Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz. Znaleziono basztę w centrum miasta

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Na terenie między ulicami Górniczą i Bóżniczą w Olkuszu odkryto fragmenty murów obronnych i baszty. W przyszłości miasto planuje wyeksponować obiekty, by mogli je oglądać mieszkańcy i turyści.

Podczas badań archeologicznych prowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta w Olkuszu, robotnicy dokopali się do pozostałości po średniowiecznej baszcie i fragmentach murów obronnych. Okazuje się, że nie trzeba było głęboko kopać, bo resztki tych budowli znajdowały się tuż pod trawą.

- To, że tam jest baszta, przypuszczaliśmy od dawna. W latach 90. został odkopany i nadbudowany narożnik murów w tym miejscu - wyjaśnia prof. Dariusz Rozmus, prowadzący nadzór nad badaniami archeologicznymi. - Teraz chodziło o to, żeby sprawdzić, w jakim jest stanie - dodaje.

Okazało się, że są w jeszcze lepszej kondycji niż narożnik. Mury obronne i mury tzw. baszty żydowskiej o grubości 180 cm zachowały się do wysokości prawie trzech metrów od podstawy. Są gotowe do całkowitego odsłonięcia. - Gdyby połączyć narożnik z odsłoniętymi teraz fragmentami mielibyśmy w Olkuszu kolejną, piękną basztę - rozmarza się Dariusz Rozmus.

Przypomnijmy, że Olkusz został otoczony kamiennymi murami obronnymi w XIV w. Mur miejski miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go 15 baszt. W 1584 r. w jednej z baszt wybudowano synagogę. W 1648 r. olkuscy augustianie odsprzedali Żydom też uliczkę sąsiadującą z synagogą oraz trzy wolne place, gdzie powstała żydowska dzielnica. Żydzi zobowiązani byli do konserwacji murów miejskich na odcinku przy synagodze. Mury miejskie, baszty i bramy zostały rozebrane na początku XIX w. Na ich reliktach w okolicy ul. Górniczej rozbudowano synagogę w kierunku zachodnim.

Fragment rynku. Widoczna wieża ciśnień i kościoła św. Andrzeja

Zobacz, jak wyglądał Olkusz przed laty i jak zmieniało się S...

- Wtedy wybudowano też szerokie, główne wejście. Jego posadzka została wyłożona białymi i czerwonymi płytkami, które częściowo się zachowały. Zachowały się także ślady po drewnianych legarach podłogi synagogi - wylicza Dariusz Rozmus.

Ciekawostką są pięknie zachowane schody zarówno przy wejściu głównym do przedsionka, jak i zejściu do centralnego pomieszczenia. Na fragmentach ścian zachowały się tynkowania. - Budowa synagogi z wykorzystaniem przebiegu muru obronnego tak naprawdę ocaliła ten odcinek średniowiecznych obwarowań miasta - dodaje profesor.

Żydowska świątynia została zniszczona przez Niemców podczas okupacji, a w 1957 r. ostatecznie zburzona. - Można domniemywać, że relikty starszej XVI-wiecznej synagogi znajdują się w obrębie murów baszty pod poziomem zabudowy z XIX w. - mówi Dariusz Rozmus.

Podczas dwutygodniowych badań znaleziono też sporo ceramiki z XIX i XX w. - Kolejne znaleziska są nie tylko gratką dla historyków i archeologów, ale także stanowią potencjał turystyczny - cieszy się Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Teraz odkryte relikty zostaną przykryte i zasypane, żeby nie zaszkodziła im zima.

- Starsze, niezbadane elementy zabudowań nadal są pod ziemią. Mam nadzieję, że będzie dalszy ciąg badań w najstarszej części synagogi i że w przyszłości odkryte relikty baszty i związanej z nią synagogi będą wyeksponowane - nie ukrywa prof. Rozmus. - To byłaby wyjątkowa atrakcja dla miasta - dodaje.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Olkusz. Znaleziono basztę w centrum miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski