Optymizm firm. Ale wciąż brak pracowników

Optymizm firm. Ale wciąż brak pracowników

Źródło Randstad

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Optymizm firm. Ale wciąż brak pracowników
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. 123RF

Sytuacja polskich pracodawców. Po przeszło roku okazywania wątpliwości polscy przedsiębiorcy znowu częściej pozytywnie oceniają nadchodzącą przyszłość. Nie słabną przy tym dobre oceny kondycji własnej firm oraz relatywnie wysoki popyt na pracowników.
Wzrost zatrudnienia przewiduje blisko 1/3 przedstawicieli pracodawców. W warunkach rosnącej konkurencji o kandydatów firmy są bardziej zmotywowane do poszukiwania skuteczniejszych metod przyciągania i utrzymywania pracowników w firmie.

Zwłaszcza, że obecnie to, czego najczęściej oczekują kandydaci do pracy nie do końca zbiega się z profilem benefitów, jakie oferują pracodawcy. Nie bez znaczenia jest także formuła zatrudnienia - w ofercie pracodawców umowa o pracę zaczyna stopniowo wypierać umowy cywilnoprawne.

Pośród opinii tysiąca firm przebadanych w ramach najnowszej, majowej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”, wreszcie górę wzięły głosy pozytywnie oceniające nadchodzące półrocze. Przez pięć ostatnich odsłon badania różnica między twierdzącymi, że polska gospodarka będzie rosła, a tymi, którzy spodziewali się recesji, była bliska zeru (przeważały głosy negatywne). Tym razem 25 proc. ankietowanych przewidywało poprawę koniunktury, podczas gdy 14 proc. oczekiwało jej pogorszenia, co daje 11 punktów przewagi tym pierwszym.

Praktycznie niezmienna pozostaje opinia przedstawicieli firm na temat kondycji ich przedsiębiorstw: podobnie jak edycję temu dobrą lub bardzo dobrą notę wystawiło 66 proc. respondentów. Źle i bardzo źle oceniali stan własnych przedsiębiorstw 5 proc., czyli o punkt procentowy więcej niż w trzy miesiące wcześniej. Najpewniej czują się podmioty gospodarcze zajmujące się pośrednictwem finansowym (78 punktów różnicy) oraz obsługą nieruchomości i firm (75), najgorzej sektor budowlany (41 punktów).

Niemal niezmienna jest też perspektywa dotycząca zapotrzebowania na pracowników. Od lutego 2015 roku ponad 30 proc. respondentów zapowiadało wzrost zatrudnienia, a nie więcej niż 10 proc. - spadek. W ostatniej edycji badania liczby te wynoszą odpowiednio 34 proc. i 5 proc., zatem różnica wynosi 29 punktów procentowych. Od półtora roku na rynku mamy wysoki popyt na pracowników - wspomniana różnica waha się w przedziale 28- 30 punktów procentowych.

Na polskim rynku, jeśli wynagrodzenia rosną, to raczej na początku roku. W środku roku o podwyżkę trudno, ale silniejsza pozycja pracowników na rynku znalazła odzwierciedlenie także w oczekiwaniach kandydatów do pracy. 59 proc. badanych przedstawicieli firm stwierdziło, że rekrutowani manifestują coraz większe wymagania pozapłacowe (przeciwnego zdania było 39 proc.). Dotyczyło to szczególnie młodych: 69 proc. respondentów zwróciło uwagę na większe oczekiwania, jeśli chodzi o pozapłacowe warunki pracy i oferowane benefity dla tej grupy. 47 proc. przedstawicieli firm zgodziło się z twierdzeniem, że ich firma musi oferować coraz ciekawsze benefity, aby być atrakcyjną na rynku pracy - jednak 50 proc. sądziło, że takiego przymusu nie dostrzega.

Z perspektywy pracowników warunki pracy to jednak nie tylko wspomniane dodatki, ale także - albo przede wszystkim - formuła kontraktu pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Dlatego też 17 proc. przedsiębiorstw, biorących udział w badaniu „Plany Pracodawców” przyznało, że ograniczyło udział umów cywilnoprawnych na rzecz umów o pracę.

Obecnie aż 96 proc. badanych deklaruje, że zatrudnia swoje kadry na umowach o pracę, z czego w 68 proc. takie umowy mają „prawie wszyscy zatrudnieni”. Umowa zlecenie występuje u 44 proc. badanych, a w tej grupie w 77 proc. są to tylko pojedynczy pracownicy, natomiast umowa o dzieło - u 19 proc. (86 proc. - pojedynczy pracownicy). Samozatrudnienie pojawia się u 14 proc. badanych (75 proc. - deklaruje, że to tylko pojedynczy pracownicy), a pracownicy tymczasowi z agencji pracy tymczasowej - u 9 proc. firm.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Czytaj także

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki czas nastał na rynku pracy.

  joanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nadchodzą zmiany i trzeba być na bieżąco. trochę poczytałam na temat pracowników tymczasowych:blog.impel.pl/zmiany-w-zatrudnieniu-pracownikow-tymczasowych i teraz już wiem jak sprawa wygląda.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale wciąż brak pracowników

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Ale wciąż brak naiwniaków. Ponad 75 procent polskich naiwniaków przymuszanych jest do pracy w nadgodzinach nie otrzymując za to ani grosza. Tak działają polscy "pracodawcy". To jedna wielka kpina i...rozwiń całość

  Ale wciąż brak naiwniaków. Ponad 75 procent polskich naiwniaków przymuszanych jest do pracy w nadgodzinach nie otrzymując za to ani grosza. Tak działają polscy "pracodawcy". To jedna wielka kpina i zarazem bezczelność tytułować się pracodawcą. Bardziej pasuje tutaj określenie oszust i wyzyskiwacz.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To prawda

  robol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Polskiemu pracodawcy należy się tylko kopniak w dupę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo

  Gry On Line - Zagraj Reklama