Order dla generała z USA

Order dla generała z USA

Piotr Subik

Dziennik Polski 24

Wojsko. Amerykański generał Frederick „Ben” Hodges zostanie odznaczony podczas wtorkowych obchodów Święta Wojska Polskiego.
Prezydent Andrzej Duda wręczy gen. Hodgesowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. To będzie dowód uznania dla jego zaangażowania w rozwijanie współpracy polsko-amerykańskiej, a także wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jednym z objawów tego ostatniego jest liczna obecność żołnierzy armii USA w Polsce.

Generał Hodges jest dowódcą wojsk lądowych USA w Europie, wcześniej służył m.in. w Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie podkreślał, że Polska jest liderem w NATO i z zadowoleniem przyjmował informacje o zwiększaniu wydatków na obronę.

Najważniejsza część obchodów Święta Wojska Polskiego rozpocznie się we wtorek w południe w Warszawie. Po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy alejami Ujazdowskimi ruszy wielka defilada wojskowa. Udział w niej wezmą m.in. samoloty C-295M CASA z Balic i żołnierze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Będą też żołnierze z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, a także po raz pierwszy w historii, pododdział reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej. Na ulicach stolicy pojawią się również czołgi Leopard i PT-91 Twardy.

Jak już kilka dni temu poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, tym razem nie będzie nominacji na pierwsze i kolejne stopnie generalskie. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda, bowiem w jego ocenie „trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.

Taki jest efekt konfliktu, który od wielu miesięcy toczy się między pałacem prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Prezydent Andrzej Duda jako zwierzchnik sił zbrojnych chciałby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w armii, co skutecznie utrudnia mu Antoni Macierewicz.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


Czytaj także

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama