W Biesiadkach została zerwana część dachu na nowo wybudowanym budynku. W całym powiecie powalone są drzewa. Strażacy z KP PSP w Brzesku do tej pory wyjeżdżali około 50 razy, pierwsza interwencja była o godzinie 22 w czwartek.

Spustoszenie w Małopolsce Zachodniej po przejściu orkanu Ksawery15 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Uszkodzone dachy, połamane drzewa. W powiecie olkuskim ciągle sprzątają

Uszkodzone dachy, połamane drzewa. W powiecie olkuskim ciągle sprzątają

Link do głównego zdjęcia

©FB Adam ZielnikStrażacy z Małopolski zachodniej w nocy z czwartku na piątek mieli ręce pełne roboty. Szalejący orkan "Ksawery" siał spustoszenie. W naszym regionie na szczęście ludzie nie zostali ranni.

W powiedzie chrzanowskim strażacy do interwencji wyjeżdżali 25 razy. W większości przypadków - 22 razy musieli usuwać z drogi powalone drzewa. W powiecie oświęcimskim strażacy do akcji wyjeżdżali 28 razy. Drzewa uszkodziły trzy samochody w Brzeszczach i Chełmku, a w Graboszycach wiatr zerwał poszycie dachu z domu.

- Kilkaset osób pozostaje bez prądu w gminie Brzeszcze, Zator, Chełmek i Kęty i gmina Oświęcim - informuje Zbigniew Jakiełek, rzecznik prasowy straży pożarnej w Oświęcimiu.

Czytaj więcej: Małopolska zachodnia. Powalone drzewa, uszkodzone domy i samochody. Ludzie wciąż bez prąduOrkan Ksawery na Podhalu - bez większych szkód


W sumie 49 razy interweniowali strażacy na Podhalu w związku z przejściem orkanu Ksawery. Głównie były to drzewa powalone na drogi oraz w jednym przypadku - uszkodzenie dachu.

Czytaj więcej >>> Podhale. Wiatr był silny, ale nie wyrządził wielkich szkód

Orkan Ksawery w rejonie tarnowskim


Ponad 60 razy do zdarzeń wyjeżdżali strażacy z Tarnowa. W większości usuwali powalone drzewa. W Lichwinie (gm. Pleśna) zabezpieczali budynek gospodarczy, z którego wichura zerwała dach. W Wierzchosławicach natomiast silne podmuchy przewróciły blaszane ogrodzenie na posesji. W Tarnowie na ul. Mościckiego zabezpieczano także przewrócony duży baner reklamowy.

W powiecie brzeskim strażacy interweniowali 50 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Biesiadkach (gm. Gnojnik). Tam wiatr zerwał część dachu z budynku mieszkalnego. Po za tym usuwano powalone konary drzew w Bielczy, Jasieniu, Uszwi, Jurkowie, Czchowie, Łysej Górze, Tymowej, Tworkowej, Dębnie, Borzęcinie Dolnym, Jaworsku, Jadownikach i Szczepanowie. W całym powiecie tysiąc odbiorców pozostaje bez prądu.

Na Powiślu dąbrowskim odnotowano 24 interwencje. Silne podmuchy zrywały m.in dachy na budynkach w Dąbrowie Tarnowskiej, Dąbrówkach Breńskich i Samocicach.

Czytaj więcej >>> Skutki nocnej wichury w regionie tarnowskim

Orkan Ksawery uderzył w PolskęDwie osoby zginęły, 39 osób zostało rannych w wyniku przechodzącego nad Polską orkanu Ksawery. O poranku bez prądu było około pół miliona odbiorców - głównie w województwach: lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim.W miejscowości Ośno (woj.lubuskie) zginął 67-letni mężczyzna. Zabezpieczał on dach przed wichurą i jeden z podmuchów zrzucił go z drabiny. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

30 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

Zaczęło się kilka minut przed godziną 18. Niezwykle silny, zachodni wiatr łamał konary i wyrywał drzewa z korzeniami. W jednej z firm na terenie dawnej

Istny kataklizm w Kostrzynie. Pożar, połamane drzewa i brak prądu

Link do głównego zdjęcia

©Jakub Pikulik


26 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Polskiego

W czwartek wieczorem przez województwo lubuskie przeszedł orkan Ksawery, który wyrządził ogromne szkody i pozbawił większą część regionu prądu. Zobaczcie

Orkan Ksawery spustoszył woj. lubuskie [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

Link do głównego zdjęcia

©CzytelnikDruga ofiara śmiertelna to kobieta, która została przygnieciona przez konar drzewa w woj. wielkopolskim.

***

Orkan Ksawery - relacje i zdjęcia internautówInterwencja na ul. Na Lotnisko


Skrzyżowanie Skotnickiej i Starzyńskiego zablokowaneNa os. Bohaterów Września drzewa zwaliły się na zaparkowane samochody.Problemy na ulicy Długosza. Drzewo blokowało tam przejazd.WIDEO: Pogoda w piątek będzie się dynamicznie zmieniać. Wszystko za sprawą silnego wiatru

Źródło: TVN24, x-news

Współpraca: P. Błoński, M. Więcek-Cebula, A. Skórka, Ł. Bobek, S. Bromboszcz

Czytaj także

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe

  ciekawe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści


  TO MUSISZ ZOBACZYĆ SZOK ODJECHANE SUPER PSY KOTY
  https://www.youtube.com/watch?v=e8VVSA2pzKo&t=19s

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  konsylium

  t (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nad tym artykułem to sie konsylium zebrało żeby go napisać tyle red. pisało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skad on

  Rudy z Budy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Przypominam wszystkim ze kataklizm ten nadciagnal na Polska z Niemiec. Przez tysiaclecia roznego rodzaju kataklizmy nadciagaly na nas z tamtad w wyniku czego zginely miliony Polakow. Nie ma nic...rozwiń całość

  Przypominam wszystkim ze kataklizm ten nadciagnal na Polska z Niemiec. Przez tysiaclecia roznego rodzaju kataklizmy nadciagaly na nas z tamtad w wyniku czego zginely miliony Polakow. Nie ma nic gorszego niz Niemiec oraz Ci ktorzy mu sie wysluguja jako folkdojcze. Wlascicielelm Gazety Krakowskiej jest niemiecki koncern prasowy Verlagsgruppe z Passau (Niemcy) co czyni GK niemiecka gadzinowka.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarza!!!

  sławek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  ty to człowieczku chory jesteś na pewno najlepiej byłoby cię uśpić


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kim jestes

  trutty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bez watpienia jestes folksdojczem pracujacym w Gazecie Krakowskiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Głupota - to nie choroba

  beta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Chory jak chory - ale z pewnością GŁUPI jak but z lewej nogi . Na głupotę lekarstwa niestety nie ma, musi z nią żyć aż do śmierci.
  Moje wyrazy współczucia. Amen.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  19. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ

  Michał Sybirak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

  Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie
  https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-19


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez senu

  lemur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Milijony ludzi przez tysiące lat sie modli i co ? d--a .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo