Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiają grobowce zasłużonych dla Krakowa. Ratowanie zabytków znów wesprzemy w kweście

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Grobowiec rodziny Pieniążków
Grobowiec rodziny Pieniążków Andrzej Banaś
Zakończyła się konserwacja jednego z najokazalszych grobowców na cmentarzu Rakowickim: grobowca rodziny Pieniążków. Prace wsparł Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, w ramach specjalnego programu "Cmentarz Rakowicki - księga historii Polski". Służy on odnowie i ratowaniu grobowców i pomników nagrobnych osób szczególnie zasłużonych dla miasta i Polski. Wkrótce natomiast każdy z nas będzie mógł wspomóc ratowanie zabytkowych nagrobków: wraca po przerwie listopadowa kwesta na Rakowicach.

Grobowiec rodziny Pieniążków, z końca XIX wieku, mierzy - wraz z wieńczącym go krzyżem - siedem metrów. Jest wykonany z piaskowca, ma też elementy z wapienia pińczowskiego, m.in. medalion z głową konającego Chrystusa w koronie cierniowej.

Pochowanych jest tu 15 osób, a wśród nich Karol Odrowąż-Pieniążek (1850-1900) - adwokat i wiceprezydent Krakowa, Przemysław Odrowąż-Pieniążek, nazywany ojcem polskiej laryngologii, a także Michał Odlanicki-Poczobutt - geodeta i kartograf, prorektor AGH.

Konserwację prowadziła firma Archicon. W bardzo złym stanie był m.in. dach, krzyż i attyki. Firma odczyściła grobowiec, uzupełniła ubytki, zrekonstruowała też krzyż, ponieważ oryginał, mimo że wzmocniony przez konserwatorów, rozsypał się w ich rękach przy próbie montażu. Kamień został zaimpregnowany. Stale zawilgocony i niszczejący fundament odkopano, a gdy przeschnął, wykonano jego izolację. Prace kosztowały prawie 47 tys. zł, w połowie były finansowane przez SKOZK, a w połowie przez rodzinę (troje dysponentów grobu).

- Z przekazów rodzinnych wiemy, że pradziadek pracował jako wiceprezydent społecznie, za darmo. Natomiast np. Przemysław Odrowąż-Pieniążek jako pierwszy w Polsce wykonał zabieg bronchoskopii dolnej - mówiły nam Anna i Teresa Odlanickie-Poczobutt. Jak przyznały, koszt konserwacji przerastał możliwości rodziny. - Poza tym wydaje nam się, że jeżeli takie osoby są tu pochowane, to mogą na odnowę popłynąć też społeczne pieniądze, zwłaszcza że nasz tata, Michał Odlanicki-Poczobutt, co roku w kweście zbierał pieniądze na renowację nagrobków na tym cmentarzu - dodawały.

W środę rozpoczęła się też odnowa grobowca rodziny Jana Kantego Federowicza, prezydenta Krakowa z lat 1918-24. Ją także wesprze swoją dotacją SKOZK. Łącznie w tym roku konserwację z dofinansowaniem Komitetu w ramach programu "Cmentarz Rakowicki - księga historii Polski" przejdą 23 grobowce i pomniki nagrobne.

Z kolei 1 listopada każdy z nas znów będzie mógł wesprzeć ratowanie zabytkowych nagrobków tej nekropolii - włączając się w kwestę Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. W zeszłym roku nie została zorganizowana na Rakowicach, w proteście przeciwko przepisom, które pozwalają, by każdy prowadził zbiórkę na dowolny cel, co sprawia, że na Wszystkich Świętych kwestują np. organizacje zbierające na letnie obozy.

- Jednak potrzeby na tym cmentarzu są ogromne, groby się wywracają, trzeba go ratować - tłumaczy reaktywowanie kwesty Mikołaj Kornecki, przewodniczący OKRK. Rozmawiał już np. z dyrektorem Teatru im. Słowackiego, a ten zadeklarował, że zrobi wszystko, aby aktorzy stawili się na kweście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski