Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Optymizm firm. Ale wciąż brak pracowników

Źródło Randstad
Fot. 123RF
Sytuacja polskich pracodawców. Po przeszło roku okazywania wątpliwości polscy przedsiębiorcy znowu częściej pozytywnie oceniają nadchodzącą przyszłość. Nie słabną przy tym dobre oceny kondycji własnej firm oraz relatywnie wysoki popyt na pracowników.

Wzrost zatrudnienia przewiduje blisko 1/3 przedstawicieli pracodawców. W warunkach rosnącej konkurencji o kandydatów firmy są bardziej zmotywowane do poszukiwania skuteczniejszych metod przyciągania i utrzymywania pracowników w firmie.

Zwłaszcza, że obecnie to, czego najczęściej oczekują kandydaci do pracy nie do końca zbiega się z profilem benefitów, jakie oferują pracodawcy. Nie bez znaczenia jest także formuła zatrudnienia - w ofercie pracodawców umowa o pracę zaczyna stopniowo wypierać umowy cywilnoprawne.

Pośród opinii tysiąca firm przebadanych w ramach najnowszej, majowej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”, wreszcie górę wzięły głosy pozytywnie oceniające nadchodzące półrocze. Przez pięć ostatnich odsłon badania różnica między twierdzącymi, że polska gospodarka będzie rosła, a tymi, którzy spodziewali się recesji, była bliska zeru (przeważały głosy negatywne). Tym razem 25 proc. ankietowanych przewidywało poprawę koniunktury, podczas gdy 14 proc. oczekiwało jej pogorszenia, co daje 11 punktów przewagi tym pierwszym.

Praktycznie niezmienna pozostaje opinia przedstawicieli firm na temat kondycji ich przedsiębiorstw: podobnie jak edycję temu dobrą lub bardzo dobrą notę wystawiło 66 proc. respondentów. Źle i bardzo źle oceniali stan własnych przedsiębiorstw 5 proc., czyli o punkt procentowy więcej niż w trzy miesiące wcześniej. Najpewniej czują się podmioty gospodarcze zajmujące się pośrednictwem finansowym (78 punktów różnicy) oraz obsługą nieruchomości i firm (75), najgorzej sektor budowlany (41 punktów).

Niemal niezmienna jest też perspektywa dotycząca zapotrzebowania na pracowników. Od lutego 2015 roku ponad 30 proc. respondentów zapowiadało wzrost zatrudnienia, a nie więcej niż 10 proc. - spadek. W ostatniej edycji badania liczby te wynoszą odpowiednio 34 proc. i 5 proc., zatem różnica wynosi 29 punktów procentowych. Od półtora roku na rynku mamy wysoki popyt na pracowników - wspomniana różnica waha się w przedziale 28- 30 punktów procentowych.

Na polskim rynku, jeśli wynagrodzenia rosną, to raczej na początku roku. W środku roku o podwyżkę trudno, ale silniejsza pozycja pracowników na rynku znalazła odzwierciedlenie także w oczekiwaniach kandydatów do pracy. 59 proc. badanych przedstawicieli firm stwierdziło, że rekrutowani manifestują coraz większe wymagania pozapłacowe (przeciwnego zdania było 39 proc.). Dotyczyło to szczególnie młodych: 69 proc. respondentów zwróciło uwagę na większe oczekiwania, jeśli chodzi o pozapłacowe warunki pracy i oferowane benefity dla tej grupy. 47 proc. przedstawicieli firm zgodziło się z twierdzeniem, że ich firma musi oferować coraz ciekawsze benefity, aby być atrakcyjną na rynku pracy - jednak 50 proc. sądziło, że takiego przymusu nie dostrzega.

Z perspektywy pracowników warunki pracy to jednak nie tylko wspomniane dodatki, ale także - albo przede wszystkim - formuła kontraktu pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Dlatego też 17 proc. przedsiębiorstw, biorących udział w badaniu „Plany Pracodawców” przyznało, że ograniczyło udział umów cywilnoprawnych na rzecz umów o pracę.

Obecnie aż 96 proc. badanych deklaruje, że zatrudnia swoje kadry na umowach o pracę, z czego w 68 proc. takie umowy mają „prawie wszyscy zatrudnieni”. Umowa zlecenie występuje u 44 proc. badanych, a w tej grupie w 77 proc. są to tylko pojedynczy pracownicy, natomiast umowa o dzieło - u 19 proc. (86 proc. - pojedynczy pracownicy). Samozatrudnienie pojawia się u 14 proc. badanych (75 proc. - deklaruje, że to tylko pojedynczy pracownicy), a pracownicy tymczasowi z agencji pracy tymczasowej - u 9 proc. firm.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Optymizm firm. Ale wciąż brak pracowników - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski